Rozhodnutí podepsat opoziční smlouvu bych neodsuzoval, říká programový ředitel Transparency International Radim Bureš. Listina, kterou v roce 1998 podepsali Miloš Zeman za ČSSD a Václav Klaus za ODS, umožnila menšinovou vládu sociálních demokratů. A stabilita vlády je důležitá, dodává Bureš.

Co je první věc, která se vám vybaví pod pojmem "opoziční smlouva"?

Opoziční smlouva má v české historii poněkud negativní konotace, protože je vnímána jako něco, co zkazilo přirozené soupeření politických sil, což je samozřejmě pravda. Na druhé straně to však nebyl úplně nepochopitelný krok, za který se vydává.

Stabilita vlády je důležitá a velké koalice existují všude po světě, takže rozhodnutí podepsat opoziční smlouvu bych apriorně neodsuzoval. Negativní dopad byl pak v tom, že tady v té době nebyla reálná opozice, která by hlídala vládu, a to je škoda.

Ještě bych rád zmínil jednu věc, a to fakt, že když srovnám mediální scénu dnes a tenkrát, tak jsou to "nebe a dudy". Neinvestigovalo se, o řadě věcí se nemluvilo a hodně fakt bylo přecházených. Částečně za to mohla tehdy nezodpovědnost médií.

Kdyby se dnes podepisoval nějaký dokument podobný opoziční smlouvě, dnešní média by to politikům zdaleka tak nedarovala jako tenkrát.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se