Vedoucí hrázný orlické přehrady Pavel Melichar se ohradil proti názoru geologa a klimatologa Václava Cílka, který v rozhovoru pro páteční vydání HN řekl, že provozovatelé přehrad se bojí upouštět vodu, protože by ohrozili své prémie. Podle Cílka totiž prý existuje plán odběru elektrické energie z přehrad, a když se nenaplní, jsou za to sankce.

Proti Cílkovým názorům se během pátečního odpoledne postavili i politici. Ostře se proti nim vymezili premiér Petr Nečas a ministr zemědělství Petr Bendl.

"Je to nesmyslný argument. A já velmi prosím česká média, aby nehledala konspirační teorie toho, co je důvodem, že se manipuluje s množstvím vody v přehradách na vltavské kaskádě," řekl Petr Nečas na brífinku po zasedání Ústředního krizového štábu.

Nečas si jako oporu vzal statistiky: z hlediska celkové energetické bilance polostátního energetického podniku ČEZ je podle premiéra výroba elektřiny na vltavských hydroelektrárnách minimální a tvoří zhruba jedno procento. "Vltavské hydroelektrárny hrají zanedbatelnou roli v české energetice. Není opravdu žádný zájem na tom, držet v přehradách co největší množství vody," dodal Nečas.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se