| Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Americký úřad NSA prováděl své tajné výzvědné operace zřejmě v mnohem větším rozsahu, než se předpokládalo. Podle informací, které zveřejnil německý magazín Der Spiegel a britský deník The Guardian, měla NSA odposlouchávat dokonce i evropské spojence.

Bývalý náčelník vojenských zpravodajů ČR Andor Šándor pro IHNED.cz popisuje, jak je možné takové odposlechy na diplomatických úřadech provést a zda jsou takové praktiky na území cizích zemí protizákonné.

Co na takové odposlechy říká legislativa?

Každá služba, která odposlouchává, monitoruje atd. někoho na vlastním území, k tomu musí mít povolení. To znamená, že zde musí být nějaký zákonný rámec, který vymezuje, co se používat může, proti komu a za jakých okolností a kdo to musí schválit. To jsem si jist, že NSA i CIA mají.

Každá činnost v zahraničí už je v zásadě povahy zpravodajské práce téměř vždy porušováním zákonů. Těžko můžete přijmout vlastní národní legislativu, která řekne: ano, naše tajné služby mohou porušovat zákony v zahraničí. To je naprostý nesmysl to takto postavit.

Je pravděpodobné, že NSA odposlouchávalo i v Česku?

Myslet si mohu cokoli. Pokud by se tu nacházel někdo, kdo by mohl být vyhodnocen jako potenciální nebezpečí pro Spojené státy, tak si umím představit, že jeho internetová adresa byla prolomena a že mu někdo četl emaily, to si představit umím.

Jaké jsou v dnešní době technické možnosti odposlechů?

NSA a vůbec Spojené státy disponují s obrovskou technickou základnou, která jim to umožňuje dělat ve velmi širokém záběru. Nabírají obrovské množství informací, které potom nějak vyhodnocují a dávají do souvislostí. Samozřejmě potom z toho zpracovávají zákazníkům výsledné práce.

Technicky to jde – internet odposlouchává spousta zemí, to není o tom, že by to dělaly jenom Spojené státy. To tak prostě je. Mobilní telefony se dají odposlouchávat i bez toho, aniž byste to museli dělat přes operátora.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se