O tom, že je pozván do Kramářovy vily, kde premiér o složení úřednické vlády jedná, Fischer ČTK informoval v SMS zprávě. "Na pondělí mě premiér Rusnok pozval na 10.30 do Kramářovy vily. Předpokládám, že potom bude jasněji," napsal bývalý premiér.

Fischer, který ještě nesplatil dluhy po neúspěšné prezidentské kampani, v tomto týdnu IHNED.cz potvrdil, že by o ministerském postu uvažoval. "Jsem ekonom, nejsem sociolog," řekl. Pojí ho s Rusnokem dlouhodobý přátelský vztah. "My jsme byli zvyklí se s Jiřím Rusnokem vídat posledních dvacet let poměrně často a vždycky to byly plodné rozhovory. Ať už na téma makroekonomie, ekonomické situace, statistiky," dodal Fischer.

"Až pánové po pondělních jednáních něco oznámí, vyjádřím se k tomu. Dnes se nebudu účastnit žádných spekulací," reagoval pro IHNED.cz místopředseda TOP 09 a úřadující ministr financí Miroslav Kalousek.

Kladně hodnotí Fischerovo možné ministerské angažmá analytik Cyrrusu Tomáš Menčík. "Byla by to dobrá volba, ne-li jedna z nejlepších. Jan Fischer má bezpochyby řadu zkušeností z oboru. Jako premiér do toho složitého resortu musel vidět. A působení v Českém statistickém úřadě a Evropské bance pro obnovu a rozvoj ho předurčují k tomu, aby se stal ministrem financí," míní analytik Menčík.

Spíše kladný postoj má k Fischerovi člen NERVu Michal Mejstřík. "Vycházím z toho, že pracoval se statistickými daty – jako analytik má přehled a nebude vařit z vody. Víc ale v tuhle chvíli říkat nechci, nerad se pouštím do spekulací," tvrdí ekonom Michal Mejstřík.

Klíčový resort financí je poslední, kde jméno nového ministra není známo. Prezident Miloš Zeman by měl nový kabinet jmenovat ve středu. Fischer před druhým kolem prezidentské volby nepřímo podpořil Miloše Zemana, i když původně v pořadu České televize Hyde Park tvrdil, že by jeho hlas patřil spíše Karlu Schwarzenbergovi.

Fischera tíží po volbách zhruba pětimilionový dluh z prezidentské kampaně. Podle slov šéfa jeho volebního výboru Jana Pirka by ho měl splatit do konce července.

Fischer od dubna 2003 šéfoval Českému statistickému úřadu. V květnu 2008 se stal premiérem úřednického kabinetu, který skončil o rok později v červenci, kdy ho nahradila Nečasova vláda. Letos v lednu byl favoritem prezidentských voleb, v prvním kole však překvapivě podlehl Miloši Zemanovi a Karlu Schwarzenbergovi. V 80. letech byl členem Komunistické strany Československa.

Schwarzenberg ho za velvyslance nechtěl

V květnu to vypadalo, že Fischer bude pracovat v energetické skupině CE Group. Měl být odpovědný za strategické řízení projektů energetického komplexu Rožná a připravovaného vysokotlakého plynovodu Mozart.

"Možnost pracovat v energetice mě oslovila ze všech zvažovaných nabídek nejvíc. CE Group je mladá, dynamická společnost a svými zkušenostmi chci přispět k jejímu dalšímu rozvoji," uvedl tehdy Fischer. V souvislosti se jménem Jana Fischera se spekulovalo o tom, že by mohl být jmenován velvyslancem v Izraeli. To ale odmítl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Rusnokův kabinet nahradí odstupující vládu Petra Nečase, která padla kvůli skandálu kolem šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové. Dosavadní vládní koalice ODS, TOP 09 a strany LIDEM deklaruje, že má ve sněmovně většinu, usilovala a usiluje o to, aby prezident v dalším případném pokusu o sestavení vlády jmenoval premiérkou Miroslavu Němcovou z ODS. Opozice považuje za nejlepší řešení rozpuštění dolní komory a co nejrychlejší předčasné volby.

Rusnokova vláda bude mít po jmenování prezidentem 30 dnů na to, aby požádala poslance o vyslovení důvěry.

Podívejte se na momenty z prezidentské kampaně Jana Fischera, kterou stále nedokázal zaplatit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist