Benzoapyren, látka v ovzduší, která vzniká při nedokonalém spalování, je podle vědeckých výzkumů velkým nebezpečím pro malé děti i těhotné ženy, respektive vývoj jejich plodu. Přesto je v Česku stanovený limit na většině území dlouhodobě překračován.

Za vysokou koncentraci mohou hlavně kotle v domácnostech, výfukové plyny z dieselových motorů a místy i exhalace z průmyslových podniků. Roční limit stanovený na 1 nanogram loni několikanásobně přesáhla látka v Karviné a Ostravě, o moc lépe však na tom nejsou ani v Kladně a na Praze-východ.

Jak uvádí epidemiolog Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, ke genetickým změnám dochází při dlouhodobém působení již právě od jednoho nanogramu.

Na mapce si můžete prohlédnout koncentrace benzo(a)pyrenu v roce 2012. Měřicích stanic je ale zatím v Česku nedostatek.

Data o kvalitě ovzduší pocházejí z měření ČHMÚ.

Dopady na lidské zdraví se přitom u benzoapyrenu projevují nejen v dětství, ale i se zpožděním ve středním věku.

"Jednak jde o nitroděložní růstovou retardaci, která vyvolává funkční změny, což se projevuje u jedince ve vyšším věku například kardiovaskulárními onemocněními nebo cukrovkou. Prokázaná je také zvýšená nemocnost v prvních letech života dítěte a celkové dopady na jeho vývoj," uvádí k tomu doktor Šrám.

Tím to ale nekončí. Práce z polského Krakova ukazují u dětí na souvislost zvýšených koncentrací látky s onemocněními dýchacích cest, některé další, třeba vědců z USA, i na ovlivnění psychiky a IQ.

Odstrašujícím příkladem jsou Radvanice

Na vzniku benzoapyrenu se v některých oblastech Česka kromě dopravy výrazně podílí i hutní výroba. "V ostravských Radvanicích jde o 10 nanogramů. Přitom v podobných lokalitách v Kanadě se hodnoty pohybují kolem 1, z čehož vychází, že při použití moderních technologií se množství látky v ovzduší snižuje," tvrdí Šrám s tím, že ochota výrobců k modernizaci je podle něj u nás stále malá.

Vlivu prachových částic na lidské zdraví jsme se věnovali v předchozím článku:

Nemalý dopad ale mají i domácí kotle, v nichž lidé kvůli cenám energií spalují nekvalitní palivo. Za příklad dává doktor Šrám jihočeské Prachatice, kde se v posledních letech hodnoty benzoapyrenu zvýšily patrně právě kvůli topení. Exministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), který sliboval výrazná zlepšení především v Moravskoslezském kraji, již zahájil program na výměnu kotlů. V rámci něj však mohou lidé znovu instalovat kotle spalující uhlí. Je tedy otázkou, jestli bude mít nějaký úspěch.

Cestu, kudy by se mohla alespoň část republiky vydat, potvrzuje i graf. "Studie ukázaly, že na Teplicku pocházelo 60 procent znečištění z domácích topenišť. Když tam vláda uvolnila peníze na plynofikaci, tak se to výrazně projevilo snížením úmrtnosti na kardiovaskulární onemocnění," konstatuje Šrám. Nutno dodat, že kvůli zátěži z minulosti tam stále střední délka života zaostává za celorepublikovým průměrem.

Standardizovaná úmrtnost umožňuje srovnávat populace s různou věkovou strukturou.

Data pochází ze zjišťování ÚZIS ČR.

Problém je však i v samotném měření. Počet stanic, které sledují hodnoty benzoapyrenu, se podle ročenek Českého hydrometeorologického ústavu v roce 2012 oproti předchozím letům snížil na 35 míst. Měření navíc často probíhají jen v okresech, kde se očekává zhoršená situace, z řady lokalit tak data zcela chybějí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.