Nečasův kabinet si říkal vláda rozpočtové odpovědnosti. Jak ale zjistil audit Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), ministerstva v letech 2011 až 2012 zbytečně utrácela miliony.
NKÚ prověřil nákupy ministerstev průmyslu a obchodu, životního prostředí a pro místní rozvoj.
Posledně jmenovaný resort například zaplatil 1,1 milionu korun externí advokátní kanceláři, která sepsala směrnice a koncepční návrhy k problematice veřejných zakázek. Přitom na dvou odborech ministerstva, které se tímto tématem zabývají, pracovalo v tu chvíli celkem 48 zaměstnanců.
Ministerstvo životního prostředí si nechalo externí společností zpracovat Plán odpadového hospodaření ČR za 1,6 milionu korun. "Přitom právě tento resort je ústředním garantem odpadového hospodářství v Česku a na jeho odboru odpadů v té době pracovalo minimálně 17 lidí," říká mluvčí NKÚ Olga Málková.
Ministerstvo průmyslu si u externí firmy objednalo zajištění výběrového řízení na pozice šesti ředitelů zkušebních ústavů. Zaplatilo za něj 2,1 milionu korun. Resort přitom v té době měl personální odbor s 18 zaměstnanci.
Toto chování je podle NKÚ v rozporu s nálezem Ústavního soudu, který praví: "Je-li stát k hájení svých právních zájmů vybaven příslušnými organizačními složkami, finančně i personálně zajištěnými ze státního rozpočtu, není důvod, aby výkon svých práv a povinností v této oblasti přenášel na soukromý subjekt."
Navíc náklady ministerstev na externí služby výrazně rostly. V resortu průmyslu mezi lety 2010 a 2012 až o 67 procent, u místního rozvoje o 44 procent a u životního prostředí dokonce o 91 procent.
Ministerstva s NKÚ nesouhlasí
Zmíněná ministerstva ale kritiku odmítají.
"Pro tuto velmi úzkou oblast, kterou je NKÚ zmíněný věcný záměr zákona o zpětném odběru vybraných výrobků, odbor (ekologie) nedisponuje příslušnými specialisty. Vzhledem ke značné specifičnosti problematiky byla proto věc řešena formou externího zpracovatele," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu Tomáš Paták.
Se závěry NKÚ nesouhlasí ani resort pro místní rozvoj. "Jednalo se o finální posouzení, zda všechny navržené argumenty jsou správně a použitelné, nejsou v rozporu s jinými prezentovanými názory ČR v jiných auditech či projektech a jsou konzistentní. Externí advokátní kancelář musela projít všechny nálezy EK, odpovědi a samotnou dokumentaci projektů. Proběhlo i několik jednání, při kterých se probíral jednotlivě každý nález Evropského účetního dvora," uvedl resort.
Podle mluvčího ministerstva životního prostředí Matyáše Vitíka pracovníci odboru odpadů řeší řadu úkolů a externí firma zpracovávala jen dílčí podklady plánu.
"Vzhledem k rozsahu Plánu odpadového hospodaření a omezeným personálním kapacitám odboru odpadů byla vyhodnocena potřeba vyžádat si zpracování některých podkladů externími odbornými subjekty na danou problematiku," sdělil Vitík.
Lidé z ministerstva pro místní rozvoj sedí na židlích za 6 tisíc
Naopak za nákup kancelářského nábytku utrácela ministerstva loni mnohem méně. Například ministerstvo průmyslu za něj v roce 2011 zaplatilo téměř milion korun, v roce 2012 už to bylo jen 257 tisíc.
V tomto resortu seděli zaměstnanci na nejlevnějších židlích – jedna vyšla na necelé dva tisíce. Naopak v resortu pro místní rozvoj svým lidem dopřávají. Jedna židle je v roce 2012 stála přes šest tisíc.
Mnohem dráž než ostatní nakupovalo ministerstvo pro místní rozvoj i papíry. Jedno balení v roce 2012 pořizovalo za téměř sto korun. Ministerstvo průmyslu i životního prostředí ho ale dokázalo sehnat za přibližně šedesát korun.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist