Další kolo jednání o aktuální vládní krizi proběhlo v sobotu v prezidentském sídle v Lánech. Prezident Miloš Zeman přijal nejprve zástupce komunistů a navečer se sešel se sociálními demokraty. Již včera jednal s představiteli dosavadní vládní koalice.

Dvě největší opoziční strany mluvily podobným jazykem. Obě si přejí vyhlášení předčasných voleb.

Za komunisty v Lánech jednali předseda Vojtěch Filip a místopředsedkyně ÚV KSČM Miloslava Vostrá. Jiná řešení než nové volby by podle Filipa prohloubila politickou a ekonomickou krizi.

"My jsme předložili vlastní návrh řešení a pan prezident řekl, že rád náš názor slyšel a že své rozhodnutí sdělí po vyslechnutí názoru všech politických stran," řekl Filip.

Sociální demokracie k prezidentovi vyslala předsedu Bohuslava Sobotku a prvního místopředsedu Michala Haška. Ti Zemanovi zopakovali, že se jim jako nejlepší varianta jeví samorozpuštění Poslanecké sněmovny. K němu je ale potřeba sehnat podporu 120 poslanců.

Podle Haška a Sobotky se o to bude ČSSD snažit v dalších dnech. Chtějí oslovit poslance napříč všemi stranami.

ODS nabídla TOP 09 křeslo předsedy sněmovny

Večer se pak v Břevnovském klášteře uskutečnila koaliční schůzka, kde ODS, TOP 09 a LIDEM jednaly o obsazení postu šéfa sněmovny po Miroslavě Němcové (ODS), kterou ODS navrhla na premiérský post.

Ze schůzky TOP 09 odešla s nabídkou na obsazení křesla předsedy dolní komory Parlamentu. Současná předsedkyně Miroslava Němcová by se podle představ koalice měla stát premiérkou a vést novou vládu.

Strana už dříve zdůrazňovala, že by měla mít sněmovna svého šéfa ještě předtím, než budou poslanci hlasovat o důvěře nové koaliční vládě.

"Vytrhnout někde díru a udělat z toho záplatu někde jinde, to nepovažuji za příliš rozumný přístup," poznamenal k tomu šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Už odpoledne přišel server Aktuálně.cz s konkrétním jménem, které by mělo Němcovou v její dosavadní pozici nahradit. Podle jeho informací by se předsedkyní poslanců mohla stát místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Představitelé koaličních stran se také shodli na tom, že předseda Sněmovny se bude volit před hlasováním o důvěře vládě. 

Jasno bude až v úterý

Konečné slovo ale bude mít nakonec prezident. Jedině on může podle ústavy někoho pověřit sestavením vlády. Miloš Zeman veřejnost se svým pohledem na politickou krizi seznámí až v úterý. Předtím se chce sejít se všemi parlamentními stranami.

"Může se ukázat, že dnešní jednání a jeho obsah byl pouze hypotetický," sdělila vicepremiérka a předsedkyně LIDEM Karolína Peake. Všichni podle ní čekají na to, zda prezident Zeman jmenuje Němcovou novou premiérkou.

"Mohu jen potvrdit, že jsme se shodli na proceduře, která by nastala v případě jmenování Miroslavy Němcové novou premiérkou," dodal Peake.

"Já jsem přesvědčen o tom, že se Miloš Zeman zachová jako státník, rozhodne v zájmu státu, nikoli v zájmu jedné politické strany," řekl novinářům Michal Hašek (ČSSD).

Sérii schůzek v Lánech završí Věci veřejné, které Zeman přijme v neděli.