Senátoři schválili rozsáhlou novelu zákona o provozu vozidel na pozemních komunikacích, která umožní dopravním úřadům vydávat registrační značky podle přání majitele vozu.

Jedna SPZ bude zájemce stát pět tisíc korun, musí však platit dvě. Řidiči si tak budou moci sami značku sestavit z kombinace písmen a číslic a nebudou vázáni ani na krajskou příslušnost jako dosud. Nesmí jít však o vulgární či hanlivé spojení.

Cílem novely je také zpřísnit podmínky pro stanice technické kontroly a zjednodušit pravidla pro registraci vozidel. Změny ještě musí svým podpisem posvětit prezident.

Zjednodušení registrace při změně vlastníka nebo provozovatele by mělo fungovat na principu "jeden registr - jeden úřad - jedna žádost". Pokud se bude při prodeji auta na jeho registraci vztahovat už jiný místně příslušný úřad, předají si úřady spisy mezi sebou.

Novela zjednodušuje i vyřazování vozidel z evidence. Sloučí se dočasné i trvalé vyřazení. Poslanci také rozhodli, že do registru aut bude mít přístup i ministerstvo životního prostředí, a to kvůli rozesílání emisních plaket, což souvisí se zaváděním tzv. nízkoemisních zón.

Změny mají platit od 1. ledna 2015. Už od 1. ledna příštího roku by mělo začít platit ustanovení, které umožní zejména výměnu informací o ukradených vozidlech mezi úřady zemí EU.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist