Na rychlou pomoc při odstraňování následků povodní uvolnila vláda ve středu dalších 557 milionů korun. Další půl miliardy půjde na opravy místních komunikací.

Kabinet kvůli povodním zatím přislíbil více než sedm miliard korun.

Obce zasažené povodněmi navíc budou podle ministerstva pro místní rozvoj čerpat veřejné peníze, které nebyly vyčerpány při řešení následků záplav z let 2009 a 2010. Kabinet také pomůže zemědělcům, které povodeň zasáhla, ministerstvo životního prostředí má zase dotační program na plynové kotle pro místa, kde byly zaplaveny zdroje tepla.

Žádosti na opravu místních komunikací pak bude vyřizovat ministerstvo dopravy. Už minulý týden vláda schválila i zhruba 3,3 miliardy korun na poškozené silnice a železnice.

"Žádosti budeme přijímat průběžně a budeme se snažit, aby co nejrychleji byla opravena infrastruktura, protože to je základ života v mnoha obcích a mnoha městech. Věřím, že se to ve spolupráci se starosty podaří," řekl ve středu ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS).

Uvolněná půlmiliarda korun bude směřovat do obcí, především na opravu místních komunikací a dalšího majetku, který souvisí s dopravou. Podle ministerstva dopravy jde o první prostředky na rychlou pomoc obcím, které mohou být podle dalšího vyčíslování škod navýšeny.

"My se samozřejmě budeme soustředit na majetek státu: zejména železnice, komunikace první třídy, dálnice. A jsme připraveni se podílet i na obnově komunikací krajských druhé a třetí třídy," dodal Stanjura.

Prostřednictvím dopravy dá vláda na obnovu komunikací celkem 3,8 miliardy korun. V částce 3,3 miliardy korun z minulého týdne je jednak 1,3 miliardová rezerva Státního fondu dopravní infrastruktury a dále dvě miliardy korun, které byly původně plánovány pro obnovu infrastruktury v rámci zvyšování konkurenceschopnosti země a nyní mají být použity právě na opravy zatopených komunikací.