Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) se může radovat. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil jeho trestní stíhání v kauze privatizace letecké záchranné služby.

Podle Zemana se policistům nepodařilo dostatečně prokázat, že Julínek způsobil státu nějakou škodu, když v roce 2008 povolil převést provozování záchranářských vrtulníků ze státu na soukromé firmy. "Při vyčíslování škody policie nepostupovala správně," řekl Pavel Zeman pro IHNED.cz.

Detektivové prý chybně porovnávali výdaje na provoz helikoptér z doby, kdy je pod sebou měla ministerstva vnitra a obrany, s náklady privátních firem. Případ se tak vrací policii, která bude muset posoudit, zda má ještě jiné důkazy, které by Julínkovo provinění dokládaly.

"Pokud policie nové důkazy nezíská, bude případ odložen," dodal Pavel Zeman.

Podle Julínka neexistují důkazy o jeho vině, proto své obvinění považuje za nesmyslné. "Potvrdilo se, že policie svá tvrzení nepodložila reálnými důkazy, které v této věci ani obstarat nelze. Mým rozhodnutím, ani rozhodnutím vlády totiž nikdy žádná škoda nevznikla. Naopak, provoz Letecké záchranné služby je dnes levnější než za mých předchůdců," sdělil Julínek.

Julínek byl obviněn letos v dubnu. Podle policie zneužil pravomoc veřejného činitele a porušil povinnosti při správě cizího majetku.

Podle policie podpisem smlouvy z roku 2008, podle níž mají osm z deseti stanovišť vrtulníkové záchranné služby obsluhovat od ledna 2009 do konce roku 2016 soukromé firmy Alfa-Helicopter a DAS, státu způsobil škodu 792 milionů korun. Státní subjekty, tedy policie či armáda, by podle kriminalistů tuto službu provozovaly mnohem levněji.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se