Je to prý podobné, jako kdyby česká diplomacie mohla do Londýna coby svého ambasadora vyslat třeba jen vzdáleného příbuzného britské královské rodiny. Tam, kam by musel kariérní diplomat psát opakované žádosti o schůzku, se dovolá napoprvé. A místo náměstka dostane k uchu rovnou ministra.

Rusko ale není na rozdíl od Británie spojenec Česka z EU ani NATO. A pouto Vladimíra Remka s Moskvou symbolizuje historicky citlivý titul Hrdiny Sovětského svazu.

Nyní Remek zamíří na ambasádu v Moskvě. Úspěch a důstojnost jeho mise v Rusku, kterou provázejí zmíněné rozpory, bude záležet na tom, zda si bude schopen udržet odstup od země, která ho v podstatě adoptovala. A v níž mají své obchodní zájmy lidé z okolí prezidenta Miloše Zemana.

Remek míří do Moskvy

Zemanův ambasador

Bývalého kosmonauta a komunistického europoslance na post velvyslance v Moskvě prosazoval prezident Miloš Zeman. Podle něj může pomoct česko-ruským obchodním vztahům. Remek už na české ambasádě v Moskvě působil jako obchodní rada.

Spor se Schwarzenbergem

Kvůli Remkovi a Livii Klausové, která zamíří do Bratislavy, se Miloš Zeman dostal do sporu s exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Jejich neshody vedly dokonce k zablokování jmenování nových českých ambasadorů. Po pádu Nečasovy vlády mají oba návrhy cestu volnou.

Remkovy slabiny a přednosti

Jako bývalý kosmonaut a také absolvent sovětských vojenských škol bude mít dveře otevřené v nejvyšších patrech ruské politiky. Na starosti ale má mít jako velvyslanec i "dialog s občanskou společností, zejména v oblasti podpory lidských práv".

Líp rusky než česky

Vztah bývalého kosmonauta a europoslance Remka k Rusku se nedá popsat jinak než jako těsný. "Ruština je v podstatě jeho druhá mateřština. Když se koncem 80. let vrátil z Ruska, měl problémy mluvit spíš česky než rusky," popisuje bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda, který Remkovi šéfoval při jeho diplomatické premiéře.

V letech 2002 až 2004 byl obchodním radou v Rusku. Strávil tam ale celkem více než deset let. V Moskvě absolvoval hned dvě sovětské vojenské akademie. "Mnoho Remkových bývalých spolužáků či spolupracovníků dodnes zastává vysoké pozice v politice i byznyse," dodává Svoboda.

Remek může v Rusku zužitkovat také svůj status celebrity. Že viděl Zemi z vesmíru, i po desetiletích táhne. Internetová encyklopedie Wikipedie ho dokonce uvádí na prvním místě seznamu slavných europoslanců.

"Jeden kolega z Evropského parlamentu byl upřímně šokován, jak je Vladimír Remek v Rusku slavný. Vyprávěl mi, že když byli v rámci delegace na návštěvě v dumě, seběhl se kolem něho hlouček ruských poslanců, každý Remka znal a chtěl si s ním popovídat," říká třeba český europoslanec Jan Březina.

Remkovu schopnost otevřít v Rusku dveře českému byznysu vlastně nikdo nezpochybňuje. "Pan Remek si ale nesmí plést, pro koho pracuje. Musí znát zájmy státu a identifikovat se s nimi," říká zdroj z diplomacie, který si vzhledem k citlivosti tématu nepřál být jmenován.

Tato slova platí dvojnásob v době, kdy probíhá historický tendr na dostavbu Temelína. A jedním z klíčových uchazečů je rusko-české konsorcium MIR.1200. I kvůli této zakázce české tajné služby varovaly před zvýšenou aktivitou ruských špionů v Česku. I tyto citlivé otázky může za Česko Remek ve funkci velvyslance v Moskvě řešit.

Slabá místa

Vládou schválená koncepce české zahraniční politiky ve vztahu k Rusku sice zdůrazňuje obchodní vztahy, ale diplomatům ukládá i "dialog s ruskou občanskou společností, zejména v oblasti podpory lidských práv".

Remek rozhovory v tuto chvíli neposkytuje. Například loni ale před prezidentskými volbami v Rusku brzdil kritiku svých kolegů v europarlamentu ohledně jejich průběhu.

"Měli bychom si namísto neustálých doporučení Rusku také občas uvědomit, jak rychle se nám samotným daří řešit krizové, skoro existenční problémy v unii. A zároveň reflektovat, že postupně se i Rusko mění. Vím, že ani tam zdaleka nepanuje ráj na zemi. Ale ani Řím nepostavili přes noc," míní například Remek.

I experti, kteří nepatří k Remkovu fanklubu, mu však přisuzují lidské kvality. "Poznal jsem Remka jako zodpovědného člověka, který drží slovo," říká bývalý český velvyslanec v Moskvě Luboš Dobrovský. Zažil ho v roli zástupce zbrojovky ČZ Strakonice v Rusku.

"Nesmí se ale zapomenout na to, že v Rusku jsou klíčové bezpečnostní otázky. Například naše členství v NATO stále Rusové berou jako zradu," upozorňuje Dobrovský.

Remek se do historie zapíše jako velvyslanec Miloše Zemana. I kvůli tomuto spojenectví si zaslouží zvýšený dohled. Kolem prezidenta je hned několik lidí, kteří mají byznysové zájmy v Rusku. Zemanovým poradcem je český zástupce firmy Lukoil Martin Nejedlý. Blízko má prezident i k bývalému plukovníkovi československé armády a podnikateli s kontakty na Rusko Zdeňku Zbytkovi.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.