Lidé, kteří by si pořídili v jednom roce nemovitosti za více než deset milionů korun, by měli podle představ ČSSD podávat majetková přiznání a doložit, kde na ně vzali peníze. U movitých věcí, jako jsou automobily nebo letouny, nebo u cenných papírů a podílů v obchodních společnostech by činila hranice pro přiznání dva miliony korun.

Příslušný zákon chce sociální demokracie prosadit, pokud bude po volbách vládnout. Novinářům to v pondělí řekl předseda strany Bohuslav Sobotka.

Pokud by lidé nebyli schopni prokázat, že si na nemovitosti nebo jiné věci vydělali, zaplatili by z dané částky 100procentní daň. Sobotka uvedl, že povinnost by nezasahovala do minulosti, platit by měla od roku 2015. Týkala by se také držení hotovosti nad určitou výši a jejím hlavním cílem by bylo zamezit legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Finanční úřady by navíc podle plánů ČSSD mohly do pěti let od pořízení majetku nabyvatele vyzvat, aby vysvětlil, z jakých prostředků jej nabyl.

Nové představy ČSSD o prokazování původu majetku je o něco přísnější než dva návrhy, která tehdy nejsilnější opoziční strana neúspěšně předkládala v minulém volebním období. První z nich uváděl u cenných papírů hranici pět milionů korun a u nemovitostí zhruba 20 milionů. Druhý snižoval hodnotu nemovitostí na 15 milionů korun. Oba návrhy předpokládali sankční daň 76 procent.

Proti daňovým únikům chce ČSSD bojoval například povinným zavedením registračních pokladen. "Smyslem není jen zlepšení daňového výnosu, ale také lepší ochrana spotřebitelů. Reklamaci lze bez účtenky vyřídit jen těžko," uvedl stínový ministr financí Jan Mládek. Pokladny by si museli obchodníci pořídit v roce 2015.

Potom by sociální demokracie po vzoru Slovenska zřídila takzvanou účtenkovou loterii. Plán na zavedení registračních pokladen kritizuje TOP 09, podle místopředsedy strany a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska bude likvidační pro drobné podnikatele, protože bude znamenat investiční náklady přes deset miliard korun. Navíc očekávané zvýšení výběru DPH podle něj nepřinesou.

Opatření proti únikům daní vyjmenoval Mládek desítku - od aktivnějšího zapojení ČR do iniciativ EU, OECD a USA ohledně automatické výměny informací mezi daňovými orgány přes omezení takzvaného švarcsystému, karuselových obchodů a poskytování služeb a zboží bez účtenek a faktur po rovnoměrnost daňových prověrek a kontrolu daňového bonusu na děti.

Konzervativní odhad daňových úniků je podle Mládka 150 až 200 miliard korun ročně. Cílem ČSSD by bylo omezit je ve dvou letech zhruba o 40 miliard korun. "Nebude úplně jednoduché se k penězům dostat. Neplatit daně je návykové," poznamenal Mládek.

 

Uvedl také, že bude nutné nejméně o rok odložit plné spuštění takzvaného jednoho inkasního místa, které je plánováno od roku 2015. Je nutné podle Mládka prověřit, zda je systém funkční a bude možné vybírat daně a pojištění. S jedním inkasním místem jsou také spojeny některé daňový změny, které hodlá ČSSD zrušit, dodal.