Boj s velkou vodou se přesunul na sever Čech. Řeka v Ústí nad Labem už zřejmě kulminuje, od středečního večera se výška hladiny pohybuje kolem 10,7 metru. Stejně tak v Děčíně, kde řeka ve čtvrtek v jednu ráno dosáhla stupně extrémního ohrožení. Tisíce lidí jsou bez elektřiny, dodávek plynu a pitné vody.

O život přišlo od neděle osm lidí, další minimálně čtyři se pohřešují. Škody se šplhají do výše miliard korun.

Ohrožení v Mělníku sice stále trvá, Labe ale klesá a už by nemělo hrozit ani protržení provizorní hráze. "Vypadá to zatím dobře, jsme na nějakých 8,96 metru," řekl starosta Ctirad Mikeš půl hodiny před půlnocí. Aby byl zcela klidný, musí podle něj hladina klesnout zhruba na 8,7 metru.

Doprava v Praze se začala pomalu vracet k normálnímu stavu. Ředitel dopravního podniku Milan Křístek povolil otevřít dalších devět stanic metra. Zavřené zůstávají už jen Malostranská a Staroměstská na lince A, Palmovka, Invalidovna, Křižíkova a Florenc na trase B a Florenc, Vltavská a Nádraží Holešovice na lince C.

Jak vypadala situace v úterý, si připomeňte v on-line reportáži

Sledovali jsme online

 
5.6.2013 07:09 | Boj s povodněmi nekončí

Dobrý den, Česko čeká další den boje s povodněmi. Velká voda míří na sever Čech, vyhráno ale nemají ani v Mělníku, kde hrozí protržení hráze.

5.6.2013 07:14 | Změna předpovědi: V Ústí má Labe kulminovat v noci

Podle ranních předpokladů Povodí Labe má hladina Labe v Litoměřicích kulminovat až dnes odpoledne. Kulminace v Ústí nad Labem byla přesunuta na noc, hladina se bude pohybovat mezi 11,1 a 11,5 metru. Vyplývá to z informační zprávy zveřejněné ráno Povodím Labe.

5.6.2013 07:16 | Jak jezdí metro v Praze

Od středečního rána budou jezdit linky metra následovně:

Linka A: Depo Hostivař – Muzeum A
Linka B: Černý Most – Českomoravská a Zličín – Smíchovské nádraží
Linka C: Letňany – Kobylisy a Háje – Muzeum

Zavedena je od středy také zvláštní autobusová linka X165 z modřanského sídliště k vlaku S8 do Modřan směrem na hlavní nádraží. Vlak i autobus na sebe budou navazovat. Za chvíli doplníme jízdní řád.

5.6.2013 07:20 | Noční Děčín očima Jirky Hovorky

Děčín v noci z pohledu Jiřího Hovorky vypadá téměř idylicky.

5.6.2013 07:29 | Ranní mlha v Děčíně

Na snímku Radka Melouna z dnešního rána je vidět, že Labe v Děčíně zahalila mlha.

5.6.2013 07:33 | Nový most v Děčíně zůstává průjezdný

V Děčíně je dnes ráno stále otevřený silniční Nový most, druhý Tyršův je mimo provoz od pondělí. Obvyklý nájezd na most u Pětimostí je zatopený, dá se ale objet okolo průmyslového areálu ulicemi Děčínská a Ústecká.

Hladina Labe byla v 06:00 na 10,27 metru, kulminovat má večer na více než 11 metrech.

5.6.2013 07:35 | Pohled na vodu z policejního vrtulníku

Policie na svých stránkách zveřejnila letecké snímky ze 4. června; koridor Mělník - Praha - Beroun

5.6.2013 07:37 | Štěchovice žádají o pomoc

Městys Štěchovice oznamuje pořádání sbírky finančních prostředků pro potřeby odstranění následků povodní v červnu 2013 pro obec Štěchovice na účtu české spořitelny: 0388034329/0800 pod VS: 2013 a pro Základní školu Štěchovice na účtu poštovní spořitelny: 168906332/0300 pod VS: 122.

5.6.2013 07:38 | Dramatická situace v Mělníku pokračuje

Mělníku intenzivně prosakuje hráz chránící město v úseku asi 100 metrů. Hrozí zaplavení čtvrti Mlazice. Hasiči patu hráze zatěžují panely a dalším materiálem.

"Situace je poměrně vážná," uvedl starosta města Ctirad Mikeš, podle nějž hrozí, že nápor vody hráz posune. "Je to otázka dvou tří hodin - buď Mlazice budou zachráněny, nebo se do nich dostane voda," dodal. Čtvrť byla již dříve evakuována.

5.6.2013 07:41 | Na Liberecku hlásí bdělost jen na Ploučnici

Řeky v Libereckém kraji se postupně vrací k normálu. Bdělost mají jen na Ploučnici v České Lípě, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

5.6.2013 07:44 | Kralupy nad Vltavou chránily v noci termovize

V Kralupech nad Vltavou nasadila policie dvě zařízení pro noční vidění (tzv. termovize). Tato technika pomůže policistům a strážníkům při monitoringu opuštěných lokalit, a to zejména v nočních hodinách.

Pod dohledem policistů a strážníků byl i evakuovaný Střekov v Ústí nad Labem.

5.6.2013 07:46 | Neprůjezdných zůstává 99 silnic

Kvůli záplavám bylo v Česku dnes ráno neprůjezdných 99 úseků silnic, většinou jsou zaplavené. Za poslední den tak počet uzavírek klesl skoro o 40 úseků. Nejvíce neprůjezdných silnic je ve středních Čechách, Ústeckém kraji a Praze.

Jak vypadá dopravní situace v Česku si přečtete ve speciálním článku ZDE

5.6.2013 07:53 | Přehrady na Karlovarsku upouštějí přebytečnou vodu

Hladiny řek v Karlovarském kraji postupně klesají, v kraji zůstává třetí povodňový stupeň jen na odtoku z přehrady Jesenice. Na prvním stupni byl ráno Libocký potok pod přehradou Horka a Ohře v Citicích a Karlových Varech - Drahovicích, vyplývá z údajů Povodí Ohře.

Vyšší hladinu řek nyní způsobuje hlavně odtok z přehrad. Skalka v Chebu upouští 30 krychlových metrů za sekundu, Jesenice pouští do Odravy téměř stejné množství vody. Také Horka zvýšila po týdenních deštích vypouštění vody.

5.6.2013 07:59 | Voda v řekách na Plzeňsku klesá

Hladiny všech řek i potoků v Plzeňském kraji se po úterním poklesu dále snižují. Třetí stupně povodňové aktivity jsou ještě hlášeny na čtyřech místech v kraji, v Plzni už jsou všechny řeky na druhém stupni.

Druhý až třetí povodňový stupeň bude ještě dnes na odtoku z vodního díla Klabava na Rokycansku, Povodí Vltavy tam bude snižovat co nejrychleji hladinu.

Další třetí stupně jsou v Liblíně na Berounce, kde by měla řeka klesnout kolem 09:00 na druhý stupeň. Trojka je také na odtoku Radbuzy z vodního díla České údolí v Plzni, nad ním v Plzni-Lhotě už je 2. stupeň.

Další třetí stupeň je v Přešticích na Úhlavě, kde se má večer hladina snížit na druhý stupeň. Níže ve Štěnovicích ve směru řeky na Plzeň už je "dvojka" a v Klatovech v Tajanově první stupeň.

5.6.2013 08:09 | S vodou bojují i zvířata

Potíže s velkou vodou mají i zvířata. Srnec v Mlékojedech na snímku fotoreportéra HN Reného Volfíka hledal cestu, kudy dál.

5.6.2013 08:15 | Hladina Ploučnice na Ústecku klesla

V Ústeckém kraji v noci klesla pod první povodňový stupeň hladina Ploučnice v Benešova nad Ploučnicí na Děčínsku. Kulminovala Ohře v Lounech, kde je ale stále třetí povodňový stupeň. Nadále stoupá Labe v Ústí nad Labem a Děčíně, opadávat by mělo začít večer.

5.6.2013 08:16 | Tramvaje v Praze nestíhají

Tramvaje v Praze jsou přetížené, píše se na Twitteru.

5.6.2013 08:33 | Vysočina má povodně za sebou

Druhý stupeň povodňové aktivity vyžadující pohotovost platí dnes ráno na řece Trnavě v Hořepníku na Pelhřimovsku. Bdělost odpovídající prvnímu stupni povodňové aktivity je také na Trnavě v Červené Řečici, na Želivce v Poříčí a v Želivě a na Šlapance v Mírovce na Havlíčkobrodsku. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Vltavy.

5.6.2013 08:36 | Mezi Mělníkem a Štětím vlaky nahradily autobusy

Provoz na trati mezi Mělníkem a Štětím zůstává uzavřena, Českým drahám se ale podařilo obnovit náhradní autobusovou dopravu.

5.6.2013 08:42 | Lovosice hlásí problém s hrází

V Lovosicích aktuálně evakuují obyvatele, problémy hlásí Lovochemie, kde se údajně protrhla hráz.

5.6.2013 08:44 | Evakuace knih Národního muzea v depozitáři v Terezíně

Národní muzeum musel odvézt knihy z depozitáře v Terezíně.

5.6.2013 08:46 | Opustit domovy muselo 19 tisíc lidí

Hasiči do 06:00 evakuovali před velkou vodou 19 094 lidí, 492 lidí zachránili. Více než polovina evakuovaných je z Ústeckého kraje, kde vzedmuté Labe donutilo opustit lidi jejich domovy v hlavně v Děčíně, Ústí na Labem a Litoměřicích. Kulminovat má řeka až v noci na čtvrtek. Zhruba 7000 lidí bylo evakuováno také ve středních Čechách. Počet obětí záplav se zatím ustálil na čísle osm.

5.6.2013 08:49 | Nad Lovochemií létá vrtulník

Provizorní protipovodňová stěna v chybějícím úseku MODLY v lovosické Lovochemii má potíže. Nad firmou létá vrtulník, do areálu míří hasiči.

Výrobu kvůli povodním Lovochemie preventivně zastavila už v neděli.

5.6.2013 08:53 | Trolejbusy v Ústí nahradily autobusy

V Ústí nad Labem přestaly kvůli uzavření křižovatky Předmostí jezdit trolejbusy. Náhradní autobusy jezdí podle sobotního jízdního řádu. Na svých stránkách o tom informoval Dopravní podnik města Ústí nad Labem.

5.6.2013 08:56 | Prahou protéká 2500 kubíků za sekundu

Vltava v Praze se stále drží na povodňovém stupni ohrožení, dnes ráno řekou protékalo zhruba 2500 metrů krychlových za sekundu. Od úterní kulminace už ale průtok klesl o víc než pětinu, hlavně díky omezení odtoku vody z vltavské kaskády a také kvůli opadající hladině Berounky a Sázavy.

5.6.2013 09:04 | Do areálu Lovochemie se valí voda

V lovosické chemičce Lovochemie se protrhla protipovodňová hráz, voda se valí do areálu. „Je tam kráter o velikosti asi jednoho metru,“ potvrdil v České televizi mluvčí skupiny Agrofert Karel Hanzelka.

Znečištění životního prostředí nehrozí, chemička podle Hanzelky odvezla nebezpečné chemikálie už v neděli.

5.6.2013 09:21 | Předpověď počasí je příznivá

Od západu zasahuje nad naše území nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu. Východ území bude zpočátku ovlivňovat mělká tlaková níže nad východní Evropou.

Předpověď na středu

V Čechách oblačno a ojediněle přeháňky, v severozápadní polovině Čech zpočátku až polojasno a ráno ojediněle mlhy. Na Moravě a ve Slezsku oblačno až zataženo, na většině území přeháňky nebo občasný déšť, v Jeseníkách a Beskydech srážky četnější. Ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 13 až 17 °C, v Čechách při déletrvající zmenšené oblačnosti až 20 °C, v 1000 m na horách kolem 11 °C.

Předpověď na noc

V Čechách polojasno až oblačno. Na Moravě a ve Slezsku oblačno až zataženo, v Jeseníkách a Beskydech místy, jinde jen ojediněle přeháňky nebo i bouřky. Ojediněle mlhy. Nejnižší teploty 11 až 7 °C.

Počasí ve čtvrtek:

Oblačno, přechodně místy i polojasno. Ráno ojediněle mlhy. Na většině území přeháňky, místy bouřky, zejména v odpoledních hodinách. Nejvyšší teploty 18 až 22 °C.

Hydrologická situace:

Na dolním toku Labe proběhla (Mělník) nebo během dneška budou probíhat (Ústí nad Labem, Děčín) kulminace, na vzestupu je střední tok Lužnice. Očekávané srážkové úhrny již nejsou v povodněmi zasažených oblastech příliš významné.

5.6.2013 09:29 | Křešice na tom budou asi lépe než v roce 2002

Labe v Křešicích stoupá pomaleji, je možné, že tu voda nedosáhne výšky hladiny z roku 2002. Tehdy voda kulminovala na 10,35 metru. Nyní je Labe ve výšce 9,56 metru. Kulminovat by mělo zhruba do dnešního poledne.

5.6.2013 09:30 | Zaplavené Lovosice

Snímek zaplavené Haly Chemik v Lovosicích na Facebooku publikoval Daniel Marš:

5.6.2013 09:31 | Kamiony nesmí přes most na D8

Na dálnici D8 je pro kamiony těžší než 12 tun uzavřen most přes Vltavu. Objížďka vede přes Louny, Most a Teplice, odkud se kamiony následně vrátí na dálnici ve směru do Německa.

Osobní automobily a menší nákladní vozidla s hmotností do 12 tun mohou místem dále projíždět.

"Těžkou nákladní dopravu musíme z bezpečnostního důvodu v tuto chvíli vyloučit, protože by to mohlo mít negativní dopad na podemletý pilíř a následně na celý most," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Kvůli podemletému pilíři byl už v úterý na mostě sveden provoz do jednoho pruhu.

5.6.2013 09:37 | Ve Zbraslavi evakuovali další ulici

Na Zbraslavi je evakuována ulice U malé řeky. Situace na soutoku Vltavy a Berounky se tak neuklidnila ani poté, co hladina vody v Praze začala klesat.

"Přestalo nám fungovat čerpadlo, pytlujeme, bojujeme," poznamenal starosta Aleš Háněl.

5.6.2013 09:38 | Voda ve Štěchovicích není kontaminovaná

Voda ve vodovodním řadu v Masečíně i ve Štěchovicích je pitná. Není kontaminovaná. Píše se na webu městyse Štěchovice. Komise přesto pro jistotu doporučuje pro přímou konzumaci vodu ve Štěchovicích převařovat.

5.6.2013 09:48 | Z Děčína plují zásobníky s plynem do Německa

Z přístavu Děčín se uvolnily dva zásobníky s plynem, které po Labi míří do Německa. „Tlakové nádrže jsou prázdné, neměly by způsobit žádné škody,“ řekla IHNED.cz mluvčí děčínské radnice Markéta Lakomá.

5.6.2013 09:52 | Evakuace zvířat v pražské zoo

Pražská zoo dnes znovu otevírá pro návštěvníky. Takto vypadala evakuace zvířat podle Tomáše Adamce.

5.6.2013 09:54 | VIDEO: Zaplavení Pětimostí v Děčíně

Jak se postupně zaplavovalo Pětimostí v Děčíně, ukazuje video Michala Chlouby na FB

 

5.6.2013 10:00 | Zoo Brno poskytlo azyl tygřici a dalším zvířatům z Prahy

Tygr malajský, leguán nosorohý, kočka rybářská a několik druhů ptáků změnilo na čas své obydlí. Kvůli zaplavené části pražské zoologické zahrady zvířata získala azyl v zoo Brno.

„Samice tygra byla umístěna do zázemí veterinární stanice a ostatní zvířata do ubikací v jednotlivých pavilonech,“ uvedla mluvčí zahrady Monika Brindzáková. Jak dlouho zvířata v moravské metropoli zůstanou, nedokázala odhadnout.

Návštěvníci je však neuvidí.

5.6.2013 10:07 | Slovenský reportér si při povodních "pomohl"

Reportér slovenské televize Markíza Michal Hečko čelí kritice, že podvodem zdramatizoval povodňové zpravodajství ze Slovenska. Dokládá to kámen, na kterém chtěl ukázat stoupající hladinu Dunaje. Z odvysílaných záběrů je patrné, že kámen během reportáže přemístil na jiné místo. Hečko kritiku odmítá s tím, že změna byla nutná kvůli použití kabelového mikrofonu.

"Položíme kámen na jedno místo a za půl hodiny se podíváme, o kolik voda stoupla. Mezitím kámen samozřejmě přesuneme o kus dál na zaplavené místo, abychom situaci zdramatizovali," citoval portál čas.sk komentáře ze sociálních sítí k Hečkovu výstupu.

Ze záběrů je totiž díky lavičce v pozadí jasně vidět, že kámen je nyní dál na místě, které je oproti předchozímu více zaplaveno.

5.6.2013 10:13 | Ekologický expert Bedřich Moldan odpovídá on-line

Mohou za povodně změny klimatu? Regulovali vodohospodáři správně vodu ve vltavské kaskádě? Jak často se bude velká voda v Česku objevovat?

Bývalý ministr životního prostředí a expert na ekologii Bedřich Moldan právě odpovídá na otázky čtenářů. Zeptejte se

5.6.2013 10:21 | Tramvaj č. 3 se opět rozjela do Modřan

Do pražských Modřan se dnes dopoledne vrací tramvaj číslo 3. Dopravní podnik informuje, že vlaky S8 jedou nově až do Davle podle jízdního řádu a obnovuje se provoz linky S80 Praha - Dobříš v celé trase.

V poledne by mělo dojít k otevření Strakonické ulice pro městskou hromadnou dopravu, což znamená návrat zbraslavských a radotínských linek a také mníšeckých autobusů včetně linky 361.

5.6.2013 10:24 | Vlaky Ústím stále projíždějí

Kvůli záplavám zůstává uzavřeno asi sedm regionálních železničních tratí. Problémy jsou nyní v Ústí nad Labem, kde voda v úterý odpoledne zatopila prostory hlavního nádraží, přesto je zde provoz vlaků nepřerušen. V úseku Mělník - Štětí, kde vlaky přestaly jezdit v úterý ve 14:30, se ráno podařilo obnovit náhradní autobusovou dopravu.

Aktuální informace o provozu železnici lze nalézt na webových stránkách Českých drah.

5.6.2013 10:26 | Roudnice hlásí o metr nižší hladinu než v roce 2002

V Roudnici nad Labem kulminuje Labe, očekává se, že se tu řeka bude celý den držet zhruba na stejné úrovni. Hladina tu má asi o metr méně než v roce 2002.

Město je průjezdné, na mostě ale platí omezení pro nákladní vozy nad 7,5 tuny. "Řešíme, jestli by se to dalo zrušit. Bylo to rozhodnutí krajského krizového štábu, my k tomu nemáme žádný jiný důvod. Most je naprosto v pořádku," řekla mluvčí radnice Klára Kolorosová.

V Roudnici jsou pod vodou jen místa v bezprostřední blízkosti řeky, především Havlíčkova ulice. Tam jsou také situovány mobilní protipovodňové stěny, tvořené vaky plnitelnými vodou. Ty ale povodeň nezadržely.

5.6.2013 10:29 | Ministři schvalují další pomoc zatopeným oblastem

Vláda rozhoduje o pomoci pro zasažené povodněmi.

 

5.6.2013 10:30 | Jak vypadá Střekov v Ústí

Fotoreportér HN Libor Fojtík je v Ústí nad Labem. Takto vypadá zatopený Střekov

5.6.2013 10:34 | Ministerstvo školství přispěje na obnovu učebnic a pomůcek

Ministerstvo školství chce pomoci školám zasaženým povodněmi. Získat by mohly například peníze na obnovu učebnic a vyučovacích pomůcek.

5.6.2013 10:37 | Rožmberk, Lipno a Husinec jsou plné, musí odpouštět víc vody

Jihočeský Rožmberk, vodní díla Lipno a Husinec jsou plné vody, vodohospodáři museli mírně zvýšit odtoky. Nejhorší situace je na Rožmberku, kde byl odtok zvýšen o pět krychlových metrů za sekundu. Na vodní nádrži Husinec je voda stále v neovladatelném prostoru, vyprazdňovat se bude ještě několik dnů. Lipno kulminuje už několik hodin, současným odtokem 100 kubíků za sekundu se nedaří hladinu snižovat.

5.6.2013 10:43 | Řeky na Plzeňsku dál klesají

Hladiny všech řek i potoků v Plzeňském kraji se po úterním poklesu dále snižují. Třetí stupně povodňové aktivity jsou ještě hlášeny na čtyřech místech v kraji, v Plzni už jsou všechny řeky na druhém stupni.

5.6.2013 10:45 | Ministerstvo vnitra radí: Nezapomeňte na hygienu

Ministerstvo vnitra na Twitteru připomíná, že důležité je nezapomenout na hygienu!

5.6.2013 10:59 | Zkontrolujte si očkování proti tetanu, vyzývá hygienik

Česko mobilizuje zásoby očkovacích látek proti tetanu, žloutence A a B i dalším infekcím, které mohou ohrozit obyvatelstvo v souvislosti se záplavami. Hlavní hygienik Vladimír Valenta vyzval občany, aby si zkontrolovali očkování proti tetanu a případně se dali přeočkovat.

Ještě začátkem roku byly s očkováním proti tetanu problémy, protože bylo nedostatek vakcíny. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová tvrdí, že v březnu dorazilo 14 tisíc dávek, v polovině května dalších 40 tisíc.

5.6.2013 11:03 | V pražském Radotíně už se uklízí

V Radotíně byl dnes zahájen úklid míst, z nichž opadla voda. V budově městského úřadu na náměstí Osvoboditelů od 10 hodin ráno funguje výdejní místo rukavic, košťat, lopat, dezinfekce, balené vody a dalších prostředků k odstranění následků povodní. Budou se zde také zapůjčovat čerpadla a vysoušeče.

Radnice upozorňuje na to, že při vysoušení nemají lidé současně větrat. V postižených místnostech doporučuje topit.

5.6.2013 11:11 | Lovochemie zvažuje řízené zaplavení areálu

Vedení lovosické Lovochemie, kde se drolí protipovodňová hráz a voda protéká do areálu, zvažuje, že přistoupí k řízenému zaplavení továrny.

„Pokud by povodňová vlna vtrhla do areálu najednou, mohla by způsobit velké škody na zařízení. Jestliže budeme pouštět vodu řízeně, vyhneme se takovým škodám," vysvětlil mluvčí skupiny Agrofert Holding Karel Hanzelka.

Chemička už v neděli přerušila výrobu, chemikálie a hnojiva pracovníci odvezli.

5.6.2013 11:16 | VZP v Kralupech zůstává zavřená

Od středečního rána je opět v provozu pobočka VZP v Sokolovské ulici v Praze, naopak pobočka v Kralupech nad Vltavou (na snímku) je kvůli kritické situaci nepřístupná.

Na jiných místech Kralup už se začíná uklízet.

5.6.2013 11:20 | Mělník zvládl utěsnit hráz

Protipovodňovou hráz v Mělníku, která kvůli tlaku vody hrozila protržením, se hasičům podařilo utěsnit.

5.6.2013 11:22 | Soud v Ústí je zaplavený už potřetí

Areál ústeckého krajského soudu, který se aktuálně potýká s velkou vodou, má tyto problémy již potřetí. Budova stojí v záplavové oblasti a dlouhodobě je v havarijním stavu, povodně v roce 2002 navíc narušily i její statiku. Ministerstvo spravedlnosti dlouhodobě usiluje o výstavbu nového justičního areálu v Ústí nad Labem, zatím však na projekt nesehnalo peníze.

"V tuto chvíli už je zatopen suterén soudu a voda stále stoupá. Zbývá jí sedm schodů do přízemí," popsala mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová. Spisy sice pracovníci soudu vynesli do vyšších pater, voda už ale vyřadila z provozu soudní databáze.

5.6.2013 11:29 | Po Praze se nesmí do parků ani v Plzni

Plzeň dnes zakázala vstup do všech míst veřejné zeleně včetně parků a sadů. Hrozí riziko vyvrácení stromů kvůli podmáčené půdě. Extrémní situace je v Papírenském parku, který byl pro veřejnost dočasně uzavřen.

Zákaz vstupu do parků a obor platí od úterý také v Praze.

5.6.2013 11:39 | Policisté znají jméno osmé oběti

Policie zjistila totožnost muže, jehož tělo záchranáři vytáhli v úterý odpoledne z Klínového potoka mezi Strážným a Dolním Dvorem v Krkonoších. Třiačtyřicetiletý muž z Prahy byl příbuznými pohřešovaný od noci ze soboty na neděli.

Dostat tělo mrtvého muže z potoka bylo značně složité. "Po ohledání místa nálezu policií hasiči vytvořili lanovku přes potok. Policejní potápěči zajistili tělo do nosítek a hasiči ho vytáhli na břeh," uvedla mluvčí krajských hasičů Martina Žahourková.

V hradeckém kraji už v neděli večer záchranáři vylovili z řeky Úpy v Trutnově tělo pětapadesátiletého muže z Trutnova. Pitva prokázala, že zemřel na následky utonutí. Policie v hradeckém kraji také pohřešuje vodáka, který se v neděli odpoledne převrhl s lodí u Nového Města nad Metují.

5.6.2013 11:43 | Splašky z Litoměřic tečou do Labe

V Litoměřicích stejně jako v dalších povodní zasažených oblastech nefungují čističky odpadních vod. Splašky tak jdou do Labe. Hygienici upozorňují, aby lidé byli při styku s vodou opatrní. V Litoměřicích bude zahájeno očkování proti žloutence osob, které se budou podílet na odstraňování následků povodně.

Pohled na zaplavené Litoměřicko z Radobýlu na snímku z 5. června dopoledne. (ČTK/Petrášek Radek)

5.6.2013 11:45 | Pražská zoo návštěvníky netáhne

Pražská zoo se dnes po třídenní uzavírce způsobené povodněmi otevřela veřejnosti. Za první hodinu ji podle informační tabule u vchodu navštívilo 36 lidí. Otevřena je pouze horní část zahrady. Zatopené části jsou ohraničeny páskou a hlídají je zaměstnanci zoo.

5.6.2013 11:48 | Liberecko uklízí, škody jsou minimální

Na Liberecku se naplno rozjel úklid obcí a měst, které postihly povodně. Podle odhadů hejtmana Martina Půty dosáhly škody na krajských silnicích 50 milionů korun.

"Když porovnáme výši škod s dvěma miliardami v roce 2010, tak jsou ty škody letos minimální," poznamenal Půta.

5.6.2013 11:56 | Na Lužnici v Plané trvá III. stupeň nebezpečí

V Plané nad Lužnicí trvá III. stupeň povodňové aktivity. Hladina Lužnice v Klenovicích dosáhla 329 cm. V průběhu noci se zvýšila pouze o 2 cm a na této výšce by měla nějakou dobu stagnovat, dá se říci, že i kulminovat (+ - 3 cm). K velmi pozvolnému poklesu hladiny by mohlo začít docházet ve večerních hodinách dnešního dne.

5.6.2013 11:58 | Část Prahy 6 zůstává uzavřená

Pražské oblasti Sedlec, Papírenská, V Šáreckém údolí a Podbaba v městské části Praha 6 zůstávají stále uzavřené. Sedmnáct obyvatel z uzavřených a evakuovaných oblastí je ubytováno v náhradních prostorách tělocvičny Základní školy Hanspaulka a u dobrovolných hasičů v Lysolajích.

5.6.2013 12:02 | Teplárna v Ústí odstavuje parovody

Bez dodávek tepla jsou kvůli stoupající vodě některá místa v Ústí nad Labem. Teplárna v přilehlých Trmicích odstavuje postupně parovody.

Labe v krajském městě v 11:00 dosahovalo výšky 10,54 metru a nadále stoupá.

5.6.2013 12:06 | Strážci ze Šumavy slouží v Litoměřicích

Dvanáct pracovníků Informační a strážní služby národního parku Šumava vyrazilo pomáhat do severočeských Litoměřic.

"Sloužíme od včerejška od 19 hodin, po šestihodinových směnách, celkem na třech místech v zatopené oblasti a hlídáme, jestli někdo nebude chtít pryč a naopak, aby tu někdo zvenku neraboval," popisuje Tomáš Fait, náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava, který má strážce Šumavy na starosti. Momentálně je součástí krizového povodňového štábu v Litoměřích.

5.6.2013 12:09 | Mlékojedy jsou zatopené

Mlékojedy u Litoměřic čekají na kulminaci. Celá obec je zatopena do výšky 1,5 metru.

 

5.6.2013 12:12 | Zavřených pošt je o čtyři méně

Počet pošt, které jsou mimo provoz kvůli záplavám, se oproti úterý snížil o čtyři na 25. Nově  byla uzavřena pošta v Ústí nad Labem, naopak v Praze otevřely všechny pobočky včetně Lipenců.

5.6.2013 12:19 | Obyvatelé Kralup čekají, zda se mohou vrátit domů

Voda z ulic v Kralupech nad Vltavou opadla. Evakuovaní obyvatelé čekají na jednání krizového štábu ve 13:00, kdy se rozhodne, zda se mohou vrátit.

Centrum města je policií uzavřeno a uklízí se. Zpřístupnění komunikací se předpokládá během čtvrtka. V noci na dnešek hasiči ve městě čistili ucpanou kanalizaci, aby voda lépe odtékala.

5.6.2013 12:20 | Letecké záběry Policie ČR

Ministerstvo vnitra na YouTube zveřejnilo záběry zaplavených oblastí, pořízené z vrtulníku Policie ČR.

5.6.2013 12:24 | V pražských Žlutých lázních se uklízí

Areál Žluté lázně v pražském Podolí se začíná znovu objevovat pod nánosy bahna. Rozvodněná hladina Vltavy stoupla v uplynulých dnech o několik metrů a voda dosáhla výšky schodů nedaleko vstupu do areálu. Provozovatel začíná vyčíslovat škody a volat o pomoc dobrovolníky.

5.6.2013 12:27 | Němci odlovili plovoucí zásobníky

Německá policie zachytila plovoucí plynové zásobníky, informuje Radiožurnál.

 

5.6.2013 12:30 | Extrémní povodňové nebezpečí jen ve 4 krajích

Extrémní povodňové nebezpečí v současné době platí pro Prahu a Středočeský, Jihočeský a Ústecký kraj. Podle předpovědi by dnes mělo pršet jen občas, přičemž o něco více na severu Moravy. Meteorologové nově snížili stupeň nebezpečí povodňového ohrožení v Plzeňském kraji na povodňovou pohotovost. Vzhledem k očekávaným srážkám dál ale zůstává v platnosti bdělost pro Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

5.6.2013 12:46 | Terezín neví, zda se do města dostane voda

Město Terezín zatím není zaplavené. Voda by sem mohla přijít až v odpoledních hodinách při kulminaci Ohře. Zatím není jasné, jestli se do Terezína dostane i voda z rozvodněného Labe, jako to bylo při povodních v roce 2002. Tehdy bylo v Terezíně 1,5 metru vody.

5.6.2013 12:48 | Vltavská kaskáda opět zvýší průtok vody

Vltavská kaskáda musí zvýšit průtok, řekl po jednání Ústřední povodňové komise ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Podle něj je potřeba, aby si vytvořila retenční prostor.

5.6.2013 12:55 | Rozlití Labe na Mělnicku pomáhá Ústí

Labe v Ústí bude kulminovat až v noci na čtvrtek, tedy později, než se předpokládalo. Výše hladiny má dosáhnout 1100 až 1130 metrů. Je to méně, než kolik vodohospodáři předpokládali ještě před pěti hodinami.

"Důvodem je, že se voda rozlila na Mělnicku a Litoměřicku, čímž se tok vody zpomalil,“ vysvětlil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Foto HN - Jiří Koťátko

5.6.2013 13:02 | Na opravu silnic a tratí půjdou dvě miliardy

Vláda schválila další pomoc na opravu povodňových škod na silnicích a tratích ve výši dvou miliard.

5.6.2013 13:09 | Štvanice v Praze zůstane uzavřena i o víkendu

Přestože ostrov Štvanice velké vodě v Praze odolal, v metropoli je stále vyhlášen stav nebezpečí a policie ostrov uzavřela. Magistrát v poledne rozhodl, že sem ani o víkendu veřejnost nepustí. Riziko padajících stromů je kvůli podmáčené půdě příliš vysoké.

Letní amatérská volejbalová liga se proto přesune na kurty v Meteoru v Praze-Libni.

5.6.2013 13:12 | Vláda posvětila pomoc Hradní stráže

Vláda podle premiéra Petra Nečase "napravila chybný krok" prezidentské kanceláře, která pro likvidaci povodní dala k dispozici vojáky Hradní stráže. Prezident Miloš Zeman je sice ze služby ochrany Hradu uvolnil, formálně k tomu ale neměl pravomoc.

5.6.2013 13:21 | Česko zatím odmítlo pomoc od ostatních států

Při boji s povodněmi nabídly Česku pomoc i okolní země - Slovensko, Rusko, Německo či Polsko. „Poděkovali jsme, ale zatím ji nevyužijeme,“ řekl šéf hasičů Drahoslav Ryba.

5.6.2013 13:27 | Terezín čeká na vodu

Terezín zatím stále čeká, zda jím poteče voda. Dosud není jasné, kdy bude ve městě kulminovat Ohře.

5.6.2013 13:31 | Střední Čechy chtějí 60 vojáků na úklid

Středočeský kraj chystá likvidaci povodňových škod. Žádá ostatní regiony o vysoušeče a čerpadla, armádu o nasazení 60 vojáků. Počítá se s opravami silnic a mostů. Z grantu hejtmana byl zatím na pomoc postiženým obcím uvolněn milion korun, o další finanční pomoci rozhodnou krajští zastupitelé.

Kraj také zřídil zvláštní skupinu, která bude pomáhat starostům s žádostmi o pomoc od státu.

5.6.2013 13:33 | Chemička v Lovosicích odkládá řízené zatopení podniku

U chemického závodu Lovochemie v Lovosicích na Litoměřicku se zatím daří udržet funkční protipovodňovou hráz, která se ráno začala drolit. Podnik leží v těsném sousedství Labe.

Chemička zatím odkládá řízené zaplavování podniku. Pokud voda výrazněji nestoupne, nebude taková věc zřejmě nutná.

5.6.2013 13:35 | Bez elektřiny je přes 7000 domácností Ústecka

V Ústeckém kraji je už kvůli záplavám bez elektřiny přes 7000 domácností. Na Děčínsku, Litoměřicku a Ústecku stále platí stav nouze. Na některých místech už se ale podařilo dodávky elektřiny obnovit. Platí to třeba pro Kotvinu na Chomutovsku nebo Horní a Prostřední Žleb na Děčínsku, kde spadl podemletý strom do elektrického vedení. Poruchu už ale energetici opravili.

5.6.2013 13:37 | Prahu 1 protipovodňové hráze z 99 procent ochránily

Materiální škody, které způsobila současná povodeň, jsou v Praze 1 nesrovnatelně menší než před jedenácti lety. Podle starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) je to díky mobilním protipovodňovým bariérám, které ochránily 99 procent území městské části. Zatopeny byly Sovovy mlýny a Lichtenštejnský palác na Kampě, Střelecký ostrov a částečně Slovanský ostrov. Městská část zatím vyčlenila milion korun na likvidaci následků povodně.

V roce 2002 napáchala velká voda v Praze 1 škody za 400 milionů korun.

Foto HN - Jiří Koťátko

5.6.2013 13:40 | Firmy začaly pořádat zaměstnanecké sbírky

Do povodňové pomoci organizované společností Člověk v tísni se kromě desítek tisíc drobných dárců a dobrovolníků ochotně zapojují i velké firmy a jejich zaměstnanci.

Zaměstnanecké sbírky byly zahájeny ve společnostech Siemens, Mall.cz, Telefónica Czech Republic, Škoda Auto a na dalších pracovištích. Společnost Vodafone pomohla jednorázovým darem ve výši 500 000 Kč. Finanční dary či logistickou podporu poskytly i mnohé další firmy.

5.6.2013 13:52 | Generali očekává úhradu škod za 200 milionů

Klienti Generali dosud nahlásili přes 600 škod za více než 16 milionů korun. I nadále se však jedná především o škody menšího rozsahu. Pojišťovna odhaduje, že se na ni obrátí až dva tisíce klientů a škody dosáhnou téměř 200 milionů korun.

5.6.2013 14:02 | Voda v Děčíně se dostala do domů

Děčín čeká kulminaci Labe nad ránem, voda již natekla do obytných domů a knihovny, s vypětím sil se daří udržet silniční spojení mezi břehy.

Potíž  podle mluvčí města Markéty Lakomé způsobují hlavně takzvaní povodňoví turisté, kteří na most jezdí autem. Případy rabování zatím děčínská policie nezaznamenala.

5.6.2013 14:06 | Pražská zoo poslala zvířata do Ústí nad Labem

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem převzala část zvířat ze zatopené zoologické zahrady v Praze. V pavilonu exotária našla dočasně nový domov samice lenochoda dvouprstého, která se připojila k ústeckému páru.

"Vzhledem k povaze lenochodů, ale hlavně k jejich vyššímu věku, je jejich soužití zcela bez problémů,“ říká Věra Vrabcová.

Dva vari červené, pár bažantů malajských, pár dytíků úhorních, jednu majnu Rothschildovu a jednoho turaka bělobřichého návštěvníci neuvidí. Zoo je umístí do zimoviště.

5.6.2013 14:16 | Uherské Hradiště pomůže Písku

Uherské Hradiště pořádá veřejnou sbírku určenou na pomoc oblastem zasaženým povodněmi. Potrvá do konce letošního roku, lidé budou moci přispívat do pokladniček na městském úřadě či posílat peníze na speciální účet. Kromě toho radní rozhodli o zakoupení pěti průmyslových vysoušečů, které v pátek poputují do Písku.

V Uherském Hradišti povodeň v roce 1997 úplně zničila 108 rodinných domů a poškodila 523 bytů. Zaplavila nemocnici, školy, podniky a další zařízení. Po povodni dělníci opravovali hráze a na levém břehu vystavěli ochrannou zídku.

5.6.2013 14:20 | Obce dostanou peníze na byty

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo programy, které pomohou krajům, obcím i jednotlivcům, kteří byli postiženi povodněmi.

Obce, v nichž byl vyhlášen nouzový stav, mohou ministerstvo požádat o finance na zajištění náhradního ubytování pro osoby, které se kvůli povodním nemohou vrátit domů, a to až o 200 tisíc korun. Na demolici části stavby nebo suti po stavbě pak může obec dostat až celou částku.

Více informací na mmr.cz.

 

5.6.2013 14:57 | Jaroměř chystá zbourání mostu, který poničilo vzedmuté Labe

Radnice Jaroměře na Náchodsku chystá odstranění mostu z 19. století, který v noci na pondělí vážně poničilo vzedmuté Labe. Radnice by chtěla most zbourat co nejdříve, konkrétní postup by mělo v polovině června projednat mimořádné zastupitelstvo. Následně by radnice chtěla postavit nový most. U něj se náklady odhadují v řádu desítek milionů korun.

5.6.2013 14:58 | Při povodních už pomáhá stovka nezaměstnaných, uvedla ministryně

Od pondělí se do programu veřejně prospěšných prací při odstraňování následků povodní zapojilo přes sto nezaměstnaných, uvedla dnes ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09). Připomněla, že pro tyto účely bylo v rámci aktivní politiky zaměstnanosti vyčleněno sto milionů korun. Prací by se tak podle ní mohlo celkem účastnit celkem až 2000 nezaměstnaných, kteří by pro postižené lokality mohli znamenat významnou pomoc.

5.6.2013 15:15 | Veterináři nabízejí pomoc chovatelům zvířat

"Je třeba zkontrolovat, zda nebyla ohrožena zdravotní nezávadnost vodních zdrojů, popřípadě uloženého krmiva. Vyplavení odpadů, kontaminace ropnými látkami apod., to vše je nebezpečné. Umožníme chovatelům hospodářských zvířat v rámci běžné preventivní činnosti prověřit vzorky vody z používaných zdrojů napájecí vody. Všechny odběry vzorků zajistí na vyžádání inspektoři krajských veterinárních správ a vyšetření budou provedena ve státních veterinárních ústavech v Praze, Jihlavě a Olomouci," uvedl mluvčí veterinářů Josef Duben.

5.6.2013 15:19 | Chaty a domy u známé Pískovny v Mlékojedech jsou od večera pod vodou

Ještě včera byl dům i zahrada Romana Ihnatoly v Mlékojedech u Neratovic v suchu. Ve večerních hodinách bylo celé okolí zaplaveno vodou z nedaleké Pískovny, kterou napájí Labe. Voda v domě sahala ráno po sedmý schod, zatopeny jsou obě ložnice v přízemí, dolní kuchyň a garáž do tří čtvrtin výšky dveří.

Foto: Roman Ihnatola

5.6.2013 15:21 | Rabování v Ústí mají hlídat policejní posily

Policie posílila hlídky, které dohlížejí nad evakuované oblasti v Ústí nad Labem. Nyní je tam 80 policistů, tedy o 35 více. Posily jsou ze speciální pořádkové jednotky a z cizinecké policie.

5.6.2013 15:24 | 31 tisíc lidí je doma bez pitné vody

Podle hlášení z jednotlivých krajských hygienických stanic je v ČR 72 zasažených vodovodů, kde je již omezeno nebo zakázáno používání vody k pitným účelům a je zajišťováno náhradní zásobování pitnou vodou. Stejný problém se týká 636 studní, ať už soukromých, komerčních či veřejných. Tato situace komplikuje přístup k pitné vodě 31 tisícům obyvatel oblastí postižených povodněmi.

5.6.2013 15:33 | Podnikatelům nabízí pomoci i Hospodářská komora

K subjektům, které nabízejí pomoc či podporu s bojem či likvidováním škod po pomalu ustupujících povodních, se zařadila i Hospodářská komora. Ta poskytne na určitou přechodnou dobu v budově svého sídla v Praze 9 kancelářské prostory těm, kterým povodeň aktuálně brání ve vykonávání podnikatelské činnosti. Zájemci o tyto prostory nebudou platit nájemné, pouze úhrady ze skutečně spotřebované energie. Více informací o tom, kde mohou podnikatelé získat pomoc čtěte ZDE

5.6.2013 15:38 | Ze Střeleckého ostrova už voda opadla

Voda ze Střeleckého ostrova v Praze už opadla, takhle to tam vypadalo dnes před polednem. Vedení Prahy 1 zároveň oznámilo, že se otevře náměstíčko v ulici Hroznová v celé ploše, a to od č. 6 po č. 2, včetně přístupu přes Čertovku od Převorského náměstí. Nemocnice Na Františku bude s největší pravděpodobností začne fungovat od pondělí 10. června. Foto: archiv Prahy 1

5.6.2013 15:41 | Kam v Praze nesmíte: seznam parků se zákazem vstupu se rozšířil

Kvůli podmáčené půdě byly zavřeny v Praze další parky. Mezi nimi jsou nově například Čechovy sady v Praze 2, Sady Na Jezerce v Praze 4 nebo Park Panská zahrada v Praze 13. Naopak zpřístupněny budou části Strahovských zahrad a ve Stromovce je otevřena cestička vedoucí k Planetáriu.

Seznam pražských parků a lesů, do nichž je od dnešního rána vyhlášen zákaz vstupu:

Praha 1: Petřín - Nebozízek, Petřín - Lobkovická zahrada, Petřín - Strahovská zahrada s výjimkou Růžového sadu, parku a rozhledny a části Seminářské zahrady mezi lanovkou, zdí Lobkovické zahrady a vrstevnicovou vyhlídkovou cestou nad Petřínskými terasami, Střelecký ostrov, Slovanský ostrov, Kampa, Vojanovy sady, Čelakovského sady, Chotkovy sady, Smetanovo nábřeží - Sady národního probuzení

Praha 2: Karlovo náměstí, Havlíčkovy sady - Gröbovka, Riegrovy sady, Čechovy sady, Bezručovy sady, Folimanka, NKP Vyšehrad

Praha 4: Sad na Fidlovačce, Sady na Jezerce

Praha 5: Zahrada Kinských, Klamovka, Santoška, Na Skalce, Husovy sady, Sacre Coeur, Park Mrázovka

Praha 7: Královská obora - Stromovka

Praha 8: Karlínské náměstí, Kaizlovy sady, Sady před Invalidovnou

Praha 9: Park Podvinní

Praha 10: Heroldovy sady, U vršovického nádraží

Praha 12: Na Zvonici, Park u ZŠ T.G. Masaryka

Praha 13: Park Panská zahrada

Praha 22: Husův park, Pivovarský park

Praha - Čakovice: Sady vítězství - zámecký park

Praha - Dolní Počernice: Zámecký park

Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

5.6.2013 15:50 | Povodňové sbírky začaly růst, je na nich devět milionů

Zájem lidí pomáhat spoluobčanům v nouzi po záplavách vzrůstá, na povodňových kontech a přes dárcovské SMS se dosud shromáždilo nejméně devět milionů korun. Peníze posílají nejen lidé, ale i firmy. Ty rovněž prostřednictvím charity poskytují úklidové a dezinfekční prostředky, které jsou nyní po opadávání velké vody nejvíc třeba, a jinou materiální pomoc.

