Stavba dalšího úseku D3 se zastavila. Soud totiž prohlásil stavební povolení na dálnici za neplatné. Jako první o tom informovala Česká televize.

"Vypadá to, že práce se zastaví na několik týdnů. A tím, že se blíží zimní období, tak se velmi obávám, že to může být i na několik měsíců," řekl serveru IHNED.cz ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák.

Spor ohledně stavebního povolení trvá již delší dobu. Týká se obchvatu Tábora, u kterého stojí motocentrum. Nyní se má silnice opravit tak, aby mohla fungovat jako dálnice.

Majitelé motocentra si ale stěžovali, že dálnice odřízne jejich budovu od přístupové cesty. A jelikož objekt stojí hned u silnice, je nereálné tam odbočku vybudovat.

Majitelé navíc mají v ruce trvalé povolení stavebního úřadu v Táboře, které brání ve výstavbě dálnice. Soud teď rozhodl, že by pokračující stavba D3 omezila jejich vlastnické právo, a proto další práce na dálnici zastavil.

"Teď to rozsekl soud, který řekl, že pochybil stavební úřad v Táboře tím, že špatným způsobem vydal povolení," doplnil ministr Žák. Podle něj tedy veškerou vinu nese právě stavební úřad.

Ministerstvo nyní podá proti rozhodnutí kasační stížnost.

O dálnici D3, která má spojit Prahu s Českými Budějovicemi, mluvil v úterý i premiér Jiří Rusnok. Ten při návštěvě Jihočeského kraje zdůraznil, že její dokončení by mělo být prioritou každé vlády.

"Dopravní obslužnost je jednou z klíčových věcí, která rozhoduje o prosperitě Jihočeského kraje. D3 je naprosto zásadní a páteřní komunikací a ovlivňuje i zájem investorů rozvíjet v regionu své aktivity," řekl Rusnok.

Připomněl, že Jihočeský kraj momentálně zůstává jediným regionem, jemuž chybí dálniční napojení na hlavní město.

Letos v červnu Ředitelství silnic a dálnic zprovoznilo nový úsek D3 mezi Veselí nad Lužnicí a Táborem. Další části komunikace by měly být hotovy v následujících letech.