Nelegálnímu obchodu s výrobky z ohrožených druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin se v posledních letech daří v anonymním prostředí internetu a sociálních sítí.

Podle celníků klesá počet pašovaných živých zvířat, ale rozšiřuje se  černý obchod s výrobky a surovinami pro tradiční madicínu. Ty se s oblibou pašují i prostřednictvím poštovních a kurýrních zásilek, objadnávání funguje na internetu.

"Trend se spíš přesouvá na internet a do pošty. Do CITES (úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy) spadá i tradiční medicína, máme spoustu záchytů různých pilulek a mastí, které obsahují chráněné rostliny nebo živočichy," potvrdil expert Celní správy ČR Lubomír Doskočil.

Počty případů

ZABAVENÉ EXEMPLÁŘE CELNÍ SPRÁVOU ČR

Rok 2010: 56 261 ks mořských suvenýrů, 243 ks tradiční medicíny, 7 ks trofejí a kožešin, 5 ks kůží z plazů, 326 ks živých rostlin

Rok 2011: 68 216 ks mořských suvenýrů, 236 ks živých rostlin, 102 výrobků z kůží plazů, 4 lebky krokodýla, 56 želv a 2 mrtvé

Rok 2012: 60 1107 živých rostlin, 10 nosorožčích rohů, 5 lebek krokodýla, 1 lebka lachtana, 1 vak ze sloní kůže

Zdroj: Celní správa ČR

Z analýz Interpolu vyplývá, že k největšímu počtu zabavení chráněných exemplářů dochází na letištích v cestovním styku, až tři čtvrtiny se týkají neživých exemplářů a pouze čtvrtina živých.

Celníci zabavují také výrobky z kůží plazů nebo mořské suvenýry. Živí se stále často pašují papoušci nebo suchozemské želvy. Při pašování želv z Balkánu se podle mluvčí ČIŽP Simony Cigánkové využívají autobusové linky, na pašování se pak podílejí i řidiči, kteří za úplatu převezou kufr se zbožím do cílové stanice.

Často se pašují i zpěvní ptáci, dravci a plazi, zejména vzácnější druhy z Madagaskaru, Fidži nebo Austrálie. V posledních letech je podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) poptávka po zvláštních barevných mutacích.

Rozsáhlý je také obchod se slonovinou, kaviárem nebo třeba kaktusy či sukulenty.

Od lovce k zákazníkovi. Cena roste až dvěstěkrát

Dováží se i co největší množství relativně levných exemplářů, jejichž úmrtnost bývá podle inspekce vysoká; od odchytu až k poslednímu kupci může až 70 procent exemplářů zemřít. Přesto je tento obchod výnosný. Například papoušek žako šedý u afrického chytače vyjde podle ČIŽP na tři dolary, prodej od překupníka do Evropy 30 dolarů, prodejní cena do zoo obchodu v Evropě 300 dolarů a za 500 dolarů se nabízí zákazníkovi.

Češi lovili v Africe ohrožené nosorožce. Rohy za sto milionů pak pašoval mezinárodní gang - čtěte ZDE

Češi objevili nový zlatý důl - nosorožce - čtěte ZDE

U extrémně vzácných druhů si ale pašeráci velkou úmrtnost dovolit nemohou. Přepravuje se jich podle ČIŽP jen málo a mají vysokou cenu. Inspektoři zjistili případ amazoňana ohnivého, endemického druhu papouška z ostrova Saint Vincent v Karibiku, jehož zbývá již jen pár stovek. Jedno vejce vybrané z hnízda na ostrově prý stálo 5000 dolarů a zaznamenaná cena v ČR se vyšplhala na 60 000 dolarů.

Exempláře CITES se převážejí také v osobních zavazadlech, využívají se i takzvaná zpožděná zavazadla, která se tolik nekontrolují. Tak bývají kvůli teplotě převážena i mláďata papoušků a vejce. Klasickou metodou pašování je body-packing, kdy pašerák má exempláře ukryty přímo na těle pod oblečením.

Černý obchod s ohroženými druhy je podle ČIŽP dobře organizovaný, ale ve složité mezinárodní síti dodavatelů a překupníků většinou nebývají pevné vazby a vše funguje na osobních znalostech. Odhalování tohoto druhu kriminality je proto náročné.

Související