Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek (TOP 09) chce výrazně změnit druhý pilíř důchodového systému. Navrhuje především, aby z něj mohl každý po pěti letech vystoupit.

Kalousek také chce zvýšit věk, kdy se do něj lze ještě přihlásit - z 35 na 40 let. Navíc by lidé starší 40 let měli mít možnost vstoupit celý příští rok.

Podle nynější legislativy po vstupu do druhého pilíře z něj už není možné vystoupit a pro starší 35 let skončila možnost připojit se k němu v polovině letošního roku.

Změny chce Kalousek prosadit jako poslanec přímo ve sněmovně. "Novela reaguje na to, že zájem je mnohem menší, než jsme doufali," uvedl ve středu Kalousek.

Dalším změnou je, aby se vystoupivší účastník už do systému nemohl vrátit. Po zániku účasti by penzijní společnost převedla 60 procent hodnoty prostředků účastníka zpět do státního rozpočtu jako úhradu pojistného na důchodové pojištění a 40 procent se vrátí pojištěnci.

Dále ministr navrhuje změny, které se týkají dědění prostředků a takzvané výplatní fáze. Dědic nově dostane možnost vybrat si mezi převodem zděděného podílu na svůj osobní důchodový účet a výplatou tohoto podílu. V současnosti musí být zděděné prostředky převedeny do důchodového spoření dědice, pokud je jeho účastníkem.

Větší zájem analytici neočekávají

Podle analytika Patria Finance Davida Marka může návrh zájem o spoření zvýšit, velký nárůst ale neočekává. "Návrh může zvýšit počet lidí v druhém pilíři, ale zřejmě ne dostatečně na to, aby penzijní reforma splnila svůj
účel zajistit dlouhodobou stabilitu penzijního systému při poskytování rozumné životní úrovně pro budoucí
důchod," objasnil Marek.

Prezident Asociace penzijních fondů Karel Svoboda vidí za mnohem slabším zájmem veřejnosti v porovnání s původním očekáváním zejména politické důvody. "Nejenže neexistovala shoda na politické scéně, ale opozice vedla až destruktivní kampaň, která lidi odrazovala od vstupu, aniž by nabídla jakoukoliv realistickou alternativu," vyjádřil se Svoboda.

Opoziční ČSSD v reakci uvedla, že Kalouskův návrh změn jde proti deklarovanému smyslu reformy a Kalousek by měl od úpravy ustoupit. Podle ČSSD je nutné podporovat dlouhodobé spoření. Vedle státního pilíře klade důraz na třetí pilíř, v němž je nyní kolem pěti milionů lidí. "Je třeba motivovat zaměstnavatele a občany, aby ve třetím pilíři spořili víc," uvedl stínový ministr práce a sociálních věcí za ČSSD Roman Sklenák.

Do druhého pilíře penzijního systému vstoupilo v prvním pololetí celkem 74 573 lidí. Penzijní společnosti přitom původně očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí.