Výběrové řízení na obnovu kladrubského hřebčína za 300 milionů korun bylo zrušeno, informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Úřad začíná připravovat nový tendr, který se uskuteční ještě letos, a to co nejdřív, aby chátrající hřebčín nepřišel o peníze z EU.

Ukončenou zakázku vyšetřuje policie – několik manažerů soutěžících firem skončilo ve vazbě. Celkem policie v případu obvinila osm lidí, které viní ze sjednání výhody a z pletichy při zadávání veřejné zakázky a z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie.

Rekonstrukce měla začít už loni, kvůli nedostatkům však bylo výběrové řízení tehdy zrušeno. Původní tendr vyhrál Metrostav spolu se stavební firmou Chládek a Tintěra Pardubice. Právě pracovníci druhé společnosti mají být mezi obviněnými. Obviněnou je také zástupkyně ředitele hřebčína Simona Vaňková a předseda představenstva stavební skupiny Enteria Libor Joska.

Na obnovu 17 objektů má hřebčín v Kladrubech nad Labem čas jen do konce roku 2014. Do druhé soutěže se přihlásilo několik stavebních firem (Enteria, Geosan Group, Strabag, Metrostav).

Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahovali přímo v hřebčíně, kvůli informacím byli také na Úřadu Regionální rady regionu Severovýchod v Hradci Králové či na Stavebním úřadu v Chrudimi.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že stíhání souvisí s první a druhou etapou obnovy kladrubského hřebčína.