Policie podezírá v souvislosti s vydáním knihy Adolf Hitler: Projevy dva lidi kvůli popírání a ospravedlňování genocidy. Uvedla to jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Výbor z projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera se na trhu objevil loni. Podle nakladatele Pavla Kamase má kniha lidem poskytnout dosud prakticky nedostupné projevy jako podklad pro svobodné utváření názorů.

Kamas uvedl, že podezřelý je on sám a jeho spolupracovník Lukáš Beer, který psal ke knize předmluvu a komentáře. Případ se bude podle Vedrové projednávat ve zkráceném přípravném řízení.

Podezřelí by se mohli do dvou týdnů dostat před soud. Knihu odborníci už dříve kritizovali. Poukázali na to, že projevy byly jedním z nástrojů nacistické propagandy a bez odborného komentáře mohou být zavádějící.

Nakladatel Kamas si ale za knihou stojí. "Lukáš Beer je špičkový autor a odborník na danou problematiku, nikoli ideový zločinec. A já jsem toliko nakladatel. Obvinění tedy shodně považujeme za hrubý zásah do svobody slova a vyjadřování," tvrdí Kamas.

Někteří prodejci knihu stáhli

Hitlerovy projevy vydalo nakladatelství Guidemedia. Někteří prodejci jeho knihy v minulých dnech stáhli z prodeje. Policisté už dříve chtěli vyslechnout majitele nakladatelství Kamase a Lukáše Nováka kvůli autorským právům. Na policii ale odmítli vypovídat.

Kniha s projevy nacistického diktátora z let 1939 až 1942 má 650 stran a prodává se jen na internetu. Podle propagačních textů se čtenář dozví, že Hitler mluvil o Češích s úctou a uznáním, vážil si Slováků, usiloval o mír a chtěl nechat zakázat některé zbraně hromadného ničení.

Politolog: Není jasné, zda je to trestné

Podle politologa Miroslava Mareše doposud panují nejasnosti ohledně toho, co všechno je v podobných případech trestné a co ne. "Je to případ zajímavý a podle mne určí rozsah trestního paragrafu, co všechno pod něj spadá. Může vymezit mantinely, co trestné je a co není. V každém případě je to kontroverzní případ," řekl Mareš.

O nakladatelství Guidemedia se zmiňuje také situační zpráva o extremismu za první čtvrtletí letošního roku, kterou vydalo ministerstvo vnitra. Komentář ke knize o Hitlerových projevech podle zprávy přímo i nepřímo obhajuje nacismus. "Ediční plán nakladatelství pak přímo potvrzuje propagaci těchto idejí pod zástěrkou publikace historických knih či děl," stojí ve zprávě.

 

Související