5.6.2013 15:54 | Hřensko bez ohledu na povodně otevře obě soutěsky

Hřensko na Děčínsku bez ohledu na povodně otevře v sobotu pro turisty obě soutěsky na Kamenici. Silnice z Děčína do Hřenska je zatopená, přístup k soutěskám je vrchem přes Růžovou nebo Meznou a Mezní Louku. Samotné Hřensko už zaplavilo Labe, obec je bez elektrické energie, obyvatelé jsou evakuovaní. Labe bude v Hřensku podle odhadu kulminovat ve čtvrtek.

5.6.2013 15:58 | Pojišťovny mají hlášeny tisíce povodňových škod za stovky milionů

Pojišťovny mají v souvislosti s povodněmi nahlášeny tisíce škod za celkem stovky milionů korun. Zatím jde o menší škody, ty větší teprve přijdou na řadu. Odhady celkových škod jdou do miliard korun. Posílené týmy likvidátorů a mobilních techniků jsou již v terénu a vyplácejí klientům první zálohy na pojistná plnění. Do některých oblastí se ale stále nedostanou. Foto: HN - Libor Fojtík

5.6.2013 16:01 | Záplavy ohrozily dvě historické události ragby

Dvě největší sportovní ragbyové akce, které se u nás budou konat tento a příští víkend, byly kvůli povodním na pokraji zrušení. Obě události se však přes ničivé záplavy konat budou. A o co Česko málem přišlo? O Mistrovství Evropy žen v sedmičkovém ragby - úplně první ženské mistrovství Evropy, které se u nás pořádá. Stadion RC Sparta Praha, kde se má napínavý turnaj konat, jen těstě minula rozběsněná řeka Rokytka. Druhou významnou akcí je pak EGORF – Evropský festival ragbyových veteránů, který je největší ragbyovou veteránskou akcí všech dob v České republice. Hřiště v Říčanech u Prahy, kde se má část této akce odehrát, však pohltil rozvodněný potok (na dolním snímku). Nakonec vše dobře dopadlo, jak informuje i anglický odborný web (na horním snímku).

5.6.2013 16:11 | Ústí nad Labem: Nevěřím, že to bude síla jako v roce 2002, říká místní obyvatel

Reportérka HN Zuzana Keményová: Lidé v Ústí čekají na kulminaci Labe. "Nevěřím tomu, že to bude taková síla jako v roce 2002," říká čtyřicetiletý Milan Petr, zatímco přihlíží dobrovolníkům, kteří z pytlů stavějí hráze mezi kostelem svatého Vojtěcha a okolními uličkami.

5.6.2013 16:19 | Jižní Čechy: Někde už začal úklid

Na některých místech v Jihočeském kraji začaly úklidové práce. Klesající hladina Lužnice tak umožnila lidem vyklízet domy v Bechyni na Táborsku. Voda opadla také na Polečnici, což přivítali chalupáři ze Starých Dobrkovic na Českokrumlovsku, kteří se dostali ke svým rekreačním objektům.

5.6.2013 16:35 | Litoměřice: Hladina Labe se drží na devíti metrech

Hladina Labe v Litoměřicích se již zhruba dvě hodiny drží na úrovni devíti metrů. Zatím není jasné, zda tu řeka už kulminuje, nebo jestli ještě dál poroste. O tom, že by Labe v Litoměřicích mělo kulminovat dnes odpoledne zhruba na devíti metrech, mluvily ranní prognózy. "Vypadá to, jako že by už měl být konec, myslím, že se to bude pohybovat zhruba plus minus deset centimetrů," odhadl tajemník litoměřické povodňové komise Břetislav Holub.

5.6.2013 16:37 | Vláda to nepodcenila, tvrdí obyvatelka z Ústí

"Nesouhlasíme s lidmi, podle kterých to vláda podcenila. Myslíme si, že na to, jak extrémní jsou to podmínky, udělala vláda maximum," říká reportérce HN Zuzaně Keményové šedesátiletá Marianne Šímová, která v Ústí nad Labem sleduje stavění hrází z pytlů s pískem.

5.6.2013 16:44 | Mělnicko: Zaplavené obce čekají, až opadne velká voda

Velká voda v Zálezlicích, Klech a Obříství na Mělnicku opadá velmi pomalu a obce zatím čekají, než budou moct začít s úklidem. Starostové odhadují, že následky povodně se začnou odstraňovat pravděpodobně ke konci týdne. Na některých místech se evakuovaní lidé zatím nemohou vrátit zpět do svých domovů.

5.6.2013 16:55 | Správa hmotných rezerv rozdala hasičům karty na palivo zdarma

Správa státních hmotných rezerv rozdala hasičům karty na bezplatné tankování nafty a benzinu v síti čerpacích stanic EuroOil. Hasiči pak karty i s PIN kódy předají i záchranářům a vojákům. Karty se dají používat po dobu povodní, nejdéle však do konce srpna. Správa hmotných rezerv zároveň poskytuje cisterny pro nouzové zásobování pitnou vodou. Foto: archiv SSHR

5.6.2013 17:03 | Od sousedů: Bratislava Dunaji odolává, německé Drážďany se obávají vody z Česka

Bratislava zatím odolává vodě, kterou do města přináší rozbouřený Dunaj. To nejhorší ale slovenské hlavní město teprve čeká – řeka by měla kulminovat až ve čtvrtek a hladina by mohla přesáhnout deset metrů. Více čtěte ZDE.

5.6.2013 17:12 | Národní knihovna pomůže s vysoušením knih, má na to světový unikát

Národní knihovna ČR nabídla technickou pomoc při záchraně knih a cenných listin. Lidé mohou využít při sušení víceúčelovou vakuovou komoru - světový unikát vyvinutý Národní knihovnou po povodních v roce 2002. Jednotlivé knihy vysouší šetrně pomocí vakuových balíčků. „Jsme připraveni pomoci opravdu komukoliv od knihoven, institucí, škol a badatelů až po soukromé osoby, kterým velká voda knihy poškodila," říká generální ředitel Národní knihovny Tomáš Böhm.

5.6.2013 17:14 | DPP chystá otevření zbylých zavřených stanic, rozhodne v noci

Dopravní podnik zahájil přípravné práce nutné k obnovení provozu pražského metra. Finální rozhodnutí o obnovení provozu metra padne dnes v noci. V pěti stanicích metra, které byly kvůli povodňovému nebezpečí uzavřeny naposledy, byl dnes ráno obnoven provoz. Na lince A jde o stanici Muzeum a na trase B o stanice Smíchovské nádraží, Kolbenova, Vysočanská a Českomoravská. Zbylé stanice v centru města jsou uzavřeny.

5.6.2013 17:21 | Z Twitteru: Čekání na vlak v Ústí

Foto na Twitteru: Zástupy lidí čekají na vlak v Ústí.

5.6.2013 17:25 | Starosta: Bez bariér by byla Troja zaplavena třikrát tolik

Bez protipovodňových bariér by bylo zatopení pražské Troji až třikrát větší, i tak se ale škody vyšplhají možná až na 100 milionů korun nepočítaje škody v zoologické zahradě. ČTK to řekl starosta Troji Tomáš Drdácký (sdružení Trojský kůň). Tato městská část totiž leží přímo u Vltavy a při ničivých povodních v roce 2002 patřila k nejpoškozenějším. V současnosti hlásí škody hlavně část Podhoří, s rozšířením protipovodňové ochrany až sem se ale nepočítá. Foto: HN - Václav Vašků

5.6.2013 17:32 | Zaplavení žádají o mimořádnou dávku, nejvíc jich bylo v Mělníku

Lidé, které postihly ničivé záplavy, začínají žádat o mimořádné dávky. Zatímco v pondělí úřady práce vyplatily jen čtyři tyto příspěvky, v úterý jich bylo 42. Většinou si o ně přišli říct zaplavení ve Středočeském kraji, nejvíc v Mělníku. Postižení přírodní katastrofou mohou získat od státu až 51.150 korun.

5.6.2013 17:33 | Trať mezi Úpořinami u Teplic a Chotiměří stojí, podemlela jí voda

Na seznam uzavřených železničních tratí odpoledne přibyl úsek mezi Chotiměří a Úpořinami u Teplic. Podemlela jí voda. Celkem je tak kvůli povodním uzavřeno šest převážně regionálních tratí. Zcela přerušen provoz je v důsledku povodní v současnosti už na těchto tratích: 012 Kouřim – Pečky; trať 040 Kunčice nad Labem – Pilníkov; trať 072 Mělník – Štětí, trať 086 Křižany – Rynoltice; trať 097 Chotiměř – Úpořiny; trať 210 Louka pod Medníkem – Jílové u Prahy. Aktuální informace o provozu železnici lze nalézt na webových stránkách Českých drah.

5.6.2013 17:41 | Rybník v Říčanech má poškozenu hráz, bude se upouštět do Rokytky

Hráz Mlýnského rybníka v Říčanech prosakuje. Tamní radnice ji proto zajistila kamením a chystá se upouštět vodu do Rokytky. Průtok se tak může zvýšit v Rokytce na území Prahy, říčka už v minulých dnech napáchala v hlavním městě značné škody.

5.6.2013 17:44 | Praha 7 zavedla Linku pomoci. Tady jsou čísla

Praha 7 v rámci přípravy na sanační a úklidové práce zavedla Linku pomoci, kde občané mohou uvádět škody, znečištění či další problémy způsobené velkou vodou. Zároveň se zde mohou hlásit také dobrovolníci na úklid, případně nabízet čistící a úklidové vybavení. Zájemci, kteří se budou chtít do sanačních a úklidových prací zapojit či kteří budou moci poskytnout čistící prostředky, hygienické potřeby, přístroje či vybavení na úklid, se mohou hlásit na tel čísle: 605 004 570 nebo na e-mailu: povodne@praha7.cz. Na uvedených kontaktech lze rovněž uvádět veškeré škody, znečištění a další problémy spojené s povodněmi. Praha 7 zároveň zapůjčuje vysoušeče vlhkosti z objektů. Zájemci mohou volat na 737 861 371. Ilustrační foto: HN - René Volfík

5.6.2013 17:51 | Třeboň: Situace je pod kontrolou

V jihočeské Třeboni už bezprostřední nebezpečí nehrozí. Voda opadává, přesto jí je v lokalitě stále hodně. Snímky jsou od rybníka Rožmberka (nahoře) a z lokality Stará Hlína (dole). Foto 2x: archiv Města Třeboň

5.6.2013 18:02 | Nečas: U Lovochemie zbývalo k přelití hráze asi 30 centimetrů

K přelití protipovodňové hráze u Lovochemie v Lovosicích zbývalo podle premiéra Petra Nečase asi 30 centimetrů. Voda už začala klesat, řízené zaplavování podle majitele Agrofertu Andreje Babiše nebude potřeba. Provoz může být obnoven do 10 dní po opadnutí vody. Protipovodňové hráze se začaly budovat po povodni v roce 2002, kdy v Lovochemii byly škody 300 milionů korun.Od té doby v areálu vyrostla ale nová chemička Preol za 1,7 miliardy korun, a škody by tentokrát při stejném zaplavení byly několikanásobně vyšší. Lovochemie a sousední Preol patří do skupiny Agrofert Holding. Foto: HN - Jiří Koťátko

5.6.2013 18:05 | Primátor: Plzeň před záplavami zachránil malý odtok z přehrady

Minimální odtok z přehrady Hracholusky, realizovaná protipovodňová opatření na Berounce i zkušenosti s ničivými povodněmi v roce 2002 ochránily Plzeň před vážnými následky při současných záplavách. Řekl to primátor Martin Baxa (ODS). Město leží na soutoku čtyř řek, které v minulých dnech dosáhly vysokých průtoků. Podle dosavadních zjištění budou zřejmě největší škody v části Roudná, kde voda zaplavila mimo jiné sportoviště v majetku města.

5.6.2013 18:09 | Ministerstvo práce na letáku radí, jak se vypořádat s povodní

Ministerstvo práce připravilo informační leták „Jak se vypořádat s povodní – Informace z pracovněprávní a sociální oblasti". V současné době ho zaměstnanci MPSV rozváží do oblastí, které zasáhly povodně. K dispozici bude třeba na pracovištích Úřadu práce ČR. Stáhnout si ho lze už teď ZDE.

5.6.2013 18:18 | Experti: Miliardové povodňové škody mohou zdražit pojistky

Miliardové škody, které budou muset vyplatit klientům po nynějších povodních tuzemské pojišťovny, mohou vést ke zdražení majetkového pojištění. Shodli se na tom pojišťovací experti s tím, že záležet bude především na přístupu zajišťoven. Ještě pravděpodobnější je podle nich zvýšení počtu nepojistitelných nemovitostí. Foto: HN - Jan Schejbal

5.6.2013 18:19 | Labe by v Ústí mohlo kulminovat až v noci na čtvrtek

Vodohospodáři posunuli předpověď kulminace Labe v Ústí nad Labem na noc na čtvrtek. Zároveň nepatrně upřesnili výšku hladiny, která by mohla dosáhnout 11 metrů. Protipovodňové stěny ve čtvrti Střekov už voda překonala a zaplavila sklepy, garáže a nábřežní restaurace a sahá do výšky prvních pater přilehlých domů. Labe je nyní na výšce 10,55 metru. Zalité je kromě střekovského nábřeží také nábřeží u centra města, voda je v odbavovací hale hlavního nádraží a na křižovatce Předmostí. Kvůli tomu přestaly dnes ráno jezdit trolejbusy a dopravní podnik zavedl náhradní autobusovou dopravu. Foto: HN - Jiří Koťátko

5.6.2013 18:22 | Praha kvůli přeplněnému Orlíku zatím nouzový stav neodvolá

Praha neodvolá opatření spojená s povodněmi, dokud nebude mít Orlická přehrada dostatek volných kapacit pro případ, kdyby začalo znovu pršet. Kvůli případnému upouštění Vltavské kaskády by totiž mohl průtok ve Vltavě znovu stoupnout, řekl dnes v rozhovoru pro ČTK pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Kolem Vltavy tak i v následujících dnech zůstanou protipovodňové bariéry, patrně se zatím neobnoví ani plný provoz metra. Podle Hudečka není jasné, jak dlouho může tato situace trvat. Vltava se stále drží na stupni ohrožení.

5.6.2013 18:31 | Vláda povolala 60 hradních strážců na pomoc při povodních

Podle prezidenta Miloše Zemana převládly v otázce nasazení Hradní strážce při povodních kompetenční spory nad pomocí postiženým. Prezident v pondělí vyčlenil příslušníky ozbrojené složky Hradu na pomoc při záplavách. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) byly jeho kroky protizákonné. Vyslání Hradní stráže totiž musí spolupodepsat předseda vlády. Nečas tak učinil dnes. Vláda tak povolala Hradní stráž do akce. "Je nám velice líto, že kompetenční spory převládly nad pomocí postiženým. Bez ohledu na žabomyší války pan prezident velice oceňuje aktivitu všech záchranných složek při pomoci postiženým a doufá, že do těchto prací se v co nejkratší době zapojí vojáci Hradní stráže," řekla dnes ČTK zemanova mluvčí Hana Burianová.

Angažmá příslušníků Hradní stráže se také stalo terčem vtipů na sociálních sítích. Podívejte se.

5.6.2013 18:43 | Obyvatelé obcí na Nymbursku se dnes vrátili domů a uklízejí

Obyvatelé zaplavených obcí na Nymbursku se dnes vrátili domů a uklízejí napáchané škody. Třetí povodňový stupeň ve Vestci už pominul, řeka Mrlina klesá. ČTK to řekl starosta Vestce Jaroslav Janata, který dopoledne zrušil evakuaci a lidé se mohli vrátit do svých domovů. Mrlina klesla na dva metry a hladina pořád klesá. Ještě ráno měla 249 centimetrů.

5.6.2013 18:53 | Žádali ucpání propusti a stejně je voda vyplavila. Poškodila by se trať, brání se správa železnic

Malý průtok v železničním náspu v Mlékojedech u Neratovic se stal předmětem sporu. Místní se zlobí, že jim ho železniční správa zakázala ucpat a voda jim následně vytopila domy. Podle správy by ale mohlo dojít k ještě větším škodám, kdyby se vytvořila laguna a hráz se protrhla. Více čtěte ZDE. Foto: Roman Ihnatola

5.6.2013 19:14 | K čemu nám je průtok, potřebujeme vědět, jak vysoko voda vystoupá, říkají ve Štěchovicích

V obcích, kde už voda opadla, začali lidé s úklidem. S pomůckami vypomáhají radnice, soukromníci i humanitární organizace jako Adra a Člověk v tísni. Improvizovaná stanoviště staví i lékaři. Ošetřit se musí každé škrábnutí, jinak hrozí tetanus nebo žloutenka. Více včetně fotografií najdete ZDE.

5.6.2013 19:26 | Ústecký kraj: 11 tisíc evakuovaných, povodeň zasáhla víc než 50 obcí

V Ústeckém kraji bylo dosud evakuováno skoro 11 tisíc lidí, povodeň tu zasáhla víc než 50 obcí. Řeka v Ústí nad Labem stagnuje na 10,65 metru. Kulminovat má dnes večer nebo v noci. Vzhledem k současnému vývoji je možné že nedosáhne předpokládané úrovně kolem 11,5 metru. Informovala o tom kolem 19:00 mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.Uvedla, že podle posledních informací krajského krizového štábu povodeň dosud zasáhla osm obcí z Děčínska, šest z Ústecka, 18 z Litoměřicka, pět z Lovosicka, 13 z Roudnicka a dvě z Lounska.

5.6.2013 19:35 | Nečas u Babiše v lovosické Lovochemii

Středa v Lovosicích. Premiér Petr Nečas a majitel Agrofert Holdingu Andrej Babiš během obhlídky areálu továrny Lovochemie, která patří do Babišova impéria. Chemičce hrozilo nebezpečí, scházelo 30 centimetrůa, aby se přelily protipovodňové hráze. Poté voda začala klesat a nebylo třeba sáhnout k řízenému zaplavování továrny, aby se zmírnily škody. Foto: HN - Jiří Koťátko

5.6.2013 19:45 | FOTO: Tehdy a dnes. Srovnání letošních záplav s velkou vodou v srpnu 2002

Letošní záplavy mají podobnou příčinu a zasáhly téměř stejné území jako katastrofální povodně v srpnu 2002. Intenzita srážek ale byla letos nižší a velká voda tak nejspíš zanechá menší škody. Také evakuace se netýká zdaleka tolika lidí, před 11 lety jich muselo odejít z domovů 225 tisíc. Podívejte se na srovnání.

5.6.2013 19:51 | Mělník: Stále hrozí protržení promáčené hráze

I přes dnešní pokles hladiny Labe v Mělníku o 35 centimetrů stále hrozí protržení hráze, která chrání městské části Pšovka a Staré Mlazice. Celá hráz je totiž značně promočená. Aby bylo jisté, že tyto části nebudou zatopeny, musí řeka klesnout ještě o zhruba 50 centimetrů.

5.6.2013 20:04 | Terezínu se voda vyhnula, zaplavené jsou jen domy mimo město

V Terezíně voda zasáhla jen části několika domů v obci Nové Kopisty, které leží směrem na Lovosice a pod Terezín spadají. Je možné, že do města už více vody nenateče. Voda se nedostala ani do Památníku Terezín, který leží v Malé pevnosti. Podle původních odhadů mělo být v obci až půl metru vody z Ohře. Podle starostky Růženy Čechové město zřejmě neohrozí ani voda z Labe, do kterého se Ohře vlévá v nedalekých Litoměřicích.

5.6.2013 20:29 | Hejtman Řihák: Vltavská kaskáda se měla upouštět dříve

Středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD) tvrdí, že povodňová vlna by nebyla tak velká, kdyby Vltavská kaskáda začala upouštět vodu dříve. "Těžko sahat někomu do svědomí, ale je možné, že se mohlo upouštět dříve, kdyby v Praze byly vybudované hráze, jak tvrdí i někteří starostové," poznamenal. Ministr zemědělství a jeden z Řihákových předchůdců v čele kraje Petr Bendl (ODS) prohlásil, že kaskáda využila maximální možnost své retence při velkém množství vody, které přišlo během krátké doby. Řihák ale míní, že kdyby bylo v Orlické přehradě méně vody, povodňová vlna nemusela být tak velká. Odpověď, zda byl zvolený postup správný, by podle něj měli dát odborníci.

 

5.6.2013 20:36 | Policie na Chomutovsku pátrá po ženě, která spadla vodního toku

Policie s pomocí vrtulníku pátrá u Vysoké Pece na Chomutovsku po šestatřicetileté ženě. Dnes v podvečer spadla do Podkrušnohorského přivaděče. "Je to velká pátrací akce. Byl nasazený i vrtulník," uvedla policejní mluvčí Šárka Poláčková. Přivaděč Ohře-Bílina je soustava kanálů, která podkrušnohorské povrchové doly chrání před povodněmi. V letních měsících pak zajišťuje dostatek vody pro průmysl v regionu. Dokončený byl v roce 1982. U Vysoké Pece se stavba stáčí na jih a dělí se do dvou ramen, jedno přivádí vodu do Bíliny, druhé do vodní nádrže Újezd.

5.6.2013 20:36 | Labe v Hoříně u Mělníka zaplavilo 141 domů a zoopark. Podívejte se na video

Povodeň v Hoříně u Mělníka zatopila všechny části kromě Brozánek, Kopečku a místního zámku. Zasaženo je 141 domů a zoopark v Zelčíně. ČTK to dnes večer po jednání mělnického krizového štábu řekl místostarosta Jan Žižka. Obec, která je na levé straně Labe přímo naproti Mělníku, zasáhla povodeň i v roce 2002. Hořín a jeho místní části zaplavila velká voda, která se v úterý začala přelévat přes protipovodňové hráze. Všech 700 obyvatel muselo být evakuováno.

Podívejte se na video, jak v Hoříně přetekla hráz.

5.6.2013 20:52 | Lužec n. V.: 108 domů stále zaplavených

V Lužci nad Vltavou na Mělnicku je stále 108 domů zaplavených a lidé se do nich nedostanou. Obec v úterý zaplavila voda z protrženého plavebního kanálu. Dnes Lužec navštívil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Voda v obci už začala klesat, 108 domů je ale stále zaplavených a lidé se do nich nedostanou ani ve čtvrtek. Zatím jsou u příbuzných nebo v obecním kulturním středisku. Starosta Patrik Rollo se obrátil na ministra s prosbou o pomoc při odstraňování následků způsobených povodní. "Ministr přislíbil zajistit další hygienické prostředky a pomůcky," řekl Rollo pro ČTK.

5.6.2013 21:03 | První velké rabování: Zloději v Praze ukradli věci zrhuba za milion

Policie vyšetřuje případ rabování v Praze 8, kde se do domu v zaplavené oblasti, z něhož byli evakuováni obyvatelé, vloupali neznámí pachatelé a ukradli z něj věci v hodnotě asi milionu korun. Jde o šestý případ rabování při nynějších povodních v Česku a pachatelům hrozí až pětileté vězení. Zatím není jasné, kdy se vloupání odehrálo, ani jak se zloději do patrového domu v bohnické ulici V Zámcích, který je obklopen vodou, dostali.

5.6.2013 21:21 | MAPA: Kde povodně napáchaly nejvíc škod

Ověřené zprávy o škodách napáchaných velkou vodou zanášíme průběžně do této interaktivní mapy. Klikněte na ni a poté najetím myši na vybraný bod zjistíte základní informace a kliknutím zobrazíte podrobnosti. Pomocí zaškrtávátek si můžete vybrat kategorie zpráv, které vás zajímají.

5.6.2013 21:36 | Zvířata ze zatopené Prahy našla útočiště i v Ústeckém kraji

Zvířata ze zatopené Prahy našla útočiště v i Ústeckém kraji. Ústecká zoologická zahrada přijala některá zvířata z pražské zoo, mostecké závodiště zase koně z Chuchle. První zvířata přijala zoo v Ústí nad Labem už v úterý, další nejspíš přijedou ve čtvrtek.

5.6.2013 22:04 | Ústecký hejtman: Dobrá zpráva, Labe kulminuje níž, než se čekalo

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) sdělil první dobrou zprávu: Labe podle všeho právě nyní v severočeské metropoli kulminuje. A hladina je níž, než se čekalo. "Nyní je 10,66 metru, což je  hluboko pod tou hroznou prognózou, že by to bylo až 11,5 metru," řekl Bubeníček v České televizi. V Litoměřicích se podle hejtmana už čtyři hodiny drží stejná hladina a to je také dobrá zpráva. "Zaplavení například Mírového náměstí nehrozí," dodal Bubeníček.

5.6.2013 22:06 | Jak to ve středu vypadalo v Děčíně

V Ústí nad Labem má Labe kulminovat v noci, hladina asi vystoupí na 11 metrů, tedy necelý metr pod úroveň hladiny při ničivé povodni v roce 2002. Kulminace čeká i Děčín. Ve městě se utrhly dva prázdné plynové zásobníky patřící soukromé firmě, německá policie je zachytila u města Bad Schandau.

Foto: Jiří Hovorka


5.6.2013 22:14 | V Ústí nad Labem už se chystá úklid

Magistrát Ústí nad Labem už se připravuje na úklid po velké vodě, strážníci dnes večer vyjeli do skladu hmotných rezerv. Podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka už jsou připravení i vojáci, kteří s úklidem pomohou."Ve středu večer vyjeli strážníci do skladu v České Kamenici pro čisticí a ochranné prostředky a další vybavení a materiál," uvedlo město na svém webu. Ve městě je zaplavená část Střekova, kde se voda přelila přes protipovodňové zábrany. Dále je voda v několika ulicích centra nejblíže vodě a dalších pobřežních částech města.

5.6.2013 22:53 | Do spláchnutého údolí Kocáby se vrátilo slunce i lidé

Vydatné deště přinutily říčku Kocábu nad Štěchovicemi podívat se ven ze svého koryta. Moc si ten výlet neužila, vzala to pěkně zostra. Přetékající rybníky a voda valící se z polí do úzkého údolí Kocáby vytvořily mohutný a rychle proudící tok.

Přesunul pár chatek, likvidoval lávky, přerozdělil majetek chatařů a pohrál si s místní komunikací. Voda se již v úterý vrátila zpět do svého koryta a nyní se vrací i lidé. Chtějí zjistit, jak si s jejich majetky přírodní živel pohrál, tentokrát. Na fotogalerii z údolí Kocáby se podívejte ZDE.

5.6.2013 22:58 | Vlaky mezi Prahou a Děčínem jezdí v omezeném režimu

Kvůli záplavám zůstávají uzavřeny čtyři regionální tratě a také úsek Mělník - Liběchov, který využívá hlavně nákladní doprava. Vlaky na na hlavním koridoru mezi Prahou a Děčínem jezdí v omezeném provozním režimu.

Cestujícím z Prahy do Ústí nad Labem České dráhy doporučují využít trať přes Kralupy nad Vltavou. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského však v úseku může docházet ke zdržení vlaků. V některých úsecích je také snížena rychlost vlaků.

5.6.2013 23:06 | Kromě Labe klesají v Ústeckém kraji všechny řeky

Až na Labe začaly už dnes klesat všechny řeky v Ústeckém kraji, které v posledních dnech hlásily povodňové stupně. Přes den se velmi rychle snížila hladina Flájského potoka, v 7:00 byl ještě na třetím povodňovém stupni, dopoledne už tamní vodočet ukazoval úroveň prvního. Klesá také Bílina v Trmicích a Ohře v Lounech.

Bez vyhlášeného povodňového stupně je od 04:00 hladina Ploučnice v Benešově nad Ploučnicí, brzy ráno se pohybovala kolem 139 centimetrů. Ploučnice se v Děčíně vlévá do Labe, jehož hladina už zřejmě kulminuje.

Ohře na vodočtu v Lounech už začala opadávat, nejvýše byla hladina před středeční půlnocí. Vodohospodáři tam naměřili 543 centimetrů, za 20 hodin klesla o 29 centimetrů.

Přibližně v 17:00 začala klesat i hladina Bíliny v Trmicích, jen několik kilometrů od ústí do Labe. Voda opadává jen pomalu, za pět hodin asi jen o pět centimetrů.

5.6.2013 23:16 | Labe v Ústí zřejmě kulminuje, výška hladiny se drží u 10,7 metru

Výška hladiny Labe v Ústí nad Labem se už od 20. hodiny pohybuje kolem 10,7 metrů. Ve 20:00 dosahovala 10,71 m, ve 21:00 vystoupla ještě o jeden centimetr, ve 22:00 klesla na 10,7 metru a tam se udržela i ve 23 hodin.

Podle hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka Labe už zřejmě kulminuje.

Zdroj: Povodí Labe

5.6.2013 23:30 | V pražském Radotíně začne úklid ráno

V pražském Radotíně stále trvá 3. stupeň povodňové aktivity. Radnice však v průběhu noci konečně očekává dosažení II. SPA, který v Berouně nastal již dnes vpodvečer. Výdejní místo prostředků k odstranění následků povodně na Náměstí Osvoboditelů bude otevřeno ve čtvrtek už od 8 hodin ráno. Městský úřad shání dobrovolníky a uvítá materiální pomoc postiženým.

5.6.2013 23:38 | Voda zaplavuje most v Děčíně, hasiči se snaží udržet průjezdnost

Voda z Labe zaplavuje viadukt mezi Ústeckou a Dělnickou ulicí, hasiči se snaží vodu odčerpat. Není jisté, že se udrží průjezdnost. "Kulminaci Labe předpokládáme v ranních hodinách," dodala mluvčí města Markéta Lakomá.

5.6.2013 23:50 | U Terezína se protrhla provizorní hráz z hlíny

U Terezína na Litoměřicku povolila provizorní hráz z hlíny a voda údajně zaplavila část Nových Kopist.

Část obyvatel Nových Kopist se evakuovala během středy, většina jich ale zůstala.

Voda do obce přitekla jak ve směru od Lovosic, tak od Bohušovic nad Ohří. "Dřív se voda vždycky rozlila do polí. Ale Bohušovice si vybudovaly protipovodňová opatření, takže voda neodtekla a vrací se ke Kopistům," vysvětlila starostka Terezína Růžena Čechová.

Ze strany od Lovosic je postiženo asi osm domů, do kolika domů voda natekla od Bohušovic, starostka neví. "V některých je až metr vody, jinde ji budou mít třeba jen ve sklepě," dodala.

6.6.2013 00:05 | Riziko protržení hráze v Mělníku klesá

V Mělníku se díky poklesu hladiny Labe snížilo riziko protržení hráze, která chrání městské části Pšovka a Mlazice. Voda se dostala pod hranici devíti metrů. Pokud se bude situace vyvíjet příznivě, mohlo by být nebezpečí zažehnáno ve čtvrtek ráno kolem 08:00. "Vypadá to zatím dobře, jsme na nějakých 8,96 metru," konstatoval starosta Ctirad Mikeš půl hodiny před půlnocí. Aby byl zcela klidný, musí podle něj hladina klesnout zhruba na 8,7 metru.

Ve středu ráno intenzivně prosakoval 100 metrů dlouhý úsek a hasiči museli hráz zatěžovat panely a dalším materiálem. Dopoledne se situace u prosakující hráze výrazně zlepšila, protože se val podařilo zpevnit a zpomalit průtok protékající vody.

6.6.2013 00:12 | Elektřinu nemá v Ústeckém kraji už 7 500 domácností

V Ústeckém kraji je už kvůli záplavám bez elektřiny asi 7500 domácností. Na Děčínsku, Litoměřicku a Ústecku stále platí stav nouze. Na některých místech už se ale podařilo dodávky elektřiny obnovit. Platí to třeba pro Kotvinu na Chomutovsku nebo Horní a Prostřední Žleb na Děčínsku.

"V současné době je v 50 městech a obcích Ústeckého kraje vypnuta část vedení nízkého napětí a 126 distribučních stanic je kvůli záplavám bez proudu," řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

6.6.2013 00:22 | V Praze se ráno otevřou další stanice metra

Dopravní podnik otevře ráno několik stanic metra.

Na lince A budou soupravy jezdit po celé trase s výjimkou stanic Malostranská a Staroměstská. Ty se otevřou, až když průtok Vltavy klesne na hodnotu pod 1 500 kubíků za vteřinu. Zatím dosahuje téměř 2 300 kubíků.

Na trase B budou otevřeny všechny stanice kromě těch v Karlíně - Palmovka, Invalidovna, Křižíkova a Florenc.

Metro C bude jezdit v úsecích Letňany-Kobylisy a Hlavní nádraží-Háje. Zůstane tedy uzavřena Florenc, Vltavská a Nádraží Holešovice. V poslední jmenované navíc prosakuje voda.

Zároveň se ruší náhradní tramvajové linky XA a XB, zůstává jen autobusová doprava XC, která bude jezdit z Kobylis na Hlavní nádraží.

6.6.2013 00:59 | Změny v MHD v Ústí nad Labem

Také ve čtvrtek bude MHD v Ústí nad Labem jezdit podle změněných jízdních řádů. Na přehled změn se podívejte ZDE.

6.6.2013 01:15 | Labe v Děčíně dosáhlo úrovně extrémní povodně

Hladina řeky Labe v Děčíně vystoupala na 10,7 metru, čímž dosáhla úrovně extrémní povodně. Podle předpokladů by měla ještě o pár centimetrů stoupnout, kulminace se očekává nad ránem.

Ve městě jsou zaplavené ulice v nejbližším okolí řeky, silniční spojení mezi břehy udržují hasiči odčerpáváním vody.

Zdroj: ČHMÚ

6.6.2013 01:41 | Počasí na čtvrtek: ve většině krajů Čech se vyskytnou bouřky

Ve čtvrtek bude v Čechách většinou oblačno, během dne se místy vyskytnou přeháňky a ojediněle i bouřky. Nejvyšší teploty se budou pohybovat meti 18 až 22 °C.

V Ústeckém kraji bude převážně oblačno, během dne se občas objeví přeháňky a ojediněle také bouřky. K večeru se bude oblačnost protrhávat a ustávat bude i déšť.

Přeháňky se vyskytnou postupně na většině území Středočeského kraje. Bouřky se objeví místy, a to zejména v odpoledních hodinách. Večer bude oblačnost i déšť ubývat.

V Jihočeském kraji bude oblačno, přechodně i polojasno. Postupně bude na většině území pršet a místy přijdou i bouřky.

V Plzeňském kraji začne pršet odpoledne, dopoledne bude ještě polojasno. Mohou se objevit i bouřky.

6.6.2013 02:00 | Extrémní ohrožení platí na třech místech Česka

Extrémní stupeň povodňového ohrožení (na mapě fialově) platí aktuálně na Kamenici v Hřensku a také na Labi v Mělníku a v Děčíně.

3. stupeň (fialově a červeně) platí celkem na 18 místech. Tři jsou na Labi (Mělník, Ústí nad Labem a Děčín), tři na Vltavě (VD Vrané, Praha a Vraňany), dva na Lužnici (Bechyně, Klenovice) a další mimo jiné na Berounce, Ohři nebo Cidlině.

Druhý stupeň (žlutě) platí na 15 místech České republiky, třetí (zeleně) na 34 měřicích stanicích.

Zdroj: ČHMÚ

6.6.2013 02:15 | Lidé i nadále vymýšlejí "povodňové vtipy"

Češi stále vymýšlejí nové a nové vtipy, které souvisí s povodněmi.

Server IHNED.cz už dříve přinesl přehled těch "nejpovedenějších".

6.6.2013 02:34 | "Zde se rozhoduje o osudu Drážďan," píše o Ústí německý Bild

Situaci v Ústí nad Labem sledují i němečtí sousedé. Internetový server Bild.de vydal například článek s titulkem HIER entscheidet sich Dresdens Schicksal! (v překladu ZDE se rozhoduje o osudu Drážďan!).

V něm informuje, že zaplavení Drážďan závisí na tom, co se stane ve městě vzdáleném 92 kilometrů proti proudu.

6.6.2013 03:00 | Labe v Děčíně se drží na 10,7 metrech

Hladina Labe v Děčíně už dvě hodiny nestoupá, aktuálně dosahuje výšky 10,7 metru. V Děčíně tak stále platí extrémní povodňové ohrožení. Na stejné hodnotě se ustálila i hladina řeky v Ústí nad Labem. Od 20. hodiny se vždy zvedá či klesá jen o jeden až dva centimetry. Labe tak ve výšce 10,7 metru pravděpodobně dosáhlo kulminace, původně se přitom čekalo, že by hladina mohla vystoupat až nad jedenáct metrů.

Noční Labe v Děčíně zachytil fotograf Jiří Hovorka.

6.6.2013 03:38 | Babišovu chemičku v Lovosicích navštívil premiér i reportér HN

Areál chemičky v Lovosicích, kterému hrozilo zatopení, navštívil ve středu nejen premiér Petr Nečas, ale i reportér HN Aleš Měřička:

Prázdným a tichým tříkilometrovým areálem lovosické chemičky se pohybují jen hasiči a několik dalších zaměstnanců. Snaží se uchránit areál před zaplavením. Ranní informace o možném protržení hráze chránící Lovochemii a další firmy se však během dne naštěstí ukazují jako planný poplach. Protipovodňovvá stěna by měla vodu z rozvodněného Labe zadržet. Ještě včera ráno se přitom uvažovalo dokonce o řízeném zaplavení areálu.

Oddechl si nejen podnikatel Andrej Babiš, do jehož skupiny Agrofert Lovochemie patří. Firma je klíčová pro celé město. Spolu s další Babišovou společností Preol zaměstnává zhruba 700 lidí. Věsměs z Lovosic a okolí. S městem také firma spolupracuje na různých projektech.

„Doufáme, že tam voda nepůjde. Mělo by to dopad i na nás," říká starostka Lovosic Lenka Lízlová (ČSSD). Ta se musela, stejně jako osmnáct set dalších obyvatel Lovosic, evakuovat a zázemí si našla na mětském úřadě.

Velkou vodu ohrožující chemičku však již město pocítilo, ocitlo se bez tepla a teplé vody. „Jsme na ně napojeni, bereme teplo přes horkovod od nich," vysvětluje starostka. V areálu, který velká voda ohrozila, navíc sídlí i další menší firmy.

Chemička zastavila výrobu již neděli a odvezla nebezpečné chemikálie. Až opadne voda, mohla by se podle mluvčího skupiny Agrofert Karla Hanzelky výroba obnovit zhruba za deset dní. „Každý den odstávky nás u obou firem stojí tři miliony korun zisku," dodává Hanzelka.

Zajištění před povodní včera ocenil i předseda vlády Petr Nečas, který s ministrem zemědělství Petrem Bendlem Lovochemii navštívil. „Situace byla velmi závažná. Jde o významné podniky. Firmy, které tady Agrofert má, mají obrat více než deset miliard korun ročně. Navíc je to chemický provoz, což je s povodní vždy nebezpečná kombinace," uvedl premiér.

Fotogalerii z chemičky si prohlédněte zde. Více informací najdete také ve čtvrtečních HN.

6.6.2013 04:02 | Sasko očekává kulminaci, Dunaj ale dál láme rekordy

Velká voda se dál valí střední Evropou. Kulminaci Labe dnes očekává Sasko, naopak hladina Dunaje by měla dál na Slovensku prolamovat rekordní hodnoty.

V Drážďanech se kulminace Labe očekává odpoledne na hranicí 8,7 metru. Při katastrofálních povodních z roku 2002 hladina dosáhla 9,4 metru. Dramatická je situace spíše v menších městech v okolí než v samotné metropole.

Dunaj v Bratislavě už ve středu prolomil historický rekord 991 centimetrů a nakonec ještě večer překonal i úroveň deseti metrů. Kulminovat by měl ve slovenské metropoli až dnes odpoledne. V maďarské Budapešti bude patrně kulminovat v pondělí.

6.6.2013 04:18 | Berounka klesla na všech místech pod třetí stupeň

Maximálně druhý povodňový stupeň hlásí na všech meřicích profilech Berounka. Poslední místem, kde ještě platil třetí stupeň, bylo Zbečno. Po půl čtvrté ale hladina klesla na 399 centimetrů. Běžný stav je kolem 150 centimetrů.

Zdroj: ČHMÚ

6.6.2013 04:45 | V Praze se otevřely další stanice metra, jezdí i většina tramvají

Dopravní podnik dnes otevřel další stanice metra. Zpřístupnil jich celkem devět.

Na lince A je obnoven provoz ve stanicích Dejvická, Hradčanská, Můstek a Muzeum. Zavřené zůstávají Staroměstská a Malostranská, kudy soupravy projíždějí.

Metro na lince B jezdí i do stanic Anděl, Karlovo náměstí, Můstek a Náměstí Republiky. Nepřístupné jsou nadále Florenc, Křižíkova, Invalidovna a Palmovka, vlaky jimi jen projedou.

Linka C jezdí nově až na Hlavní nádraží. Zavřené jsou Florenc, Vltavská a Nádraží Holešovice. Sem kvůli průsaku vody soupravy nesmí, cestující proto musí využít náhradní autobus XC, který jezdí z Kobylis na Hlavní nádraží.

Zároveň vyjely všechny tramvajové linky kromě čísla 17.

Náhradní doprava XA a XB byla zrušena, zůstala pouze zmíněná linka XC.

Kompletní rozpis změn v MHD najdete na stránkách dopravního podniku.

6.6.2013 05:21 | Labe v Ústí i v Děčíně už nestoupá

Řeka v Ústí nad Labem i v Děčíně už několik hodin nestoupá, naopak hladina začala v obou městech pomalu klesat. V Děčíně nyní dosahuje 10,68 metru a lehce se tak dostala pod úroveň extrémního ohrožení, které platilo od čtvrteční noci. V Ústí nad Labem má řeka výšku 10,69 metru. Pravděpodobně už tak dosáhla kulminace.

Foto z nočního Děčína pořídil Jiří Hovorka:

6.6.2013 05:58 | Auta v Děčíně mohou do podjezdu

"Průjezd po Ústecké podjezdem na Dělnickou je stále v provozu," informovala mluvčí Děčína Markéta Lakomá. Hladina Labe ve městě dosahuje 10,69 metru.

Ve městě jsou zaplavené ulice v nejbližším okolí řeky, silniční spojení mezi břehy udržují hasiči odčerpáváním vody.

6.6.2013 06:27 | Hladiny řek na jihu Čech dál klesají. Třetí stupně hlásí pět toků

Nejvyšší stupeň platí už jen na pěti jihočeských tocích, a to v místech, kde vodohospodáři regulují odtok vody z vodních děl. Jde o Vltavu pod Lipnem, Blanici pod Husincem, Novou řeku, Nežárku a Lužnici u Rožmberka. Třeba Malše pod Českými Budějovicemi klesla na dvojku, stejně jako Stropnice u Borovan. Rychleji klesají hladiny na malých tocích.

Také ze silnic voda mizí. Doprava je omezená na necelé desítce komunikací třetí třídy. Až do oprav se bude jezdit po objížďce u Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku, kde se protrhla hráz kaskády rybníků. U Malovic je vozovka podemletá a doprava je vedena v jednom jízdním pruhu. Na Písecku je uzavřen úsek silnice u Protivína. Na Táborsku u Dobrovic u Bechyně, Dobřejic a mezi Hamrem a Drahovem. Železniční spojení je v normálu.

6.6.2013 07:13 | 127 uzavřených silnic

Celkem 127 úseků silnic uzavřených kvůli záplavám evidovalo před 06:00 Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Nejvíce komplikují povodně dopravu v severních a středních Čechách. Právě na sever se v průběhu posledních dní posouvala povodňová vlna, v Mělníku a Hřensku je Labe stále na stupni extrémního povodňového ohrožení. Od středečního odpoledne se počet uzavírek výrazně nezměnil.

Související