Nic nenasvědčovalo, že právě zakázka na obchvat moravské vesnice Domaželice bude něčím mimořádná. Zástupci 14 firem se zkrátka v určený den přijeli podívat, jestli budou mít štěstí a postoupí do finále 300milionového tendru. V hlavní roli byl jako obvykle počítač s losovacím programem.

Klasická losovačka, jakých byly před dvěma lety stovky, má teď ale průlomové pokračování. Na jeho konci může Česko přijít o další miliardy z evropských dotací.

Právníci stavební společnosti Alpine Bau si na losování stěžovali a pak podali i žalobu. A před měsícem vyhráli – podle soudu byla losovačka jednoznačně neprůhledná. Středem příběhu je právě počítač umístěný do černé schránky s displejem. Jak už v únoru vypátraly HN, šlo o přístroj firmy Ve-Zak, která losovala i policií vyšetřované zakázky hejtmana Davida Ratha.

Finalisty tendru vybírala tak trochu záhadná krabička, o níž už HN podrobně psaly: počítač schovaný do schránky se třemi mi tlačítky, o němž nikdo nesměl vědět, jak vlastně funguje. Vstup do schránky sice jistila plomba, ovšem byl to jen obyčejný plastový pásek – nikoliv úřední pečeť.

Takhle férová zakázka nevypadá

Firma Ve-Zak a její počítač fakticky rozhodovaly, komu poplynou miliardy od krajů, měst i státních podniků. Jak to fungovalo: město plánovalo novou kanalizaci a zakázku si nechalo na klíč připravit od jedné z mnoha administrátorských agentur, která tendr připravila jako losovačku – nabídku tedy nemohl podat každý zájemce, ale jen ten vylosovaný. A výběr zajistila krabička firmy Ve-Zak.
V případě zakázky z roku 2011 na obchvat Domaželic se vyslanci společnosti Alpine Bau v den losování zasekli: chtěli si zkontrolovat, co vlastně ve schránce je a jak aplikace funguje. A ještě žádali, aby majitel krabičky Otakar Čmelinský před losováním změnil čísla rozdaná jednotlivým firmám – aby si ověřili, že finalisté nejsou předem naprogramovaní. Oboje Čmelinský odmítl, spustil počítač – a firma Alpine Bau mezi vyvolenými nebyla.
"Odmítnutí přečíslování před zahájením losování postrádá racionální zdůvodnění a pochyby o způsobu losování skutečně posiluje,“ napsal brněnský krajský soudce David Raus v rozsudku. A dodal, že takhle průhledné losování nevypadá: „Zájemci se totiž nejvýše mohli na losovací zařízení podívat, respektive zvenčí si je prohlédnout, nikoli provést efektivní kontrolu zařízení."

Jeho rozsudek může mít drtivý dopad. Losovačka patřící firmě Ve-Zak měla vliv na desítky, možná stovky zakázek nejméně za tři miliardy korun, které byly placeny většinou z evropských dotací. A podle přísných bruselských pravidel nelze na neférovou zakázku čerpat evropské peníze. Je tedy možné, že kraje a města budou muset dotace vracet. "Mohou být zpochybněny všechny zakázky, kde se tenhle problém objevil," připustil náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun.

Kontroloři ministerstva financí, kteří na dodržování dotačních regulí dohlížejí, už plánují, že průlomový rozsudek budou "plně zohledňovat" při prováděných auditech.

Rozsudkem se zakázka neruší, ostatně stavba obchvatu už běží. Úřad pro hospodářskou soutěž, který původně stížnost Alpine Bau zamítl, by ale podle rozsudku měl znovu rozhodnout, že zakázka nebyla férová. Úřad už sice podle mluvčího Martina Švandy poslal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, dá se ale čekat, že ten rozsudek potvrdí. Dlouhodobě razí názor, že při losování nesmí vzniknout žádné pochybnosti.

Losovadlo firmy Ve-Zak se používalo v desítkách, možná stovkách zakázek. HN už dříve dohledaly jejich část – šlo o necelé tři miliardy. Majitel losovacího počítače Čmelinský o zakázkách mluvit nechce. "Nemám co říct. Na shledanou," položil telefon. Když za ním loni přišli detektivové vyšetřující Rathovy zakázky, tvrdil, že si zařízení odnesli neznámí maskovaní muži.