Bezpečnostní opatření kvůli možné hrozbě teroristického útoku na železniční dopravu v Evropě v pondělí zpřísnila i česká železnice. Oznámil to mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský.

Konkrétní podobu opatření neupřesnil s tím, že po jejich zveřejnění by přestala být účinná. "Přijali jsme bezpečnostní opatření a další opatření budou ještě následovat podle vývoje situace, jak se bude případné riziko upřesňovat," řekl Ptačinský. Opatření by měla mít preventivní charakter a cestující by je neměli nikterak pocítit.

Varování týkající se možných útoků dostala SŽDC před několika dny od bezpečnostních složek. Podle Bezpečnostní informační služby ale Česku žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí.

Podle mluvčího BIS Jana Šuberta nemá tuzemská informační služba od zahraničních partnerů informace o tom, že by k by k útoku mělo dojít právě v Česku. Možné riziko tak podle něj vyplývá pouze z toho, že země je součástí široké mezinárodní protiteroristické koalice, členem NATO a má přátelské vztahy s USA.

V Německu si dávají pozor několik týdnů

Pohotovost kvůli útokům mají už několik týdnů například v Německu. Podle tamního deníku Bild má útok připravovat teroristická síť Al-Káida. Varování pochází od americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA).

Podle Bildu se hrozba útoků týká zejména rychlíků: v úvahu přicházejí třeba sabotáže kolejí a elektrického vedení, ale také výbušniny na vysokorychlostních trasách, v tunelech nebo přímo ve vlacích.

Informace německého deníku hovoří o tom, že NSA před několika týdny odposlechla telefonickou komunikaci mezi vysoce postavenými členy Al-Káidy. Jejím hlavním tématem byly právě útoky na evropské železnice.

Německé úřady kvůli hrozbě zvýšily bezpečnost na trasách, jimiž projíždějí rychlíky ICE, a také na nádražích, a to řadou "diskrétních opatření". Podle Bildu je například nasazeno větší množství policejních hlídek v civilu.