Nelegálnímu obchodu s výrobky z ohrožených druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin se v posledních letech daří v anonymním prostředí internetu a sociálních sítí.
Podle celníků klesá počet pašovaných živých zvířat, ale rozšiřuje se černý obchod s výrobky a surovinami pro tradiční madicínu. Ty se s oblibou pašují i prostřednictvím poštovních a kurýrních zásilek, objadnávání funguje na internetu.
"Trend se spíš přesouvá na internet a do pošty. Do CITES (úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy) spadá i tradiční medicína, máme spoustu záchytů různých pilulek a mastí, které obsahují chráněné rostliny nebo živočichy," potvrdil expert Celní správy ČR Lubomír Doskočil.
ZABAVENÉ EXEMPLÁŘE CELNÍ SPRÁVOU ČR
Rok 2010: 56 261 ks mořských suvenýrů, 243 ks tradiční medicíny, 7 ks trofejí a kožešin, 5 ks kůží z plazů, 326 ks živých rostlin
Rok 2011: 68 216 ks mořských suvenýrů, 236 ks živých rostlin, 102 výrobků z kůží plazů, 4 lebky krokodýla, 56 želv a 2 mrtvé
Rok 2012: 60 1107 živých rostlin, 10 nosorožčích rohů, 5 lebek krokodýla, 1 lebka lachtana, 1 vak ze sloní kůže
Zdroj: Celní správa ČR
Z analýz Interpolu vyplývá, že k největšímu počtu zabavení chráněných exemplářů dochází na letištích v cestovním styku, až tři čtvrtiny se týkají neživých exemplářů a pouze čtvrtina živých.
Celníci zabavují také výrobky z kůží plazů nebo mořské suvenýry. Živí se stále často pašují papoušci nebo suchozemské želvy. Při pašování želv z Balkánu se podle mluvčí ČIŽP Simony Cigánkové využívají autobusové linky, na pašování se pak podílejí i řidiči, kteří za úplatu převezou kufr se zbožím do cílové stanice.
Často se pašují i zpěvní ptáci, dravci a plazi, zejména vzácnější druhy z Madagaskaru, Fidži nebo Austrálie. V posledních letech je podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) poptávka po zvláštních barevných mutacích.
Rozsáhlý je také obchod se slonovinou, kaviárem nebo třeba kaktusy či sukulenty.
Od lovce k zákazníkovi. Cena roste až dvěstěkrát
Dováží se i co největší množství relativně levných exemplářů, jejichž úmrtnost bývá podle inspekce vysoká; od odchytu až k poslednímu kupci může až 70 procent exemplářů zemřít. Přesto je tento obchod výnosný. Například papoušek žako šedý u afrického chytače vyjde podle ČIŽP na tři dolary, prodej od překupníka do Evropy 30 dolarů, prodejní cena do zoo obchodu v Evropě 300 dolarů a za 500 dolarů se nabízí zákazníkovi.
Češi objevili nový zlatý důl - nosorožce - čtěte ZDE
U extrémně vzácných druhů si ale pašeráci velkou úmrtnost dovolit nemohou. Přepravuje se jich podle ČIŽP jen málo a mají vysokou cenu. Inspektoři zjistili případ amazoňana ohnivého, endemického druhu papouška z ostrova Saint Vincent v Karibiku, jehož zbývá již jen pár stovek. Jedno vejce vybrané z hnízda na ostrově prý stálo 5000 dolarů a zaznamenaná cena v ČR se vyšplhala na 60 000 dolarů.
Exempláře CITES se převážejí také v osobních zavazadlech, využívají se i takzvaná zpožděná zavazadla, která se tolik nekontrolují. Tak bývají kvůli teplotě převážena i mláďata papoušků a vejce. Klasickou metodou pašování je body-packing, kdy pašerák má exempláře ukryty přímo na těle pod oblečením.
Černý obchod s ohroženými druhy je podle ČIŽP dobře organizovaný, ale ve složité mezinárodní síti dodavatelů a překupníků většinou nebývají pevné vazby a vše funguje na osobních znalostech. Odhalování tohoto druhu kriminality je proto náročné.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist