Ministerstvo zahraničí chce ochránit diplomaty v Sýrii, Libyi a Afghánistánu novými opancéřovanými auty. Na nákup neprůstřelných toyot stát vynaloží téměř šest milionů korun.

Se záměrem Černínského paláce se ve středu seznámila vláda v demisi. Pancéřovaná auta dodá České republice společnost Real Trade.

"Vyhrocená bezpečnostní situace v Afghánistánu, Libyi a Sýrii bezpodmínečně vyžaduje vybavení zastupitelských úřadů v uvedených státech opancéřovanými vozidly," zdůvodňuje vládní materiál.

Diplomaty v těchto třech zemích nelze přepravovat jinak než s využitím vozů s balistickou ochranou, míní ministerstvo zahraničí.

Podle Černínského paláce je jediným výrobcem pancéřovaných vozidel v České republice firma SVOS Přelouč, která ministerstvu předložila předběžnou nabídku na Toyotu LC 200 za 3,8 milionu korun.

"Společnost Real Trade, která realizuje prodej pancéřovaných vozů od výrobce Streit Group, ve speciální akci nabízí skladové vozy za výrazně nižší ceny," uvedlo ministerstvo.

Real Trade vozidla po zakoupení přepraví přímo do cílových destinací. Ceny aut zahrnují i jejich přesun do Afghánistánu, Sýrie a Libye.

Pro velvyslankyni v Damašku Evu Filipi stát již loni zakoupil pancéřované auto BMW X5. Utratil za něj zhruba čtyři miliony korun. Česká republika rozhodla, že svoji misi v Damašku nechá otevřenou, i když jiné státy EU svá zastoupení uzavřely.

Podle Filipi má zachování české diplomatické mise v Sýrii smysl. Zemi nyní hrozí mezinárodní úder jako odveta za údajný chemický útok proti povstalcům.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se může zhoršovat vlivem stahování koaličních jednotek. Mezinárodní síly zemi opouštějí a o ochranu před povstalci se v čím dál větší míře starají afghánské vládní jednotky.

Libye se od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 potýká s bezpečnostními problémy. Vláda nedokáže zvládnout množství ozbrojených skupin, které se podílely na bojích proti Kaddáfímu a teď odmítají odevzdat zbraně.