Starostou Prahy 10 se ve středu stal dosavadní místostarosta z nově vzniklého Klubu nezávislých Bohumil Zoufalík. Dosavadní starosta Milan Richter (ODS) ve středu rezignoval a na základě nových koaličních dohod byl na jednání zastupitelstva Prahy 10 zvolen místostarostou. Své rozhodnutí zdůvodnili tím, že na radnici se po vystoupení čtyř členů z klubu ODS změnil poměr sil.

Na radnici vznikl nový Klub nezávislých složený ze čtyř bývalých členů ODS. Kromě Zoufalíka je v něm bývalý předseda klubu ODS Ivan Vinš a na protest proti současné politice vedení pražské ODS se k nim připojili někdejší starosta za ODS Vladislav Lipovský a zastupitelka Hana Štěpánková.

"Nezávislí nevznikli kvůli tomu, že bychom se zde v Praze 10 hádali a prali, ale kvůli vedení pražské ODS a jejím nesmyslným krokům. Moje srdce je stále zde na Praze 10," řekl po zvolení starostou Zoufalík.

Pražská ODS odstoupením Richtera přišla o dalšího starostu. "Stalo se tak kvůli diletantským krokům vedení pražské ODS v čele s předsedou (Bohuslavem) Svobodou, která nejen přišla o magistrát a post pražského primátora, ale také o dvě největší městské části v Praze a její starosty - Prahu 4 i Prahu 10," tvrdí Richter. Kromě toho ztratila ODS i Prahu-Kunratice.

Už v dubnu odstoupil Richter spolu se stranickým kolegou Borisem Šťastným z pražského zastupitelstva. Svůj krok tehdy zdůvodnili nespokojeností s fungováním a prací koalice ODS a TOP 09, která se podle nich dlouhodobě nebyla schopna shodnout na zásadních otázkách, třeba ohledně financování dopravního podniku a dostavby tunelu Blanka. Pražská koalice se o měsíc později rozpadla.

Richtera a Šťastného vystřídali v pražském zastupitelstvu Zoufalík a Vinš. Poté, co zůstali při hlasování o odvolání primátora v sále, když všichni ostatní zastupitelé ODS odešli, je chtěla strana vyloučit z ODS. Zastupitelé ale předtím rezignovali sami. Na konci května pak Zoufalík a Vinš vyzvali pravicové politiky, aby s nimi vytvořili v pražském zastupitelstvu nový klub.

Podle Olgy Richterové z občanského sdružení Zaostřeno na desítku je prohození pozic z pohledu občana naprosto nesrozumitelné. "Je jasné, že tandem místostarosta-starosta nebude fungovat výrazně jinak než starosta-místostarosta," řekla ČTK Richterová.

 

Vedení Prahy 10 má tak nyní ve svém vedení zástupce Klubu nezávislých, ODS, ČSSD, Strany Zelených a Desítky pro domácí. V opozici zůstává TOP 09 a KSČM.