Přiznání šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandy může urychlit sdělení obžaloby ostatním lidem zapojeným do kauzy zneužití vojenské rozvědky. V diskusním pořadu České televize to řekl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Policie podle něj musí pečlivě prověřit všechna fakta o případu, aby mohla čelit obhajobě všech obviněných.

Současný šéf Vojenského zpravodajství Kovanda se v sobotu přiznal k nelegálnímu sledování premiérovy manželky Radky Nečasové, které si údajně objednala Nečasova nejbližší spolupracovnice Jana Nagyová. "Nicméně ani takové doznání nezbavuje orgány činné v trestním řízení, aby pečlivě prověřily, zda skutečně k tomu takto došlo. Aby se případně vypořádaly s obhajobou všech obviněných," řekl v České televizi Ištvan.

O Kovandově dalším osudu v čele vojenské rozvědky rozhodne ministr obrany Vlastimil Picek. Podle Ištvana se šéf rozvědky při výslechu "vyjádřil způsobem hodným vojáka, důstojníka české armády a generála". Kromě Kovandy byli v případu zneužití Vojenského zpravodajství zadrženi bývalý šéf rozvědky Ondrej Páleník, zpravodajec Jan Pohůnek a Nagyová.

Olomoucké státní zastupitelství má řadu důkazů, které poukazují na to, že ke zneužití vojenské rozvědky opravdu došlo. "Z tohoto pohledu soud přisvědčil naší právní konstrukci," řekl Ištvan. Státní zastupitelství nyní podle něj bude postupovat tak, aby co nejrychleji zadržené obžalovalo.

 

Ostravský soud v sobotu poslal do vazby šest obviněných v kauzách kolem Jany Nagyové. Jediným ze sedmi obviněných, na koho vazbu neuvalil, se stal Kovanda, který se přiznal. Policie při čtvrtečním zásahu v české politice zadržela i další lidi, například bývalé "rebely" ODS, které obvinila z úplatkářství.