Kvůli kopiím knih "Speciální psychoterapie?" nebo "Základy práva EU pro ekonomy" se tři velká nakladatelství odborné literatury rozhodla, že podají trestní oznámení. Vadí jim, že někdo celé knihy ofotil a umístil na server Ulož.to. Píší to Lidové noviny.

Oznámení na neznámého pachatele podává Grada, Leges i Wolters Kluwer ČR.

"Sledujeme poslední dva tři roky, že pirátských kopií přibývá. Zatím jsme podle zákona vždy upozornili Ulož.to a oni kopii stáhli. Jenže během pár dnů se objeví jiná," řekl ředitel Leges Jan Tuláček.

Trestní oznámení se týká nelegálních kopií pěti knih. Například na Základech práva EU pro ekonomy je dokonce razítko knihovny Právnické fakuluty MU v Brně. Dá se tak vydedukovat, že knihu na server umístil některý z jejích studentů.

Pokud ho policie vypátrá, hrozí mu disciplinární řízení. "Trestem by mohlo být i vyloučení ze školy," říká děkanka brněnské právnické fakulty Naděžda Rozehnalová.

Ulož.to se hájí tím, že není možné kontrolovat vše, co lidé na server ukládají. "Pošta taky neví, co je v přepravovaných balících," tvrdí mediální zástupce firmy Tadeáš Novák.

Kopie, které jsou předmětem oznámení, už server stáhl.

Studenti se zřejmě nechtěli obohatit

Případem se bude zabývat Státní zastupitelství pro Prahu 3. V této městské části totiž sídlí provozovatel Ulož.to. Oznámení dostal na stůl specialista na hospodářskou kriminalitu Jiří Valsamis. "Dal jsem ho k prověření našim policistům," říká. Prý má ale pochyby. "Nakladatele chápu, jen je otázka, zda to nemají řešit spíš civilní žalobou," dodává.

Už dříve se žalobou uspěl nakladatel Aleš Čeněk, jehož odborné kniy si ofotili lidé z kopírovacího centra vedle fakulty v Plzni a nabízeli je za sníženou cenu. U aktuálního případu je ale situace jiná. Studenti se pravděpodobně nechtěli obohatit, pouze nechtěli platit stovky korun za novou učebnici.