Šedesátiletý Josef Kozibradka bude zanedlouho jedním z prvních lidí v Česku, jejichž bytnými se stanou církevní hodnostáři. Žije totiž v domě bývalé fary u Mariánských Lázní, kterou před více než šedesáti lety zabavili komunisté a o jejíž vrácení nyní žádá římskokatolická církev.

„Příliš se tou situací nezatěžuji. Mně je v zásadě jedno, komu budu posílat nájem,“ říká Kozibradka.

Někdejší fara i s přilehlou zahradou je jednou z celkem dvanácti tisíc nemovitostí, o jejichž vrácení zatím církve požádaly pozemkové úřady. Alespoň na Karlovarsku však na hlavní nápor teprve čekají.

„Původně jsme mysleli, že již druhého ledna nám zde přistaví náklaďák plný restitučních výzev. Prozatím však řešíme jen necelou čtvrtinu pozemků, které jsou v našem kraji vyčleněné k vypořádání,“ říká Pavel Brandl, ředitel Státního pozemkového úřadu v Karlových Varech, kde se nyní rozhoduje i o zmíněné faře.

Taháky ke švabachu

Restituční žádosti již v posledních týdnech stihly zaměstnat desítky úředníků po celé zemi. Podle zákona totiž musí mít stát u každého z vydávaných pozemků doloženo, že jej církve v minulosti skutečně vlastnily a že je o ně připravil komunistický režim bez adekvátní náhrady.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se