Prezident Miloš Zeman v pátek po poledni přijal na zámku v Lánech předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou, která je kandidátkou ODS na premiérku. Němcová by mohla nahradit Petra Nečase, který na premiérský post tento týden rezignoval kvůli kauze kolem obvinění blízké spolupracovnice Jany Nagyové.

S Němcovou do Lán přijel i první místopředseda ODS Martin Kuba. "Původně byl pozván Martin Kuba s jedním členem vedení. Teď je jasné, že s ním půjdu já," uvedla v rozhovoru pro Hospodářské noviny šéfka sněmovny.

Navečer se Zeman sešel i se zástupci TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem. Další jednání s lídry sněmovních stran má naplánované na sobotu a neděli.

Zda prezident Němcovou pověří sestavením vlády, není zatím jasné. Výsledky jednání o východisku ze současné situace chce Zeman oficiálně představit až na tiskové konferenci v úterý.

Němcovou na premiérku nominovalo ve středu grémium strany. Rozhodnutí pak ve čtvrtek potvrdily širší vedení strany a kluby senátorů, poslanců a europoslanců ODS.

Němcová je přijatelná rovněž pro dosavadní koaliční partnery z TOP 09 a LIDEM, se kterými by se občanští demokraté chtěli domluvit na sestavení nové vlády. Místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek vidí ale problém v tom, že teď  bude složité zvolit nového šéfa sněmovny.

"Myslím, že jsme všechny trochu překvapili. Jak nominací, tak i rychlostí. Takže první reakce jsou zřejmě dílem překvapení. Chápu sice, že je tu problém s předsedou sněmovny, zmiňovala jsem to i při jednání uvnitř ODS, ale je to lehce řešitelné, závisí jenom na ochotě našich partnerů. Na nějaké silové hrátky teď vůbec není čas," konstatovala Němcová.

Opozice sestavení staronové vlády v čele s Němcovou odmítá, jediným řešením jsou podle ní předčasné volby.