Policie obvinila jednadvacetiletou dívku z Jeseníku z vydírání dvaadvacetiletého muže z Přerova přes Skype. Vyhrožovala mu zveřejněním jeho intimních nahrávek. Dívka, která měla čerstvě po maturitě, si muže vyhlédla přes inzerát jako svého finančního otroka. Chtěla však po něm stále více peněz. Dívce za vydírání hrozí až čtyři roky vězení. Novinářům to řekl olomoucký kriminalista Pavel Schweiner.

"Dívka zadala na internetových stránkách inzerát, kde hledala finančního otroka. Vydávala se za dívku pod jménem Kateřina H z Olomouce. Muž na tento inzerát zareagoval. Když dívka viděla, že komunikuje se submisivním typem, začala jej vydírat," uvedl kriminalista.

Podle policistů měl mladík podle inzerátu plnit dívčiny příkazy, a to i sexuálního charakteru. Muž s podmínkami inzerátu souhlasil. Poté spolu dvojice začala komunikovat přes Skype, dívka ho oslovovala vulgárními výrazy, ponižovala jej a zadávala mu různé příkazy.

"Využila jeho podřízenosti a role otroka a nařídila mu před zapnutou webkamerou svléknout se do naha a masturbovat. Muž příkazy splnil. Dívka si jej natočila a vyhrožovala mu, že když jí požadované částky nezaplatí, záznam i s komunikací, kde je zesměšňován, zveřejní na Facebooku a serveru YouTube," doplnil kriminalista. Podle policistů dívka po muži chtěla nejprve 500 korun, poté se její požadavky vyšplhaly až na 12 tisíc korun.

Mladík se obrátil na poradnu projektu E-Bezpečí. Tam na něj byli upozorněni policisté. "Muž byl velmi submisivní typ, z případu se sesypal. Jeho stav bych přirovnal k psychické újmě znásilněné ženy. Dívce nakonec žádné peníze nezaplatil," dodal Schweiner.

Policisté považují tento případ za ojedinělý, nicméně podle nich internetová kriminalita narůstá. Podle Veroniky Krejčí z projektu E-Bezpečí se jen za loňský rok na tuto linku obrátilo na 200 lidí. "Řešíme případy například zneužitých osobních údajů, falešné účty či kyberšikanu," řekla novinářům Krejčí. Případy s podezřením na trestný čin se pak zabývají policisté.

Podle odborníků všechny tyto případy spojuje neopatrnost lidí, která nahrává útočníkům. Uživatelé internetu si podle nich neuvědomují rizika ve virtuálním prostředí.