Jednotná daň příjmu firem alespoň 25 procent, zavedení minimální mzdy ve všech zemích Evropské unie, progresivní zdanění a investice do zvýšení zaměstnanosti. To jsou body, na kterých se v pondělí shodli prezident Miloš Zeman s šéfkou evropských odborů Bernadette Ségolovou. Novinářům to řekli po společném jednání na Pražském hradě. Ségolová do Prahy přiletěla, aby přesvědčila české politiky k hlasování pro posílení sociální politiky v sedmadvacítce na summitu o budoucnosti evropské hospodářské a měnové unie.
"Shodli jsme se na čtyřech základních otázkách, které jsou v programu evropských i českých odborů a které se snažím prosazovat," řekl po zhruba devadesátiminutovém jednání Zeman. Podle Ségolové nemůže Evropská unie fungovat pouze jako prostor volného trhu, ale musí mít i sociální rozměr. "Opatření k překonání krize byla špatná. Mnozí zaměstnanci za to teď platí účet, a to není fér. Musíme změnit politiku a investovat do pracovních míst," prohlásila Ségolová.
Evropská odborová konfederace (EOK) kritizuje škrty a prosazuje mimo jiné to, aby EU do oživení ekonomiky a snížení nezaměstnanosti investovala až dvě procenta svého HDP, měla jednotnou daň z příjmu pro firmy ve výši 25 procent a ve všech zemích i minimální mzdu.
Odborářka Ségolová: Premiéra Nečase asi nepřesvědčím
Podle evropských odborů by se EU bez "sociální dimenze" mohla rozpadnout. Generální tajemnice EOK před jednáním se Zemanem uvedla, že politikům připomíná, že to by ohrozilo i jejich postavení.
Po jednání s prezidentem čeká Ségolovou schůzka s předsedou vlády a pravicové ODS Petrem Nečasem. Šéfka odborů si nemyslí, že by premiéra přesvědčila. Česko by podle ní mělo skončit se škrty a mělo by investovat do zaměstnanosti. Vláda před nedávnem představila program na podporu ekonomického růstu. Má i sedmibodový plán ke snížení počtu lidí bez práce, je na něj několik miliard korun.
EOK navrhuje program pro oživení. Na podporu ekonomického růstu a zaměstnanosti by v něm mělo být procento až dvě evropského HDP. Se svými návrhy evropské odbory podle Ségolové zatím neuspěly. "Vidíme ale, že jsou tu změny v přístupu politiků. Mnozí si uvědomují, že škrty selhaly, takže zvažují jinou cestu," uvedla odborářka.
Evropská odborová konfederace zastřešuje kolem 60 milionů odborářů z 36 evropských zemí. Hájí jejich zájmy při jednáních s evropskými představiteli a zaměstnavateli. Ségolová navštěvuje jednotlivé členské země před summitem EU, který se koná 27. a 28. června. Hlavy států a vlád na něm budou jednat o budoucnosti hospodářské a měnové unie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist