Prezident Miloš Zeman, když může, rád podpoří stranu SPOZ, ve které má funkci čestného předsedy. Minulý týden například podepsal petici, kterou chtějí zemanovci prosadit zákon o prokázání původu majetku.

Zeman ale pomohl straně i svou výhrou v prezidentské volbě. Tehdy měli zemanovci 2 200 členů. V následujících týdnech zájem o členství vzrostl o desítky procent. "Skokově se to na 14 dnů až tři týdny zvýšilo o padesát procent oproti normálu," řekl serveru IHNED.cz místopředseda strany Vladimír Kruliš.

Podle něj nyní vstupuje do strany v průměru pět až deset lidí denně, což je přibližně 200 za měsíc. Aktuálně mají zemanovci 2 760 členů.

To je dokonce několikanásobně víc, než kolik mají některé strany zastoupené ve sněmovně. Členská základna Věcí veřejných čítá 840 lidí, k LIDEM doposud vstoupilo 245 zájemců.

Zemanovci se ale začínají přibližovat i TOP 09. Ta má aktuálně 3 600 straníků.

Aby se člověk mohl stát zemanovcem, stačí mu, že bude aktivní.

"Nemáme žádná kritéria v tom smyslu, že bychom si vybírali, co je člověk zač. Ale chceme, aby byl aktivním členem. Chceme, aby se například připojil k petiční akci, aby chodil na členské schůze. Žádné vzdělání, majetkové poměry, nic takového nerozhoduje," tvrdí místopředseda Kruliš.

Zároveň ale přiznává, že pokud člen po vstupu do strany aktivní nebude, stanovy nedovolují ho vyloučit. Pak se tedy musí čekat na krajskou konferenci, kde dojde k přeregistraci členů.

Zemanovci mají i organizace s věkovým průměrem 20 let

Kolik mají strany členů

KDU-ČSL: 31 968

ČSSD: 22 748

ODS: 21 601

TOP 09: 3 600

SPOZ: 2 760

SUVERENITA: 1 500

ZELENÍ: 1 333

VV: 840

LIDEM: 245

Největší úbytek členů zažili zemanovci v roce 2010, kdy neuspěli ve sněmovních volbách. "Myslím, že z 2 600 členů jich zhruba čtyři sta odešlo. Ukázalo se, kdo to myslel se stranou vážně a kdo si jen myslel, že se dostane lehce do sněmovny," dodává Kruliš.

Až do letošního ledna se tak počet členů SPOZ pohyboval kolem 2 200. Od té doby opět zájem o vstup do strany roste. Nejvíce lidí se hlásí v Moravskoslezském kraji, následuje Středočeský a Ústecký.

Taktikou zemanovců není nabírat do existujících organizací nové členy. Naopak se snaží zakládat nové a rozšiřovat tak síť "poboček".

Podle Kruliše navíc neplatí nálepka, že do SPOZ vstupují jen starší lidé. "Mladých máme docela hodně. Například ve Zlínském kraji jsou čtyři mladé organizace, z nichž jedna má věkový průměr 20 let," dodává místopředseda strany.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se