Nová povolební sněmovna by se měla podle prezidenta Miloše Zemana zabývat církevními restitucemi a případně změnit část zákona o finančním vyrovnání. Vidí to jako "daleko rychlejší a efektivnější řešení" než referendum. Hlava státu to řekla v pořadu Partie televize Prima Family. Referendum o církevních restitucích chce KSČM, tuto možnost zvažuje i ČSSD.

Vydávání nemovitostí církvím na rozdíl od finančního vyrovnání podle něho zvrátit nelze. Je ale možné a nutné důkladně prověřovat, jakého původu je a kdy byl zabaven majetek, o který církve žádají zpět, uvedl. Dodal, že už teď "jsou dokumentovány některé případy", kdy se majetek zabavil za první republiky, ne za komunistického režimu.

"Následné referendum je možné řešení, ale já se domnívám, že daleko rychlejší a efektivnější by bylo změnit zákony parlamentní cestou, a to zejména ty, které se týkají oné finanční části vyrovnání," uvedl Zeman. Dodal, že jde o desítky miliard korun a s inflací pak o sto miliard. Podotkl, že byl zastáncem referenda o církevních restitucích. To prý bylo ale v době, kdy nebyly schváleny příslušné zákony a smlouvy o vyrovnání s církvemi.

Prezident řekl, že projednání zákona o restitucích je zcela jistě úkol pro novou sněmovnu. Záležet bude ale na výsledcích voleb. Připustil, že by restituce mohla změnit i vláda Jiřího Rusnoka v demisi zákonným opatřením. "Pokud vláda dospěje k závěru, že chce udělat zákonné opatření, je to její věc," uvedl Zeman.

Stát vyjednal církevní narovnání a změnu financování se 17 církvemi a náboženskými společnostmi, součástí je i postupné odstřižení placení duchovních ze státního rozpočtu. Církve mají podle schváleného zákona od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci.