Senátoři budou ve středu odpoledne po roce a půl znovu hlasovat o prezidentské nominaci předsedy Městského soudu v Praze Jana Sváčka na funkci ústavního soudce. Už jednou odmítnutého kandidáta bývalého prezidenta Václava Klause znovu navrhl Miloš Zeman. A ten dokonce osobně vystoupil v Senátu s projevem na Sváčkovu podporu.

"Předseda Senátu Štěch mě seznámil s podezřeními, které se pana Sváčka týkaly a které vedly k tomu, že nebyl zvolen. Považoval jsem podezření za závažná a zadal jsem šetření, zda obvinění jsou pravdivá. Před několika týdny jsem dostal výsledky. Mohu vám sdělit, že všechna obvinění se ukázala jako nepravdivá, jinak řečeno šlo o pomluvy," prohlásil prezident.

Uznávaný odborník na trestní právo podle Zemana v nejvyšší soudní instanci chybí, řekl v souvislosti se Sváčkem. Také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jak sdělila jeho mluvčí Helena Markusová, považuje Sváčka za dobrého soudce a nemá s jeho nominací problém.

"Podle mého názoru Ústavní soud nemá v současnosti dostatečné zastoupení v oblasti obecné justice," uvedl prezident ve svém nominačním dopisu.

Bývalý poradce exprezidenta Klause už jednou senátory nepřesvědčil, a to konkrétně 8. února 2012. Členům horní komory vadil jeho vstup do komunistické strany těsně před pádem tehdejšího režimu v červnu roku 1989 a také kontakty s kontroverzními postavami.

Mezi ně patří nedávno vyloučený člen ODS a podnikatel Tomáš Hrdlička. "Seznámili jsme se před osmi devíti lety, když byl místostarostou Prahy 10. Vyjednávali jsme tehdy s radnicí byty pro zaměstnance soudu," vysvětloval loni pro časopis Respekt Sváček, jak se stalo, že si s mužem, donedávna považovaným za jednu z nejvlivnějších postav pražské ODS, tykají.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se