Šedesátiletý Josef Kozibradka bude zanedlouho jedním z prvních lidí v Česku, jejichž bytnými se stanou církevní hodnostáři. Žije totiž v domě bývalé fary u Mariánských Lázní, kterou před více než šedesáti lety zabavili komunisté a o jejíž vrácení nyní žádá římskokatolická církev.

„Příliš se tou situací nezatěžuji. Mně je v zásadě jedno, komu budu posílat nájem,“ říká Kozibradka.

Někdejší fara i s přilehlou zahradou je jednou z celkem dvanácti tisíc nemovitostí, o jejichž vrácení zatím církve požádaly pozemkové úřady. Alespoň na Karlovarsku však na hlavní nápor teprve čekají.

„Původně jsme mysleli, že již druhého ledna nám zde přistaví náklaďák plný restitučních výzev. Prozatím však řešíme jen necelou čtvrtinu pozemků, které jsou v našem kraji vyčleněné k vypořádání,“ říká Pavel Brandl, ředitel Státního pozemkového úřadu v Karlových Varech, kde se nyní rozhoduje i o zmíněné faře.

Taháky ke švabachu

Restituční žádosti již v posledních týdnech stihly zaměstnat desítky úředníků po celé zemi. Podle zákona totiž musí mít stát u každého z vydávaných pozemků doloženo, že jej církve v minulosti skutečně vlastnily a že je o ně připravil komunistický režim bez adekvátní náhrady.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.