Sedm obviněných a mezi nimi exposlanci, generálové z tajné služby nebo úředníci, 31 domovních prohlídek, zabavených až 150 milionů korun... Policejní razie v blízkosti premiéra Petra Nečase začíná být docela nepřehledná. Zde je osm nejdůležitějších bodů celé kauzy:

1. Hlavní postavou je šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová.

Celá aféra se na začátku poněkud nejasně skládala ze čtyř zdánlivě nesouvisejících kauz. Bylo evidentní, že policie jde po zakázkách “kmotrů” napojených na ODS Ivo Rittiga a Romana Janouška. Pak se mezi obviněnými objevil bývalý a současný šéf vojenské tajné služby. Vedle nich tři exposlanci ODS. A nakonec Nagyová.

Během pátku se jasně ukázala souvislost. Tou je právě Nagyová. K odhalení údajné trestné činnosti kolem šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové se policisté dostali při prošetřování podezření na údajnou organizovanou zločinnou skupinu složenou z lobbistů Romana Janouška, Tomáše Hrdličky či Iva Rittiga a prověřování jednání tehdejšího náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka, kterého policie podezírala ze zneužití pravomoci.

Policie se domnívá, že Nagyová na jedné straně fungovala jako prostředník mezi kmotry a premiérem či jeho okolím a možná se tak podílela na některých podezřelých zakázkách.

A pak také používala vojenskou tajnou službu ke sledování ženy premiéra a zřejmě i bývalých poslanců ODS Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, kteří mohli potopit Nečasovu vládu. A policie ji také spojuje s možnou korupcí, kdy měla trojice těchto poslanců dostat nabídku funkcí a “výhod” za to, že se vzdají mandátu.

Nagyové teď hrozí až pět let vězení za korupci a zneužívání pravomocí veřejného činitele.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se