Exposlanci ODS Marek Šnajdr a Petr Tluchoř patrně nebudou souzeni za údajné dohody o rezignaci výměnou za "trafiky". Nejvyšší soud (NS) je podle mluvčího Petra Knötiga vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Ivan Fuksa, třetí z vazebně stíhaných exposlanců, se na Nejvyšší soud neobrátil.

Státní zástupce zároveň ve středu dopoledne požádal sněmovnu o stažení žádosti o vydání expremiéra Petra Nečase (ODS) k trestnímu stíhání.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) předala sdělení mandátovému a imunitnímu výboru, který k věci zasedl už ráno. Jednání přerušil nejpozději do příští středy s odůvodněním, že na stažení žádosti čeká. Krok avizoval už v úterý po verdiktu Nejvyššího soudu v kauze státní zástupce Ivo Ištvan.

Z vyjádření členů výboru ale vyplynulo, že výbor by teoreticky mohl krátce zasednout a ukončit jednání v případu Nečase ještě dnes.

Ištván zároveň odmítl Nečasovu výzvu, aby rezignoval.

Ivan Fuksa už v úterý těsně před desátou hodinou večer opustil ostravskou vazební věznici. "Stal jsem se pokusným králíkem státního zástupce Ištvana," řekl bývalý politik. Následoval ho i bývalý náměstek exministra zdravotnictví Tomáše Julínka Marek Šnajdr. Jako poslední z trojice bývalých politiků opustil ve 23.00 olomouckou vazební věznici po více než měsíci i Petr Tluchoř.

Marek Šnajdr a jeho advokát Lukáš Trojan

Podle Tluchořova advokáta Marka Nespaly Nejvyšší soud rozhodl, že politické jednání nemůže založit trestní odpovědnost. "Zdůraznili jsme, že veškerá jednání se odehrála na půdě Poslanecké sněmovny a šlo v nich o politické domluvy a politické cíle. Proto ihned po zatčení jsme podali návrh na vynětí klienta z pravomoci orgánů činných v trestním řízení," řekl IHNED.cz Tluchořův advokát Marek Nespala. "Trestní stíhání bude muset být zastaveno jako nepřípustné a obvinění exposlanci budou muset být propuštěni. Ukázalo se tak, že celé to stíhání byla blamáž," dodal právník.

Názor

Petr Kamberský

Před takřka měsícem jsme napsali doslova: “Půjčky Víta Bárty nejsou podle soudu trestné, protože proběhly na půdě sněmovny. Poslanci složili mandát tamtéž.”
Dnes dal tomuto argumentu Nejvyšší soud zapravdu - a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan verdikt “analyzuje”, protože přišel “faxem po pracovní době”.

Dvě rychlé poznámky: argument Nejvyššího soudu je problematický - proti podobnému výkladu v kauze Víta Bárty podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dovolání k Nejvyššímu soudu. To teď pochopitelně nemůže.

Druhá poznámka, či spíše “matka všech otázek”: Pokud právní názor Nejvyššího soudu zvítězí, je opravdu možné, aby extrémní právní názor několika státních návladních sejmul demokraticky zvolenou vládu?

Buďme ještě rádi, že premiér Petr Nečas odstoupil kvůli nezpochybněnému případu zneužití Vojenského obranného zpravodajství. Nebýt toho, mohlo by být v ulicích taky pěkně horko.

"My jsme o propuštění z vazby nerozhodovali, o tom musí rozhodnout příslušný soud, my jsme rozhodli pouze o tom, že jako poslanci jsou vyňati z pravomocí orgánů činných v trestním řízení, že se na ně vztahuje imunita," uvedl pro IHNED.cz mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig s tím, že by mělo být zrušeno trestní řízení a rozhodnutí je konečné.

Kuba chce vyvození odpovědnosti

Stávající šéf ODS Martin Kuba už požaduje trest pro ty, kteří mohou za stíhání exposlanců ODS. "Zdá se, že to potvrzuje kritická slova ODS k celému zásahu. Diskuse o tom, že to byl zásah do politiky, byly na místě. Teď ale půjde o to vyvodit odpovědnost. Jestli někdo pochybil, musí být potrestán za ovlivnění životů lidí, které způsobil. Měsíc ve vazbě, mediální kampaň, to není málo," řekl IHNED.cz Martin Kuba.

Ještě tvrdší byl expremiér Petr Nečas. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman musí po rozhodnutí Nejvyššího soudu o třech exposlancích ODS okamžitě odebrat kauzu okolo jejich údajného uplácení Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomoucim uvedl Nečas. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová podle něj musí okamžitě podat návrh na kárné řízení se státními zástupci Ivem Ištvanem a Rostislavem Bajgerem. "Rozhodnutí Nejvyššího soudu jednoznačně potvrzuje má páteční slova, že se ze strany státního zastupitelství jedná o svévoli a vykonstruovaný proces," řekl Nečas.

Zdrženlivěji reagoval bývalý ministr zahraničí. "Řekl bych, že to indikuje, že Nejvyšší soud je stejného názoru jako já, že to nebyl trestný čin, nebylo to sice hezké, ale nebyl to trestný čin," míní předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

"Budu čekat, jak se s tím vypořádá soud, který rozhodoval o vazbě. Klienta budu informovat, jakmile se k němu dostanu," reagoval na rozhodnutí Nejvyššího soudu advokát Marka Šnajdra Lukáš Trojan.

Verdikt faxem po pracovní době

Vrchní státní zástupce Ivo Ištván  řekl, že žalobci rozhodnutí soudu o vynětí Tluchoře a Šnajdra z pravomoci policie analyzují. Jaké kroky hodlá státní zastupitelství učinit, ale prozradit nechtěl. "To oznámíme, až tu reakci učiníme. To rozhodnutí, které učiníme, bude otázkou velmi krátkého času," uvedl Ištvan. Podle něho přišel verdikt faxem po pracovní době, pouze však výrok bez odůvodnění. V České televizi Ištvan řekl, že státní zástupci stáhnou ze sněmovny žádost o vydání bývalého premiéra Petra Nečase k trestnímu stíhání.

Oba návrhy na vynětí ležely u Nejvyššího soudu od června. Šnajdr a Tluchoř zřejmě zkusili stejnou strategii, s níž loni uspěl Vít Bárta (VV). Nejvyšší soud tehdy rozhodl, že Bárta nebude souzen za to, že spolustraníkům na jednání poslaneckého klubu VV nabídl výhodnou půjčku. Na čin, který se odehrál na půdě sněmovny, se totiž vztahovala imunita. Podobné argumenty nyní uplatnili také Šnajdr a Tluchoř.

Exposlanci ODS Šnajdr, Tluchoř a Ivan Fuksa se po rebelii proti vedení své strany vzdali poslaneckého mandátu. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. Policie v tom spatřuje formu korupce.

Komentátor Jindřich Šídlo na Twitteru: