Záplavy dosud připravily o život až osm lidí, 8340 jich muselo opustit domovy a škody se odhadují na stovky milionů korun.
Povodňová předpověď: V Ústí Labe stoupne až o dva metry
V Praze Vltava kulminovala v úterý ráno a hlavní město má tak to nejhorší zřejmě za sebou. I nadále je tu ale uzavřena část metra nebo některé parky.
Nejhorší situace je nyní v severních Čechách, kde se očekává kulminace Labe. Velká voda tvrdě udeřila po jedenácti letech i v obci Zálezlice a také na protějším břehu v Lužci nad Vltavou.
Aktuální situaci na Povodí Vltavy sledujte on-line ZDE
Aktuální situaci na Povodí Labe sledujte on-line ZDE
V ostatních oblastech zasažených povodněmi - na jihu a na západě Čech - už řeky většinou klesají.
Třetí den povodní na IHNED.cz:
Vltavská kaskáda snížila na Bendlův pokyn průtok. Na severu Čech se to ale možná neprojeví
Povodně můžou ekonomice pomoci. Snad přinesou i nový impulz pro státní výdaje, věří analytici
Zálezlicím hrozí scénář z roku 2002
Mělník, Neratovice, Zbraslav, Lahovice... Letecký pohled na zaplavené Čechy
Dunaj stoupá, Bratislava hlásí třetí povodňový stupeň. Voda dál trápí i německý Pasov a Řezno
On-line reportáž
Devět metrů a čtyřicet centimetrů je poslední údaj, který z Mělníka hlásí média i představitelé města. Přesně do té výšky vystoupala hladina Labe a zatím vše nasvědčuje tomu, že už dále neporoste. Přesto podle informací České televize nikdo nechce odhadovat další situaci.
Český rozhlas informuje o tom, že by Vltava v Praze podle meteorologa Jana Šrámka z Českého hydrometeorologického ústavu podle posledních zpráv měla velmi brzo kulminovat. Maximum by mělo přitéct do Prahy nejpozději okolo 7. hodiny.
Mělník chystá kvůli vzestupu Labe evakuaci lokalit Staré Mlazice a Pšovka, celkem jde zhruba o 1500 lidí. Přistoupit by k ní mohl ráno, uvedl starosta Ctirad Mikeš. Na Labi u Mělníka byl dnes v noci vyhlášen extrémní stupeň povodňového ohrožení.
"Nejde o vlastní evakuaci, ale o její přípravu. Chceme, aby to občané věděli, byli připraveni, nešli do práce, zůstali doma. O tom, jak se bude pokračovat dál, bude rozhodnuto v 07:30," uvedl starosta. Případná evakuace by podle něj byla provedena mezi 08:00 a 10:00.
I ve středu část pražské městské hromadné dopravy postihnou kvůli povodním výluky:
Metro A: Je v provozu pouze v úseku Náměstí Míru – Depo Hostivař. V úseku Podbaba – Želivského je zavedena náhradní tramvajová doprava XA.
Metro B: Je v provozu pouze v úsecích Zličín – Radlická a Hloubětín – Černý Most. V úseku Radlická – Lehovec je zavedena náhradní tramvajová linka XB.
Metro C: Je v provozu v úsecích Háje – Muzeum a Kobylisy – Letňany. V úseku Kobylisy – Paražského povstání je zavedena náhradní autobusová doprava XC.
Tramvaje nejezdí do Modřan, tedy ze zastávky Nádraží Braník do stanice Levského.
Úplně zrušené jsou linky: 2, 4, 5, 6, 8, 14, 17, 24
Více informací naleznete na webu Dopravního podniku.
V Zálezlicích na Mělnicku, které byly symbolem ničivých záplav v roce 2002, se protrhla rozestavěná hráz. Evakuováno muselo být 80 lidí, dalších asi 120 odešlo samo. Zbývá ještě kolem stovky lidí, uvedla manželka starosty Zdeňka Čížková. Obec je podle ní odříznutá od okolního světa a voda stále stoupá.
V Terezíně na Litoměřicku se mělo do půlnoci evakuovat téměř 2000 lidí, většina z města už odešla. Uzavřen je i Památník Terezín připomínající nacistické židovské ghetto.
Obyvatelé se obávají, že se zopakuje situace z roku 2002, kdy město zaplavila zpětná vlna vody z rozvodněného Labe, do kterého se Ohře kousek od Terezína vlévá.
Stav ohrožení je v Libereckém kraji stále na Smědé v Předláncích ve Frýdlantském výběžku. Druhý povodňový stupeň platí na Ploučnici v České Lípě, stav bdělosti zůstává na Panenském potoce, Lužické Nise a Jeřici. Hladiny řek ale spíše klesají, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Na třetí povodňový stupeň se zvedla kolem 03:00 řeka Kamenice v Hřensku. Voda ale nepřitekla k vodočtu po Kamenici po proudu, hladina stoupá proti proudu od řeky Labe. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na třetím stupni, tedy ohrožení, jsou v Ústeckém kraji Labe, Ohře v Lounech, Bílina v Trmicích a Flájský potok na Mostecku.
Takovou povodeň, která zasáhla Čechy v posledních dnech, nepamatují v čtyřtisícových Pečkách na Kolínsku. "Situace v Pečkách je relativně klidná, ale pro místní je velká voda velmi nezvyklá, povodně nepamatují. Nejhůře bylo postiženo okolí místního parku, v čele s lokalitou "Bačov". Pečky zůstaly v podstatě "odříznuté od světa", cesty do okolních vesnic jsou až na jednu nesjízdné. O poznání hůře je na tom sousední Dobřichov (dolní snímek), odkud hasiči na člunech evakuovali několik lidí. Lidé se už pustili do úklidových prací a kontrolují, jak to vypadá u sousedů," uvedla Barbora Lukášová z Peček. Foto: Barbora Lukášová
Na Moravě a ve Slezsku jsou zatím hlášeny maximálně první stupně povodňové aktivity, bdělost. Výrazně se však podle meteorologů může zhoršit situace v povodí Odry, kde by v důsledku srážek mohl nastat i druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost. V Jeseníkách a Beskydech se počítá s úhrny do 40 milimetrů
Pokles hladin platí pro Vltavu, Otavu i Blanici. Podle předpovědi bude dnes v regionu stále chladno a hrozí časté dešťové přeháňky. Více vody spadne ve vyšších polohách. Voda mírně stoupá jen na Nežárce a na některých místech Lužnice. Třetí stupeň povodňové aktivity stále platí pro 15 vodoměrných stanic.
Velké vodě se dá v Čechách uniknout jen velmi obtížně. S komplikacemi musejí počítat řidiči, cestující ve vlacích i ti, kteří používají MHD v záplavami postižených městech. ZDE přinášíme přehled těch největších problémů.
Nad územím Česka se usadila tlaková níže a způsobila vytrvalý déšť, který vedl k záplavám. Předvídatelnost takových srážek je ale velmi omezená, vysvětluje v rozhovoru pro HN klimatolog Radan Huth.
Varování: pokud vás povodně nešťastně postihly a necítíte se na nějaké vtipkování, raději nečtěte. Pokud ale stojíte o trochu odlehčení, podívejte se na sbírku vtipů, které "zaplavily" sociální sítě.
Stoupající hladina vody uzavřela Tyršův most v Litoměřicích a výjezd z města směrem na Terezín a k obchodním centrům. V noci strážníci na člunech evakuovali asi padesát lidí z ubytovny. V Litoměřicích jsou zaplavené domy nejblíže břehu Labe, například městské koupaliště nebo klubovny rybářů či veslařů. Voda se vylila také na pole v okolí města.
Národní knihovna v noci z pondělí na dnešek nainstalovala ze sklepů Klementina na nábřeží speciální hadice a čerpadlo. Již v pondělí odpoledne musela knihovna odčerpat vodu z jednoho ze sklepů v traktu Studentského nádvoří. Objekt je ohrožen zejména spodní průsakovou vodou.
V Děčíně voda stále stoupá
Labe v Děčíně (4.6.2013 7:00 hod) foto: Tomáš Šedivý #povodne #decin #krizovamapa twitter.com/decinsko/statu…
— Děčínsko (@decinsko) 4. června 2013
Fotoreportéři HN a IHNED.cz v terénu mapují vodou zaplavené území Čech. Tady jsou nejlepší snímky z pondělka 3. června.
Hladiny řek v Plzeňském kraji od pondělního odpoledne a večera klesají. Platí to i pro největší Berounku. Radbuza a Úhlava v pondělí odpoledne kulminovaly. Meteorologové zatím v regionu nepředpovídají výraznější deště.
Zálezlice na Mělnicku jsou znovu pod vodou - stejně jako při katastrofě v roce 2002. Protrhla se tam rozestavěná hráz a evakuováno muselo být 80 lidí. Dalších asi 120 odešlo samo. Zůstává ještě kolem stovky obyvatel. Obec je odříznutá od okolního světa a voda stále stoupá. Foto: HN - René Volfík
Na dvou místech v Karlovarském kraji zůstává druhý stupeň povodňové pohotovosti. Ohře v Karlových Varech - Drahovicích dnes ráno kolísala kolem 250 centimetrů, zatímco obvykle hladina dosahuje asi metru. Na druhý stupeň se ráno opět dostala i Odrava na odtoku z Jesenice. Na dvou místech, v Citicích a ve Svatavě, je ještě první povodňový stupeň. Přítoky Ohře klesají.
Vltava v Praze podle vodohospodářů již kulminovala, v 06:00 dosáhl průtok hodnoty 3210 metrů krychlových za sekundu. Ani podle meteorologů nebude v nejbližší době hladina výrazně růst. Nyní v hlavním městě protéká 3190 kubíků vody za sekundu. Situaci dříve komplikoval sílící průtok Berounky, ale i ta již podle Českého hydrometeorologického ústavu kulminovala a její hladina klesá. Navíc vodohospodáři neplánují upouštět vltavské přehrady.
Na webu neziskové organizace Záchranný kruh www.zachrannykruh.cz najdou lidé nejdůležitější rady a informace týkající se povodní: jak se chovat při povodních a hlavně jak se chovat po povodních. Vše je zpracováno přehlednou a jednoduchou formou.
Labe v Ústí má podle předpovědí dosáhnout maxima ve středu dopoledne. Jeho hladina prý stoupne na 11,3 metru. Kolika obyvatelům Ústí hrozí evakuace a jsou dosavadní opatření dostatečná? Ptejte se Jiřího Petra z odboru vodohospodářského dispečinku Povodí Labe. Odpovídat bude od 10 do 11 hodin. Foto z Děčína: Jiří Hovorka
Tramvaje mezi Libní a Kobylisy v Praze 8 nejezdí. Voda na Elsnicově náměstí v Libni ohrožuje tramvajovou trať. Tramvaje přes Libeňský most nadále jezdí.
Trať je zaplavená u přemostění Rokytky. "Mezi Kobyliským náměstím a Palmovkou jezdí náhradní autobusy. Z Kobylis do Ďáblic pak náhradní tramvajová linka," uvedl dispečer DPP.
Hladiny vodních toků v Královéhradeckém kraji postupně klesají, třetí stupeň povodňové aktivity tam platí jen na Cidlině v Novém Bydžově, první stupeň zůstává na řece Úpě ve Zlíči. Během dneška by v kraji nemělo výrazně pršet a vodohospodáři v Královéhradeckém kraji předpokládají pozvolné poklesy vodních stavů.
První stupeň povodňové aktivity vyžadující bdělost platí dnes ráno v Kraji Vysočina na šesti místech. Řeka Jihlava má zvýšený průtok v Batelově, Dvorcích, Bransouzích a Třebíči-Ptáčově, bdělost je nutná také na Želivce v Želivě na Pelhřimovsku a říčce Šlapance v Mírovce na Havlíčkobrodsku. Podle mluvčí krajských hasičů Petry Musilové zvýšené hladiny řek nepůsobí v kraji žádné větší problémy.
Kvůli záplavám bylo před 08:00 zcela uzavřeno v ČR celkem osm úseků železnice. Ovšem také na dalších tratích může docházet ke zpožděním, snížení rychlosti či odklonům vlaků. Omezení se podle ní týkají většinou regionálních tratí, hlavně úseků blízko Labe a Vltavy.
Mezi zcela uzavřenými je úsek Praha - Jílové u Prahy. Ve středních Čechách nejezdí vlaky ještě v úsecích Kouřim - Pečky na Kolínsku a na Nymbursku na tratích Křinec - Městec Králové a Rožďalovice - Veleliby.
Na severu a západě Čech jsou neprůjezdné úseky Křižany - Rynoltice na Liberecku, Moldava na Teplicku - Most, kde spadly na trať stromy, Smidary - Nový Bydžov na Královéhradecku a Kunčice nad Labem - Pilníkov na Trutnovsku. V jižních Čechách nejezdí vlaky mezi Protivínem a Ražicemi na Písecku.
Podle informací radnice Prahy 12 by navíc nyní měla být uzavřena také trať Praha - Dobříš - Čerčany.
Mělnická radnice nařídila okamžitou evakuaci částí Pšovka a Staré Mlazice. Odejít by mělo zhruba 1500 lidí. Tyto části chrání před stoletou vodou protipovodňové bariéry, které zatím mají rezervu. Podle hasičů je evakuace preventivním opatřením a není důvod k panice. Foto: HN - Libor Fojtík
Po osmi dnech se nad Prahou objevilo slunce.
Kralupy n. Vltavou žádají kraj o snížení průtoku Vltavské kaskády. Další zvyšování průtoku by ve městě ohrozilo životy a způsobilo další škody. ČTK to řekl starosta města Petr Holeček. Kraj bude podle středočeských hasičů žádost řešit na zasedání krizového štábu v 10:00. "Velmi nás rozladilo, že Vltavská kaskáda začala více a více vypouštět a my v Kralupech teď cítíme každý centimetr. Další zvyšování vodního toku Vltavy způsobí v Kralupech nejenom materiální škody, ale významně ohrozí lidské životy v zaplavených územích," řekl dnes ČTK Holeček.
Hasiči do dnešních 06:00 evakuovali v Čechách před velkou vodou 8340 lidí, z toho 5329 v Ústeckém kraji. Přes tři stovky lidí v povodněmi postižených oblastech zachránili. Většinu českých krajů trápí záplavy od neděle, v noci na dnešek kvůli nim hasiči nejčastěji zasahovali v hlavním městě a ve středních Čechách. Foto z evakuace v Zálezlicích na Mělnicku: HN - René Volfík
Povodně jsou příležitostí pro vyznavače adrenalinu, aby si užili dobrodružství. Leckdy ale hazardují s vlastními životy. Módou je natáčení videí na mobilní telefony. Podívejte se ZDE.
Hydrologové na Slovensku nadále varují před povodněmi na březích Dunaje. Vzhledem k povodňové situaci v Německu a Rakousku platí pro slovenské okresy, kterými Dunaj protéká, výstraha.
Více čtěte zde: http://zpravy.ihned.cz/svet-stredni-evropa/c1-59998990-dunaj-v-bratislave-stoupa-voda-dal-trapi-i-nemecky-pasov-a-rezno
V Lužci nad Vltavou na Mělnicku se dnes ráno protrhl Vraňansko-hořínský plavební kanál. Byla nařízena dobrovolná evakuace, při které obec opustila asi polovina obyvatel. V obci podle dostupných informací z internetu žije přes 1400 lidí.
Povodně v Praze působí komplikace v dopravě. Mimo jiné je omezen provoz metra. Takhle to vypadalo dnes ráno ve stanici Radlická, která je na trase B a podle informací pražského dopravního podniku je nejvytíženějším místem v Praze. Foto: Facebook Tomáše Vaníčka
Ve Středočeském kraji hasiči pomáhali v předchozích hodinách například s evakuací v obcích Vestec, Křinec, Solenice, Kamýk nad Vltavou, Semovice, Jirovice, Zálezlice, Hořín, Lužec, Kly a Vraňany. Nejvíce evakuovaných je v obcích Lužce – 167 lidí, Hořín – 80 lidí a Kly – 30 obyvatel. Navíc se zhoršuje situace v Mělníku, kde z preventivních důvodů začalo před hodinou opouštět své domovy zhruba 1500 obyvatel lokalit Staré Mlazice a Pšovka.
Český červený kříž je již od neděle zapojen do pomoci obětem povodní. Shání mimo jiné cca 400 kusů dek, přikrývek, spacáků, polštářů a další lůžkoviny pro evakuované do evakuačního střediska v Mělníku.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa usedne dopoledne spolu s ministrem obrany Vlastimilem Pickem do vojenského vrtulníku a budou monitorovat postižené oblasti v okolí Prahy. "V tuto chvíli je Praha na vrcholu. Čekáme na informace o tom, kdy hladina začne klesat," řekl Chalupa.
Až sto milionů korun má v současné době Úřad práce ČR připraveno na veřejně prospěšné práce. S odstraňováním následků povodní tak mohou pomoci nezaměstnaní. Místa pro veřejné prospěšně práce vznikají na základě dohod mezi Úřadem práce ČR a obcí. Stačí tedy, když se povodní postižená obec obrátí na kterékoliv pracoviště úřadu práce.
Povodeň uzavřela některé školy a školky a rodiče se musejí postarat o svého potomka. Na tyto situace pamatuje zákon, rodiče mohou čerpat tzv. ošetřovné. V případě uzavření školského nebo dětského zařízení získá rodič pro zaměstnavatele potvrzení k čerpání ošetřovného od pověřené osoby zařízení, které dítě navštěvuje. „Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který musí pečovat o zdravé dítě mladší 10 let proto, že školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno pro nepředvídanou událost, jakou povodně bezpochyby jsou," říká ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení Vilém Kahoun.
Národní technické muzeum nabízí veřejnosti odbornou pomoc při záchraně úředních dokumentů, fotografií, cenných knih a dalších důležitých dokumentů. V případě dotazů a podrobnějších informací, jak zacházet při záchraně zaplavených archiválií, kontaktujte Ing. Kateřinu Šupovou - vedoucí odboru hlavního konzervátora sbírek NTM na emailu: katerina.supova@ntm.cz nebo na tel: 777 710 801, 220 399 197.
Středočeský Týnec nad Sázavou naléhavě žádá o pomoc. "Po ničivé záplavě ve dvou místních částech Krušičany a Čakovice potřebujeme pořídit a postiženým nemovitostem zapůjčit vysoušeče. Jedná se o minimálně deset kusů této techniky. Krizový štáb pro Benešovsko má k dispozici třicet kusů pro celou oblast a na naši žádost reagoval zatím zamítavě. Cítíme se zoufale. Čas je neúprosný. Pokud by někdo chtěl pomoci, přivítáme jakoukoliv výši příspěvku nebo přímo konkrétní žádanou techniku - budeme velice vděčni. Děkujeme," uvedla v mailové výzvě Adriana Bursová, místostarostka Týnce nad Sázavou.
V Lužci nad Vltavou voda zaplavila na padesát domů a stále neopadává. "Jsme naštavní. Podle nás vodohospodáři situaci podcenili. Měli na kaskádě upouštět dříve," tvrdí Blanka Bredová, které se voda zatím zastavila centimetr před prahem.
Společnost Bohemia Energy, největší alternativní dodavatel elektřiny a plynu v České republice, se v reakci na ničivé povodně rozhodla mezi své zákazníky z řad domácností, kteří byli zasaženi ničivou povodní, rozdělit finanční pomoc ve výši 2 miliony korun.
Kvůli povodni se mění termíny kulturních a sportovních akcí. Po zrušeném středečním pražském koncertu Divokýho Billa a odložených veslařských Primátorkách (měly by se konat až v září) je odložen i Běh pro Paraple, který se měl konat ve čtvrtek 6. června v Letenských sadech. "Informaci o novém termínu zašleme co nejdříve," uvedla Iva Pokorná z organizačního štábu akce.
Hrozba povodní se přesouvá na sever Čech. Podívejte se, jak vypadají záplavy ze vzduchu. Fotoreportér HN Jiří Koťátko vyrazil nad střední Čechy v letadle. Podívejte se.
I přes znatelně příznivější počasí dnes ráno je zvýšení hladiny Vltavy v Praze znatelné.
Horní fotografie je pořízena včera (pondělí 3. června) zhruba v 11:30 a spodní fotografie dnes zhruba v 9:00. Foto nám zaslal Michal Herš mladší.
Pokud máte i vy zajímavé snímky z povodní (nejen v Praze) a chcete se o ně podělit s ostatními čtenáři, uvítáme vaše fotografie na adrese web@economia.cz. Děkujeme.
V Ústeckém kraji jsou kvůli záplavám stovky domácností bez elektřiny. Energetici je odpojují z bezpečnostních důvodů. V noci na dnešek vypínali elektřinu v některých částech Ústí nad Labem a okolí, na Litoměřicku či ve Hřensku. ČTK o tom informovala mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová. "Nově jsme byli nuceni vypínat odběratele na Střekově v Ústí nad Labem, v Neštěmicích, Dolních Zálezlech, Velkých Žernosekách, Mlékojedech, Povrlech, Dobříni na Roudnicku i další odběratele v Litoměřicích, Křešicích, Hřensku a v Dolním Žlebu," vyjmenovala.
Celkem v Čechách zůstávají bez elektřiny tisíce domácností. Energetici odpojili desítky transformátorů také ve Středočeském a Královéhradeckém kraji a v Praze. V evakuovaných oblastech jsou uzavřeny i hlavní uzávěry plynu.
Povodňová situace v Praze je po ránu stabilizovaná, průtok Vltavy by se měl v průběhu dne ustálit na 3000 metrů kubických za sekundu. Opadla velká voda, která se prohnala řekou Rokytkou a Botičem. Novinářům to po jednání krizového štábu řekl pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Problémy v dopravě jsou hlavně na Smíchově, kde se tvoří kolony aut a nemůže tudy projíždět MHD. Krizový štáb proto ráno rozhodl o částečném odstranění protipovodňových zábran pod Palackého mostem. Připraven je sanační tým, který bude pomáhat s odstraňováním povodňových škod.
Nemocnice Na Františku, která v neděli kvůli hrozbě povodní evakuovala pacienty, nemusela dnes v noci zatopit kotelnu, aby zabránila proniknutí záplavové vody do budovy. Ještě v pondělí večer tuto variantu zvažovala, ale ani kulminace Vltavy na 3200 metrech krychlových za sekundu nemocnici neohrozila. Teď by už Vltava měla jen klesat. Nemocnice čeká na signál, aby začala chystat návrat pacientů. Pražské záchrance nepřibylo v souvislosti s povodněmi výjezdů.
Pražská policie kvůli záplavám posílila hlídky, v ulicích má asi 1000 lidí. Dohlížejí zejména na plynulost dopravy, ale pomáhají i s evakuací, se stavbou protipovodňových bariér nebo hlídáním evakuovaných domů. V Praze zatím nebyl zaznamenán žádný případ rabování.
"Po dnešním probuzení jsme si doma konečně oddychli. Berounka je už i v Radotíně po kulminaci a voda zůstala na našem břehu v místě, kde bydlíme, ve svém širším korytě. Funkčnost protipovodňových zábran, které kopírují plot kolem zahrady našeho činžáku, ani pytle s pískem v záchodové míse, u nás nakonec vyzkoušeny naštěstí nebyly. Náš sklep a maminčin přízemní byt s nedávno rekonstruovanou předzahrádkou tak zůstal na rozdíl od roku 2002 v suchu. Před jedenácti lety sahala voda do půl metru," hlásí reportérka IHNED.cz Eva Vychodilová. Doložila i foto z bytu ve druhém patře.
Premiér Petr Nečas i dnes pojede do obcí a měst postižených povodní. Navštíví středočeské Úžice (11:30), Zálezlice (12:00), Kralupy nad Vltavou (13:00) a severočeský Terezín (14:00), odkud se přesune do Ústí nad Labem.
Příbramské městské slavnosti, které byly plánovány na sobotu 8. června, jsou zrušeny. "Příbramská radnice reagovala na vládou vyhlášený stav nouze a podle slov starosty Pikrta by oslavování v této chvíli bylo nemorální a neetické. Po dohodě s hlavním pořadatelem hledá radnice náhradní termín," uvedl v tiskové zprávě mluvčí příbramské radnice Ondřej Šlechtický.
Areál chemických závodů Synthos (dříve Kaučuk Kralupy) letos na rozdíl od roku 2002 není vodou ohrožen, informuje redaktor HN Martin Kouhout. Pro provoz chemičky je ovšem zásadní chod vodárny, která je několik set metrů od areálu. Okolo vodárny, která továrnu zásobuje technickou a ochlazovací vodou, již byly postaveny pytle s pískem. "Myslím, že bychom měli být schopni zvládnout zvýšení průtoku o dalších 300 až 400 kubických metrů," říká ředitel firemního odboru pro životní prostředí Norbert Eichler. Chemička se nachází v části Lobeček, která je o něco výše než například obytné části Cukrovar a Hůrka, jež byly evakuovány.
Kontrola prokázala, že jakost vody v Želivce, která je zásobárnou pitné vody pro Prahu, je v pořádku. Také situace s dodávkami elektřiny a plynu je podle pověřeného primátora Prahy Tomáše Hudečka (TOP 09) oproti očekávání velmi dobrá. "Pražská energetika má pouze minimum vypnutých trafostanic a pražská plynárenská oproti původním předpokladům tisíců odpojených uživatelů má jen 700," uvedl.
Zálezlice na Mělnicku se staly symbolem povodní v roce 2002. Tenkrát tam spadlo 121 budov. Voda poničila rozvody elektřiny, pouliční osvětlení, silnice, kanalizaci, čističku, vodovod i fotbalový stadion. Škody přesáhly 200 milionů. Nyní obci hrozí opakování historie, voda tam stoupá. Podívejte se na snímky z roku 2002 i na současné snímky fotoreportéra HN René Volfíka.
Velká voda postihla i Lužec nad Vltavou, který leží nedaleko Zálezlic - prakticky naproti přes řeku. Místní obyvatelka Blanka Bredová si reportérce IHNED.cz Zuzaně Keményové postěžovala, že před jedenácti lety byla pomoc lépe zorganizovaná. "Při povodních v roce 2002 nám tu alespoň vojáci nabízeli pytle s pískem. Teď nepřišel vůbec nikdo," uvedla Blanka Bredová. Foto: HN - Libor Fojtík
Velká voda v Jihočeském kraji stále hrozí Veselí nad Lužnicí. Hladina Nežárky na soutoku s Lužnicí ve městě na Táborsku by měla kulminovat ve středu odpoledne nebo večer. Povodí Vltavy se snaží zadržet vodu z Lužnice v rybníku Rožmberk, aby tím snížilo její přítok do Veselí. "Provedli jsme na Rožmberku mimořádnou manipulaci. Ta spočívá v tom, že do rybníka budeme připouštět 40 metrů krychlových za vteřinu a odtok z Rožmberku bude pět metrů krychlových," uvedl ředitel hornovltavského závodu Povodí Zdeněk Zídek.
Stara zástavba, centrum Kralup nad Vltavou. "Tohle je normálně nejrušnější část města. Sotva se tu dá přejít ulice," říkají místní. Na snímku dole pak zaplavená nemocnice. Foto 2x: HN - Martin Kohout
V úseku Palmovka - Kobylisy, který byl v průběhu noci bez provozu tramvají kvůli vodě v ulici Zenklova, by měla být v 11 hodin obnovena tramvajová doprava. Sdělil to místostarosta Prahy 8 odpovědný za dopravu Michal Švarc.
Galerie hlavního města Prahy (GHMP) odhaduje zatím škody po povodni na 30 milionů korun. Zaplavená je část areálu trojského zámku, budovy i zeleň. Dosud přitom neskončily opravy zámku, které si vyžádaly povodně před 11 lety. Stály již přes 60 milionů korun, řekla dnes ČTK mluvčí galerie Kristýna Kočová. Pokud hladina Vltavy v Praze ještě stoupne a zatopí trafostanici a celý suterén zámku a hospodářských budov, náklady na opravy po současné povodni můžou ještě dalekosáhle převýšit zmíněných 30 milionů, doplnila. Foto: archiv Galerie hlavního města Prahy
Tepelná elektrárna Mělník v pondělí kvůli povodním odstavila z provozu bloky, které mimo jiné zásobují Mělník teplem. Částečná dodávka tepla je zajišťována náhradním způsobem. V případě dalšího stoupání Labe bude odstaven blok, který zásobuje teplem Prahu. "Odstavili jsme bloky, které jsou při povodni ohroženy jako první. Nedošlo k žádným výrazným škodám. Nyní připravujeme další preventivní opatření pro případ, že by se nepodařilo zadržet průniku vody do elektrárny," řekl ČTK ředitel elektrárny Miroslav Krpec.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS): "Mám čerstvou informaci ze severního cípu pražského toku Vltavy, ze stanice Sedlec, která registruje mírný pokles. Takže můžeme opatrně říct, že Praha má to nejhorší za sebou."
Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) nařídil snížit odtok z vltavské kaskády o 100 metrů krychlových za vteřinu. Chce prý ochránit před zaplavením Ústí nad Labem.
Jan Tylš vyfotil během tří posledních dnů Vltavu u čističky odpadních vod v Praze-Troji a přidává i časové údaje:
1. - 2.6. 2013 14:13
2. - 3.6. 2013 11:29
3. - 4.6. 2013, 9:12
Kralupy nad Vltavou jsou přes řeku neprůjezdné. Strážníci uzavřeli jediný most ve městě, který je určen pro automobily. Foto: HN - Martin Kohout
V Litoměřicích je v různých zařízeních ubytováno celkem 291 evakuovaných osob, nejvíce jich přijala nemocnice. Ta nyní přijímá už jen akutní případy a odkládá některé operace. Informovala o tom mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová. Město se připravuje na povodeň podobnou velké vodě z roku 2002, kdy hladina Labe stoupla na 11 metrů. Nyní by měla kulminovat asi o metr níž.
O nasazení Hradní stráže na likvidaci následků povodní zatím ústřední krizový štáb nepožádal. ČTK to řekla mluvčí Pražského hradu Hana Burianová. Prezident Miloš Zeman v pondělí nabídl 60 členů Hradní stráže k pomoci při záplavách. V Praze je stále nasazeno 300 vojáků. Část z nich pracuje ve Stromovce, kde prosakuje voda. Další vojáci po celonoční směně na stavbě zábran nabírají síly v kasárnách.
Zemanův pondělní projev a nabídka příslušníků Hradní stráže se už stala terčem vtipů na sociálních sítích. Podívejte se:
Divadlo pod Palmovkou by mohlo být uzavřeno kvůli škodám po povodních do konce prázdnin nebo až do konce října. ČTK to dnes řekl současný ředitel divadla Petr Kracik. V divadle jsou zatopeny veškeré rozsáhlé sklepy a technické vybavení, které zajišťuje provoz divadla. Kracik uvedl, že se už škody pohybují mezi 15 až 20 miliony korun. Uzavřeny jsou i další pražské scény, galerie a muzea.
Částečně zatopená pražská zoo se znovu otevře už ve středu, přístupná ale bude pouze horní část zahrady. ČTK to řekl ředitel zoo Miroslav Bobek s tím, že chce jednat o rozšíření protipovodňové ochrany u zoo. Gorily, kterým voda zatopila pavilon a kterých se dočasně ujme zoo ve Dvoře Králové, se mají stěhovat příští týden.
Pražská muzejní noc se kvůli povodním ruší a uskuteční se v náhradním termínu, který bude teprve oznámen. Rozsáhlá kulturní akce se v české metropoli měla pořádat již tuto sobotu 8. června. Dohodly se na tom dnes krizové štáby Magistrátu hlavního města Prahy, Dopravního podniku hlavního města Prahy a pořadatelé akce. Aktuální informace o akci mohou zájemci sledovat na webových stránkách www.prazskamuzejninoc.cz.
Do středečního rána naprší v Čechách už jen do pěti milimetrů srážek, v Jeseníkách a Beskydech však až 35 milimetrů. Ve středu pak má na horách na východě spadnout dalších 20 milimetrů. Počítá s tím aktuální předpověď Českého hydrometeorologického ústavu. Zatímco od západu Čech by se mělo během noci vyjasňovat, na Moravě se mohou vyskytnout i bouřky. Od neděle jsou v Čechách kvůli deštivému počasí záplavy, na řadě míst včetně Prahy už ale hladina kulminovala.
Situace v Křešicích na Litoměřicku je už nyní horší než při povodních v roce 2006. Hladina Labe má ještě dál stoupat, nejspíš se přiblíží stavu při povodni z roku 2002. Pro ČTK to řekl starosta obce Václav Kovařík. Téměř celé Křešice jsou už podle něj zaplavené. "Podle mých informací bychom se měli téměř přiblížit povodni z roku 2002. Pravděpodobně bude o půl metru až metr méně," řekl. Dodal, že hladina Labe tu v roce 2002 vyšplhala do výše 10,35 metru. Nyní je asi na 760 centimetrech.
Pověřený pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) dnes zrušil čtvrteční mimořádné zasedání zastupitelstva, na kterém měli zastupitelé hlasovat o novém primátorovi a o složení rady. Jednání se odkládá kvůli stavu nouze, který v Praze panuje v souvislosti s povodňovým nebezpečím, řekl Hudeček. Příští zasedání se uskuteční do 15 dnů, patrně 20. června, tedy v termín řádného zastupitelstva.
"V souladu s protipovodňovým plánem byly všechny potenciálně nebezpečné látky zakonzervovány nebo odvezeny mimo areál Spolany již v neděli v noci," říká tiskový mluvčí Spolany Miroslav Kulík.
Neměla by se tak opakovat situace z roku 2002, kdy unikl chlor do prostředí, ale vedení chemičky k incidentu nevydávalo informace. Do areálu mají povolený vstup pouze členové bezpečnostního štábu a zásahové jednotky. Voda v nejníže položených oblastech areálu přesahuje jeden metr.
Na snímku: Ulice Práce ve středočeských Neratovicích. O dalších 200 metrů dál je Spolana.
Povodně se nevyhnuly ani plaveckému stadionu v Praze Podolí. Již třetí den se potýká s prosakováním spodní vody do suterénních prostor areálu. V noci na dnešek dosáhla hladina vody v suterénu až na 170 cm, a voda tak zaplavila kompletně technologii kotelny. Největší český plavecký stadion musel být dnes ráno uzavřen a škody odhaduje Česká unie sportu, která je vlastníkem a provozovatelem areálu, na miliony korun. Při povodních v roce 2002 voda zničila podolský stadion natolik, že jeho obnova trvala více než půl roku.
Premiér Petr Nečas v povodní postižených Zálezlicích na Mělnicku řekl, že se u obce protrhla provizorní hráz, a nikoliv stabilní systém, a proto je obec znovu po jedenácti letech zaplavená. Nečas přitom očekává, že až bude celá hráz dostavěna, bude obec lépe chránit. Kdy ale bude dokončena, neřekl. Starosta Zálezlic řekl, že věří, že hráz bude kvalitní. Ukázalo se prý, že potenciál na to má. "Bohužel se stavbu nepodařilo o dva tři měsíce dokončit, přestože jsme tady prostavěli půl miliardy korun," řekl ministr zemědělství Petr Bendl.
Vltava by v Zálezlicích měla kulminovat zhruba za čtyři hodiny.
Petr Nečas se brání spekulacím, že za povodně mohou pracovníci Povodí Vltavy ze soustavy vltavských přehrad a že odpouštěli vodu z kaskády pozdě a pomalu. "Vltavské kaskády nezabrání povodním. Mohou jen získat čas, aby se města jako Praha, Ústí nad Labem nebo Děčín mohla připravit na velkou vodu," řekl Nečas. Dodal, že v rozpočtu jsou již nyní vyhrazeny čtyři miliardy korun na odstranění následků záplav. Nečas také uvedl, že ve fondu dopravní infrastruktury je 1,3 miliardy na opravy silnic a železnic. V sedmi českých krajích platí stav nouze.
U dálničního mostu D8 (Nová Ves) došlo k sesuvu půdy. "Stav byl inspekčně prověřen, možná dojde k uzavření jednoho jízdního pruhu," informuje z terénu editor IHNED.cz Otakar Schön.
V řece Malé Labe ve Strážném na Trutnovsku dopoledne objevila kolemjdoucí tělo mrtvého člověka. Hasiči a policisté se mrtvého nyní snaží z vody vytáhnout. Mohlo by jít o další oběť záplav. V celé republice si povodně dosud vyžádaly zřejmě sedm lidských životů. Pohřešováni jsou také čtyři vodáci, kteří se převrhli na rozvodněných řekách
Pokud bude hladina Vltavy klesat, pražský dopravní podnik počítá s otevřením pěti stanic metra. Od pěti hodin ráno by měly fungovat stanice Smíchovské nádraží, Kolbenova, Vysočanská a Českomoravská na trase B a na lince A stanice Muzeum.
Stanice Vltavská bude otevřena pravděpodobně v pátek. Foto HN - Martin Svozílek
Snížení odtoku vody z Vltavské kaskády by mohlo pomoci Mělníku, v Ústí nad Labem se ale nejspíš příliš neprojeví. Podle ředitele Dolního Labe Jindřicha Zídka to kulminaci výrazně neovlivní.
Pražská Ústřední Čistírna odpadních vod (ÚČOV) zůstává mimo provoz, fungovat by měla v řádu několika dnů. Bubenečská čistírna byla odstavena v pondělí, protože její čerpadla již nezvládala velký přítok vody. Situace, kdy veškeré odpadní a dešťové vody tečou rovnou do Vltavy, nemá podle vodohospodářů vliv na kvalitu dodávané pitné vody.
Labe by mělo podle předpovědí kulminovat v Děčíně až ve středu. Městský úřad kvůli tomu vyhlásil evakuaci dalších ulic na obou březích Labe.
Foto: Jiří Hovorka
Škody po letošních povodních dosáhnou podle České pojišťovny miliardy korun. Původně pojišťovna očekávala, že zhruba 20 tisíc klientů nahlásí škody za stovky milionů korun, nyní své odhady zdvojnásobila - očekává až 40 tisíc nahlášených škod v řádech miliard.
V Ústí nad Labem už hnědá kalná voda zatopila kompletně oblast kolem nádraží a přilehlé silnice. Do města vede jediná průjezdná příjezdová cesta. Místní obyvatelé se srocují na mostech, fotí a natáčejí vodu, která ještě bude stoupat. "Je to šílené. Máme strach. Myslíme si, že tomu mohli zabránit, kdyby podnikli opatření dřív,“ říká reportérce HN Zuzaně Keményové asi padesátiletá obyvatelka města.
Pracovníci České inspekce životního prostředí sledují situaci v oblastech postižených povodní. V jižních Čechách jsou mimo provoz čistírny odpadních vod v Kolodějích, Dyníně, Zářečí, Malenicích, v Ševětíně, Volyni a Níšovicích.
Ve středních Čechách je odstavena čistírna odpadních vod v Rakovníku a v Lipencích. Nefunguje ani ústřední čistírna v Praze.
Odtok z vltavské kaskády byl dnes po poledni na pokyn ministra zemědělství Petra Bendla snížen o 100 metrů krychlových za sekundu, potvrdila mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.
Radotínská radnice informuje občany, že hladina Berounky klesla jen velmi mírně, během pěti hodin o pouhých 9 centimetrů. I další pokles bude výrazně zpomalován odtokem vody ze zaplavených polí v okolí. Povodňová komise upozorňuje, že nikdo ze zatopených domů se nebude moci vrátit, dokud neopadne voda a stavby nebudou zkontrolovány statikem a servisními techniky, kteří zároveň budou obnovovat připojení energetických sítí. "Vstup do nezatopených průmyslových areálů při ulici Vrážská, z důvodu kontroly stavu technického zabezpečení budov, bude umožněn pouze 1 až 2 osobám, které se prokážou pověřením statutárního zástupce společnosti," dodává k tomu web MČ Praha 16.
Pohled na Radotín shora z Višňovky, foto: Eva Vychodilová
"Mladí Ústečané se spontánně svolávají na Facebooku a společně plní pytle s pískem a stavějí protipovodňové hráze," hlásí ze severočeské metropole reportérka HN Zuzana Keményová.
Reportérka IHNED.cz Martina Součková: "Obci Lužec nad Vltavou způsobila problémy především provalená hráz. Podle Radka Pavlíka, jednoho z místních obyvatel, tak je ve vesnici mnohem více vody než před jedenácti lety. Spolu s ostatními sedí před svým domem, který od rozlité vody dělí několik metrů, a čeká, zda i jeho stavení voda vyplaví. Hladina podle něj stále stoupá. Kromě domů ve velké části obce zničila i fotbalové hřiště. Ve vedlejší obci Vraňany ale podle stop na domech hladina postupně klesá. Voda zde zasáhla pás domů nejblíže k řece a i zde místní chodí proud vody na most sledovat. V obou obcích ale panuje překvapivý klid. Připraveni jsou hasiči i bagr na případné odklízení nečistot, které proud přinese a které by mohly tok ještě více ucpat.
V Ústí nad Labem bude uzavřeno pro cestující hlavní nádraží, voda už dosahuje k odbavovacím přepážkám. Vlaky budou stanicíc jen projíždět a lidé budou nastupovat na západním nádraží. Informovala o tom Česká televize.
Máte doma bagr nebo vysoušeč a chtěli byste pomoci těm, kteří trpí řáděním vodního živlu, ale nevíte jak? Stačí se zapsat do „Burzy solidarity", aplikace, kterou spustilo na svých webových stránkách Sdružení místních samospráv (www.smscr.cz). „Funguje to jednoduše. Na našich webových stránkách pod grafickým odkazem Povodně 2013 po kliknutí najdete dva formuláře, kde oznámíte, zda nabízíte, či potřebujete pomoc," vysvětlil tajemník sdružení Tomáš Chmela.
"Slavnostní předání posledního obrněného transportéru Pandur Armádě ČR se v pátek 7. 6. 2013 v Bučovicích z důvodu aktuální povodňové situace v ČR neuskuteční. Akce se bude konat v náhradním termínu," uvedl v tiskové zprávě mluvčí obrany Jan Pejšek.
"Také v Mělníku se povodně staly turistickou atrakcí. Příjezdový most poblíž přístavu se podobá parkovišti a na vyhlídce u soutoku stojí zástupy lidí a fotí si rozlitou řeku," píše z města nad soutokem Labe a Vltavy reportérka IHNED.cz Martina Součková.
Kvůli stoupající vodě musel být v Ústí nad Labem přerušen provoz autobusu č. 15, který rozvážel lidi od vlaku ve Vaňově. Linka byla zastavena ve 12:45. Autobus rozvážel cestující náhradního vlaku Vaňov – nádraží Západ od provizorní zastávky Vodárna až k točně na konci města. Toto spojení zatím nelze nahradit jiným způsobem.
Odklízet následky povodní budou skauti a skautky. Po celé republice se začali aktivně zapojovat do akcí ke zmírnění dopadu přírodního živlu. Pražský skautský povodňový štáb momentálně hlásí již přes 500 skautů a skautek připravených k pomoci institucím i jednotlivcům postiženým velkou vodou. Skautská pomoc je dostupná i v dalších městech – Plzni, Českých Budějovicích, Zlíně a jinde. "První skupiny skautských dobrovolníků se přesouvají do postižených oblastí," uvedla mluvčí skautů Anna Lukešová.
Obvodní ředitelství Městské policie Praha 13 upozorňuje občany na zákaz vstupu do parku Panská zahrada ve Stodůlkách a do lesoparku v údolí Motolského potoka (pod ulici Sárská) z důvodů nebezpečí pádu stromů, resp. sesuvu půdy.
Labe by mělo v Ústí nad Labem kulminovat ve výšce 11,5 metru, to je zhruba o 40 centimetrů méně než v roce 2002. Kulminace má přijít ve středu večer. Vyplývá to z jednání ústeckého krizového štábu, o kterém informovala mluvčí magistrátu Romana Macová.
"Z Povodí Labe přišla zpřesněná předpověď vzestupu hladiny Labe. Řeka by měla ve středu ráno překročit 10,8 metru, kulminovat by měla ve středu večer na 11,5 metru. Dnes před polednem měla 940 centimerů. Je tedy pravděpodobné, že řeka stoupne více než o dva metry," uvedla. Pondělní předpověď přitom kulminaci odhadovala ve výšce 11,3 metru.
Řeky v Libereckém kraji stále klesají, i Smědá v Předláncích se už vrátila k normálu. Krátce před 13:00 klesla hladina řeky pod 200 centimetrů, což je hranice prvního povodňového stupně, a dál opadá. Ještě v 07:00 na ní přitom platil stav ohrožení. I ostatní toky klesají.
Obyvatelé Ústí nad Labem jsou podle mluvčí města Romany Macové už unaveni čekáním, až se přes město přelije povodňová vlna. "Informace, které dostáváme od Povodí Labe o čase kulminace i výšce hladiny a průtoku, se neustále mění. Chápeme to, že i oni vycházejí z aktuálního stavu, lidé už jsou ale unaveni," řekla.
Napínavá situace v Hoříně na Mělnicku zhruba před hodinou. Teď už ale podle čerstvých informací přímo z místa voda přetekla a valí se na obec... Foto: Facebook Zdeňky Vaculíkové
České dráhy zastaví ve 14:30 provoz na trati mezi Mělníkem a Štětím kvůli stoupající hladině řeky. Cestující budou přepravováni náhradními autobusy.
Celkem je v současné době mimo provoz tratí: Praha - Jílové u Prahy, Kouřim - Pečky, Křinec - Městec Králové, Rožďalovice - Veleliby, Křižany - Rynoltice.
Aktuální snímek Labe ze skály nad Ústím na Twitteru sdílí uživatel @jankolias:
Ještě jedna z Ústí z Mariánské skály... Dneska to tam bylo o držku. #UstinadLabem #povodne #krizovamapa twitter.com/jankolias/stat…
— JKL (@jankolias) June 4, 2013
Mělník, který leží na soutoku Labe a Vltavy, se chystá na nejhorší. "Hledá dobrovolníky, kteří by pomohli se zvednutím protipovodňových hrází," hlásí z Mělníka Jan Strouhal. Jak vážná situace ve městě panuje, dokládá snímek. Na něm je vidět, že hladina Labe (za soutokem s Vltavou) už téměř sahá k mostovce takzvaného starého mostu, který vede do města od dálnice D8. "V roce 2002 se voda otírala o spodní čast mostovky. Nyní je ještě zhruba metr pod tímto stavem," dodal Jan Strouhal.
"Mnoho spojů je zrušených nebo přesměrovaných. Lidé nevědí, do kterého vlaku mají nastoupit," hlásí ze severu Čech reportérka HN Zuzana Keményová. "Voda už se dostává i do podchodu. Výpravčí jej urychleně uzavírá a lidé budou muset chodit přes koleje," dodává.
Praha má pro lidi postižené povodněmi připravenu asi stovku bytů. Poskytovat je bude těm, kterým voda zcela zničila domovy. Náhradní byty budou moci používat maximálně po dobu jednoho roku. Rozhodla o tom dnes rada měst.
Energetická společnost ČEZ vyhlásila kvůli povodním v okresech Mělník, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín stav nouze. "ČEZ Distribuce nemůže na tomto území garantovat plynulé dodávky elektřiny," sdělil mluvčí společnosti Ladislav Kříž. ČEZ se podle něj bude snažit omezovat dodávky elektřiny jen v nezbytně nutném rozsahu, aby zabránil ohrožení zdraví a majetku.
Příbramská radnice kvůli povodním zrušila městské slavnosti plánované na sobotu 8. června. Podle starosty Pavla Pikrta není vhodné oslavovat, když se jinde lidé potýkají s následky záplav.
V Praze jsou z technických důvodů uzavřené Palácové zahrady pod Pražským hradem.
Záplavy z objektů ve správě Národního památkového ústavu nejvíce postihly zámky Kratochvíle, Ratibořice a Veltrusy.
Na jihočeském zámku Kratochvíle byl zaplaven prostor předzámčí do výše přesahující úroveň povodně v roce 2002. V pondělí 3. června hladina vody klesla, nejvíce poškozena byla západní ohradní zeď, na níž se zachovaly originální renesanční malby.
Zámek i park ve středočeských Veltrusích jsou pro veřejnost uzavřeny, zaplaveny jsou přístupové cesty, mostky, obora, park a louka pod zámkem. Zasaženy jsou menší stavby a pavilony v parku.
Kvůli nebezpečí padajících stromů je pro veřejnost nepřístupný zámecký park ve Žlebech, Hořovicích a na Kynžvartu.
V Ústí nad Labem policie zaznamenala první případ rabování. Nezletilá dívka se v Krásném Březně pokusila loupat do bytu, jehož majitelé se evakuovali.
Pokusila se otevřít dveře pomocí páčidla," uvedl mluvčí ústecké policie Vladimír Danyluk. Situace ve městě se už v neděli pokusil využít jeden muž v Neštěmicích, policie ho zadržela v opuštěném skladě. Skončil v cele předběžného zadržení a policie ho obvinila z pokusu o krádež.
Krajský a okresní soud v Ústí nad Labem budou delší dobu mimo provoz. Voda je už v suterénu objektů, které leží poblíž Labe. Zaplaveno bude i přízemí. Opakuje se tak situace z roku 2002.
Záchranáři odpoledne z Malého Labe ve Strážném na Trutnovsku vytáhli tělo neznámého mrtvého muže. Mohlo by jít o další oběť záplav. V celé republice si povodně dosud vyžádaly zřejmě sedm lidských životů. Pohřešováni jsou také čtyři vodáci, kteří se převrhli na rozvodněných řekách.
Pod radotínským mostem těžkou techniku vytáhli na haldy štěrku. V obytné čtvrti Benátky můžou za suché domy děkovat protipovodňové bariéře. Foto: HN - Eva Vychodilová
Voda v Děčíně stoupá pomaleji, než se předpokládalo. Otevřený je zatím silniční most i podjezd pod nádražím, takzvané Pětimostí. Hasiči tam odčerpávají prosakující vodu a vodu z kanalizace. Podle mluvčí města Markéty Lakomé to vydrží nejspíš maximálně do 16:00 až 16:30. Potom bude uzavřený příjezd na silniční most z Podmokel.
O nasazení Hradní stráže na likvidaci následků povodní zatím ústřední krizový štáb nepožádal. ČTK to řekla mluvčí Pražského hradu Hana Burianová. Prezident Miloš Zeman v pondělí nabídl 60 členů Hradní stráže k pomoci při záplavách. V Praze je stále nasazeno 300 vojáků. Část z nich pracuje ve Stromovce, kde prosakuje voda.
Situaci v Kralupech nad Vltavou sleduje kamera. Snímky si můžete prohlédnout ZDE
Zvědavci řeší zákáz přístupu k protipovodňovým bariérám u Vltavy po svém...
Praha zakázala přístup k protipovodňovým bariérám u Vltavy. Někteří lidé se na ně pokoušeli šplhat. #praha #povodne twitter.com/Radiozurnal1/s…
— Radiožurnál (@Radiozurnal1) June 4, 2013
Národní knihovna a celý areál Klementina zůstávají minimálně do konce týdne pro veřejnost uzavřené. Nebezpečí ohrožení spodní průsakovou vodou nadále trvá.
O pomoci během pondělního večera přímo z jedné z provozoven KFC informovala na facebookové stránce Marketing &Media Lucie Zaki, která sháněla jídlo pro dobrovolníky v Argentinské ulici. Zaměstanci řekli, že to snad vedení v takové situaci pochopí... Jiné firmy například chtěly poslat mail se žádostí o pomoc. A některé prý ještě ani neodpověděly.
Palec nahoru pro KFC. Vyhovět prosbě o jídlo zdarma pro pracující dobrovolníky se rozhodli ihned zaměstnanci na pobočce. #povodně
— Marketing&Media (@MarketingaMedia) June 4, 2013
Pražská zoo otevře ve středu horní část zahrady. Gorily, kterým voda zatopila pavilon a kterých se dočasně ujme zoo ve Dvoře Králové, se mají stěhovat příští týden.
Stěhování do jiných zoo možná čeká i další zvířata, jejich azyl přitom může trvat měsíce.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa upozorňuje, že povodeň dosud Česko neminula. „Povodeň není jen kulminace, ale i odstraňování následků. Po každé povodni je přirozené, že se všechny subjekty, od centrálních štábů až po malé obce, zabývají případnými zlepšeními opatření.“
Reagoval tak na kritiku části starostů měst, obcí a obyvatel, kteří si stěžují, že se s opatřeními začalo pozdě.
Na Novořeckých splavech se upouští velké množství vody, město Třeboň proto v místní části Stará Hlína a u výpustí z rybníku Svět rozmístilo 4000 pytlů s pískem. Chystají se další: žádat o ně můžou i jednotliví majitelé domů v ohrožené oblasti. Foto: Město Třeboň
Praha 6 varuje před vstupem do obory Hvězda, Šáreckého údolí, Hadovky a dalších míst z důvodu nebezpečí. Parky jsou podmáčené a hrozí pád stromů.
Uzavřen je z toho důvodu i park Letná, který hlídají strážníci.
Na další dopravní komplikace se musí podle redaktorky HN Zuzany Keményové připravit obyvatelé Ústí nad Labem. Zítra tu nebudou jezdit trolejbusy, protože bude nutné vypnout trafostanice.
Povodí Vltavy postupně snižuje na pokyn ministra zemědělství Petra Bendla odtok z vltavské kaskády o dalších 300 metrů krychlových za sekundu. Už po poledni byl odtok snížen o 100 kubíků na metr krychlový. Cílem je uchránit Ústí nad Labem.
Kulminace Labe v Mělníku se očekává v 18:00, hladina by neměla přesáhnout 950 centimetrů. Hráze, jejichž mezní hodnota je 955 centimetrů, zatím drží a pracuje se na jejich zpevnění.
Do lokalit Staré Mlazice a Pšovka, ze kterých bylo dnes ráno evakuováno asi 1500 lidí z 240 domů, voda zatím nedorazila.
Policie zaznamenala již čtyři případy rabování v souvislosti s povodněmi, dva ve Středočeském kraji, jeden v Ústí nad Labem a jeden v Praze. Zadržení podezřelí jsou podle policejního prezidenta Martina Červíčka zejména recidivisté.
Stát zveřejnil již první náznaky finanční pomoci pro obce a občany. Stejně tak banky postupně představují výhodnější úvěry pro občany, podnikatele a firmy zasažené letošními povodněmi. Generální finanční ředitelství zároveň připravuje aktuální informace o mimořádné situaci v souvislosti s placením daní.
Celý článek si přečtěte ZDE
Policisté ve středních Čechách řeší druhý případ rabování. V Chotuticích Kolínsku v pondělí kdosi odcizil šperky z evakuované budovy, které se zřítila stěna. Pachatele se zatím nepodařilo zadržet. Podobný trestný čin policisté zaznamenali i v Kralupech nad Vltavou.
Chotutický případ se stal v pondělí mezi 07:30 až 15:30. Zloděj využil toho, že je do budovy přístup, vlezl dovnitř a odnesl si šperky za 13 000 korun. Protože byl čin spáchán za živelní pohromy, může být pachateli v případě dopadení vyměřen přísnější trest.
Praha zakázala kvůli záplavám vstup do 29 parků a lesů na území hlavního města. Nejvíce nepřístupných parků je momentálně v Praze 1.
Již od neděle platil kvůli velké vodě zákaz vstupu do parků na Petříně, v Zahradě Kinských, Letné, Stromovce a na Vítkově. Zákaz vstupu platí i do parků v Praze 6.
Hladina řeky Kamenice ve Hřensku stoupá na úroveň 50leté vody. Extrémní stupeň nebezpečí meteorologové v obci na soutoku Labe a Kamenice vyhlašují na 275 centimetrech. Této úrovně dosáhla Kamenice podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v 16:00.
V Ústeckém kraji jsou už kvůli záplavám tisíce domácností bez elektřiny, plynu i pitné vody. Energetici dnes kvůli velké vodě vyhlásili až do odvolání stav nouze pro okresy Děčín, Litoměřice a Ústí nad Labem. V regionu už bylo z bezpečnostních důvodů od elektřiny odpojeno na 6000 domácností, a jak voda stoupá, bude jich přibývat.
Záplavy ve středních a severních Čechách poničily několik stovek hektarů polí se zeleninou, kterou pěstitelé zřejmě nebudou moci sklidit. Pod vodou je nyní zhruba šest procent tuzemských polí se zeleninou.
Největší škody velká voda napáchala pěstitelům zeleniny na Mělnicku a Nymbursku.
Terezín na Litoměřicku ohroženém záplavami opustila do půlnoci většina lidí. Podle starostky Růženy Čechové tu zůstalo asi 250 ze 1700 obyvatel. Do dnešní půlnoci se mají evakuovat i obyvatelé Nových Kopist, které pod Terezín spadají. Uzavřen je i Památník Terezín, připomínající nacistické židovské ghetto.
Lidé se obávají, že se zopakuje situace z roku 2002, kdy město zaplavila zpětná vlna vody z rozvodněného Labe, do kterého se Ohře kousek od Terezína vlévá.
Lidé z vodou postižených oblastí, kteří si nechávají vyplácet důchody, nemocenské a mateřskou prostřednictvím České pošty, si mohou vyzvednout peníze na poště. Pokud byla uzavřena, dávka bude vyplacena na její pobočce. V případě, že se lidé kvůli povodním přestěhovali, lze požádat o doslání výplaty důchodu do místa, kde pobývají.
Hlavní nádraží v Ústí nad Labem už odřízla voda, vlaky přes něj sice dál projíždějí, lidé ale vystupují a nastupují na západním nádraží. Projíždět se přes hlavní železniční stanici dá díky tomu, že koleje jsou výš než cesty k nim.
Foto: HN-Martin Svozílek
Obyvatelé Prahy 9 už začali s odklízením škod, které v minulých dnech způsobila rozvodněná říčka Rokytka. Čerpají vodu ze sklepů a garáží, začali vysoušet.
Rokytka tentokrát překvapila i obyvatele, kteří v její blízkosti bydlí desítky let. Podle nich byl nástup povodně velmi rychlý. Mnozí tak nestihli ani postavit hráze z pytlů s pískem.
Rokytka se na pomezí Hrdlořez a Hloubětína rozlila v noci na pondělí.
Rozsah povodní v Zálezlicích na Mělnicku bude menší než v roce 2002, kdy se obec stala symbolem záplav. Podle starosty obce Jiřího Čížka pomohla rozestavěná hráz, i když se provizorně vybudovaná část se v noci na dnešek protrhla.
Zatopená zůstala asi třetina Zálezlic a tři čtvrtiny části Kozárovice.
Foto HN - René Volfík
Hlavní budova a knihovna Uměleckoprůmyslového muzea v Praze bude ve středu od 10:00 opět otevřena pro veřejnost. Nebezpečí povodně podle vedení muzea pominulo.
Uvolněný ponton ve Žlutých lázních v Praze zajistili hasiči a potápěči ocelovým lanem ke stromům. Situaci vyvolanou povodní řešil již v noci na dnešek krizový štáb, mezi dalšími variantami bylo upevnění k tanku, nebo zásah z vrtulníku, odstřelení a potopení.
Ponton byl původně přivázaný pouze na jednom ocelovém laně, hrozilo, že se utrhne.
Stav ohrožení trvá zhruba na 35 místech českých řek, v Mělníku u soutoku Labe a Vltavy platí extrémní stupeň ohrožení. Zatímco hladiny Vltavy a jejích přítoků většinou klesají a postupně se na těchto tocích snižují také průtoky, na Labi od jeho soutoku s Vltavou hladina i průtok roste.
Rybáři pod děčínským novým mostem.
Kouzlo nechtěného – rybáři pod děčínským novým mostem. #povodne #decin twitter.com/decinsko/statu…
— Děčínsko (@decinsko) June 4, 2013
Pražský magistrát vytvořil detailní mapu s přehledem protipovodňové ochrany v hlavním městě. Dozvíte se z ní také o změnách ve veřejné dopravě. Aplikace zahrnuje i takové podrobnosti jako umístění protipovodňových bariér a pytlů s pískem. Můžete si na ní rovněž porovnat letošní povodeň se situací v roce 2002.
Český olympijský výbor pomůže sportovcům, které postihly povodně.
#povodne ČOV pomůže sportovcům, které postihly povodně. Více zde: bit.ly/ZLh6Vb
— Český olympijský tým (@olympijskytym) June 4, 2013
Řeky v Libereckém kraji stále klesají, i Smědá v Předláncích se už vrátila k normálu. Ještě v 07:00 na ní přitom platil stav ohrožení.
Ústí nad Labem přestal jezdit speciální vlak do čtvrti Vaňov, důvodem je odpolední uzavření ústeckého hlavního nádraží. Lidé mohou místo něj využít pravidelné osobní vlaky. Vlak na Střekov jezdí podle potřeby, dříve zveřejněný jízdní řád neplatí.
Mělnický starosta Ctirad Mikeš s obavami sleduje, kam až vystoupá hladina řeky. Odmítl totiž upouštět vodu z protipovodňové hráze. „Rozhodl jsem plně na svou zodpovědnost, že nebudeme mít řízenou záplavu Mělníka," řekl Právu Mikeš.
Podle něj by to znamenalo zatopení zhruba dvou set nemovitostí v lokalitách Pšovka a Mlazice.
Česká republika bude při čerpání prostředků z evropského Fondu solidarity spolupracovat se Saskem a Bavorskem, dohodli se telefonicky premiér Petr Nečas (ODS) a předseda saské vlády Stanislaw Tillich (CDU).
Aby země mohly požádat o pomoc z Fondu solidarity, musí škody přesáhnout určitou hranici související v zásadě s jejich hrubým národním důchodem. V případě ČR je to 872 milionů eur (22 miliard korun), v případě Rakouska 1,79 miliardy eur a Německa 3,67 miliardy eur. Pomoc ale může být udělena i v případě, že škody tento práh nepřesáhnou, ale živelní pohroma způsobí velké regionální škody.
Fond solidarity není určen na rychlou pomoc, ale na uhrazení části škod.
Mezi nejsdílenějšími příspěvky na sociálních sítích během povodní s přehledem vedou ty se zvířecí tematikou. Labutě se těší takové pozornosti jako nikdy jindy, osudy zvířat v pražské zoo sledoval téměř každý s obavami, aby se neopakovala tragická situace z roku 2002.
Fotogalerii si prohlédněte ZDE
Některé pražské městské části začaly likvidovat následky záplav. V Praze 2 lidé uklízejí sklepy zatopené rozvodněným potokem Botič v oblasti Nuselského údolí.
Také Praha 9 a 10 zahájily popovodňový úklid, radnice se snaží zajistit dezinfekční a čisticí prostředky, někde přistavují kontejnery na mokrý odpad.
Praha 5 nabízí občanům k vypůjčení čerpadla a vysoušeče. "Připravujeme sušáky a odčerpávací zařízení, včetně výpomoci externího dodavatele. Po telefonické rezervaci se žadatelé zařadí do pořadníků, a až opadne voda, dodavatel jim přímo do jejich domácností přístroj doveze," uvedl starosta Prahy 5 Miroslav Zelený.
Skupinka střelmistrů pomohla zachránila rodinný dům ve Svobodě nad Úpou, pod jehož část ke sveden místní potok. Ten však ucpaly klády, kameny a další naplaveniny a voda se začala vylévat z břehů.
Naplaveniny podle tiskové mluvčí olomouckých hasičů Vladimíry Hacsikové začal odklízet bagr, propusť se mu však nedařilo uvolnit. Střelmistři proto provedli řízený odstřel, tím uvolnili naplaveniny a voda mohla zase volně pod rodinným domem protékat.
Ministr zemědělství nařídil snížení odtoku o 50 metrů krychlových za vteřinu z Nechranické přehrady na Ohři.
„Neustáváme v hledání možností, jak ulevit těžce zkoušenému Ústí nad Labem i další městům a obcím ležící na toku Labe. Chceme využít každou rezervu,“ kontatoval Petr Bendl.
Labe by mělo v Ústí nad Labem kulminovat ve středu večer.
Ministr zemědělství Petr Bendl s premiérem Petrem Nečasem v Zálezlicích. Foto HN - René Volfík
Dálnici D8 u Prahy ve směru na Ústí nad Labem blokují kvůli dopravnímu omezení dlouhé kolony. Policie tam doprovází těžkou techniku, která jede podsypat podemletý pilíř mostu přes Vltavu. Na 15,5. kilometru se provoz ve směru z Prahy převádí do protisměru. Kolona sahá až k 8. kilometru.
Pravidelná měsíční zkouška sirén, která se koná vždy první středu v měsíci, bude ve středu 5. června 2013 zrušena z důvodu povodní v Čechách a hlavním městě Praze. Informoval o tom web ministerstva vnitra.
Na sociálních sítích se objevila informace, že se protrhla hráz v Mělníku. Podle vedoucí kanceláře mělnické radnice Heleny Vavřinové to není pravda. „Hráz se neprotrhla, voda v řece by měla kulminovat v devět hodin večer,“ uvedla pro server IHNED.cz.
V Muzeu města Ústí nad Labem je v těchto dnech vystavený malovaný střelecký terč který je jediným dobovým dokumentem historicky největší povodně na dolním Labi v Ústí nad Labem ze 30.března 1845.
„Tento povodňový rekord nebyl dosud překonán a naštěstí se zdá, že ani letos nebude,“ doufá vedoucí historického oddělení muzea Václav Houfek.
30. března 1845 během necelých tří deštivých dnů vystoupila hladina řeky Labe na svůj zatím nejvyšší známý stav 1235 cm s průtokem asi 5600 m3 za vteřinu. V Ústí nad Labem voda dosahovala až ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie a zatopila sklep domu na rohu Bílinské ulice, kde je dnes farní úřad a zlatnictví.
Hladiny vodních toků v Královéhradeckém kraji dnes dál postupně klesaly. Třetí stupeň povodňové aktivity zůstával odpoledne jen na Cidlině v Novém Bydžově, první stupeň byl na Úpě ve Zlíči.
Většina řek už klesá, velká voda ale stéká k severním hranicím Česka. Zítra ještě více potrápí například Ústí nad Labem, kde se hladina zvýší skoro o dva metry. Voda by měla stoupnout i ve Veselí nad Lužnicí. V Praze by Vltava měla do rána klesnout o metr.
Celou předpověď počasí najdete ZDE
Kladno posílá večer dvanáct městských strážníků na pomoc obci Veltrusy na Mělnicku. Mají hlídkovat u opuštěných staveních a zámku.
„Ráno se směna vrátí do Kladna a na noc opět vyrazí směr Veltrusy. Tak tomu bude po nezbytně dlouho dobu," řekl primátor Dan Jiránek.
Na cestě do Kralup vyfotil redaktor IHNED.cz Ota Schön z vlaku zaplavenou Troju a městskou část Roztok Žalov.
Na trhu s ojetinami by se po povodních v Česku a Německu mohlo objevit kolem deseti tisíc zaplavených vozidel. Autobazary chystají přísnější kontroly při výkupu. Vyplývá to z informací společnosti Cebia a obchodníků s ojetinami.
U aut, která se při povodních ocitla pod vodou, je podle odborníků vysoká pravděpodobnost závady či selhání některého ze systémů včetně ABS nebo airbagů. Pokud je vozidlo profesionálně připravené na prodej například včetně výměny sedaček, je obtížné zaplavení odhalit. Typickým příznakem je jemné bahno ve skrytých částech interiéru, pod čalouněním, koberečky, v konektorech a podobně, vlhký interiér nebo charakteristický zápach.
Voda v Kralupech nad Vltavou začala klesat. Během dnešního odpoledne ustoupila o 5 až patnáct centimetrů.
Voda v Kralupech zasáhla nádraží a hlavní pěší tepny. Všechny ulice v centru města jsou zalité vodou. Evakuována jsou ve městě dvě sídliště, nemocnice, domov pro seniory a několik ulic.
Nejvyšší hladinu očekávají v Mělníku zhruba za půldruhé hodiny. Jak to vypadalo odpoledne?
Zbývá kousek #melnik #povodne twitter.com/MartinHajn/sta…
— Martin Hajn (@MartinHajn) June 4, 2013
Silnici mezi Neratovicemi a Mělníkem možná policie uzavře. Hladinu vody od komunikace odděluje maximálně půl metru. Foto: Martin Kohout
Městská knihovna v Praze uzavřela během povodní tři své pobočky. Budova ústřední knihovny na Mariánském náměstí a pobočka Holešovice mají zcela vyklizené suterénní prostory, včetně demontovaných sedaček a technického vybavení sálů. Zavřená je také knihovna v Michli.
Voda se zatím nedostala do žádné z nich,
Aktuální stav průtoku vody podle ČHMÚ.
Labe v Mělníku kulminuje, přetečení hrází už nehrozí. Protipovodňová zábrana ale protéká. Kdyby se protrhla, povodňová vlna projde přístavem, obytných budov se však nedotkne.
Nejvyšší povodňovou vlnu má Mělník sice za sebou, ohrožení města ale nepominulo. Hráz, která Mělník chrání, totiž protéká. V jednu chvíli dokonce hrozilo, že se protrhne.
„Situace není úplně dobrá, protože dochází k masivním průsakům v hrázi. V jednu chvíli to dokonce vypadalo, že dojde k destrukci a 40 hasičů odtud prchalo. Nakonec k tomu nedošlo,“ popsal dramatické okamžiky v České televizi Marián Šebesta z Povodí Labe.
Podle něj by pomohlo, kdyby se podařilo navést k hrázi materiál, který by ji utěsnil. Kdyby se v tu chvíli ale hráz protrhla, techniku i s lidmi by smetla.
Labe v Litoměřicích by mělo kulminovat zřejmě ve středu brzy ráno ve výšce zhruba deseti metrů.
Voda na jihu Čech opadla, vojáci pomáhají s úklidem po povodni, která se přehnala Bechyní.
Desetitisíce hasičů, vojáků a dobrovolníků i dnes v Bavorsku a v Sasku zápasily s vodním živlem, který už z domovů vyhnal tisíce lidí a dal zapomenout historickým záplavovým rekordům.
Zatímco Sasko s obavami očekává vodu z Čech, Bavorsko už prochází kritickou fází záplav. V Pasově dnes Dunaj kulminoval na 12,89 metru a Řezno vyhlásilo stav ohrožení.
Ve Vídni je k zásahu připraveno 18 900 hasičů a tisícovka vojáků, některé přístavní objekty už byly zaplaveny. V Bratislavě je Dunaj na výšce devíti metrů a dál stoupá.
Dva kontejnery plavaly Děčínem po Labi a narazily do piliře železničního mostu.
Foto: Jiří Hovorka
Starosta Mělníka Ctirad Mikeš chce nadále ochránit město před velkou vodou, která už kulminovala na výši 940 centimetrů. K hrázi, která protéká, chce poslat 10 aut se štěrkem. Uvedl to v rozhovoru v České televizi.
Pracovník Povodí Labe Marián Šebesta se přitom obává, že pokud se hráz protrhne, voda techniku i lidi smete. „Je to na moji odpovědnost,,“ rozhodl Mikeš. Oprava protipovodňové hráze má ochránit zhruba 200 domů v lokalitě Pšovka a Mlazice, které by jinak voda v případě protržení hráze smetla.
Hráz chce Mělník zpevnit ještě do půlnoci.
Pískoviště pro děti uprostřed částečně zaplaveného Děčína je podle fotografie Jiřího Hovorky stále schopné provozu.
Český červený kříž pomáhá v oblastech zasažených povodněmi. Materiální sbírku vyhlásil v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Chrudimi, Jablonci nad Nisou, Karviné, Kolíně, Pardubicích, Praze, Prachaticích, Teplicích, Trutnově a Ústí nad Labem.
Aktuální údaje o místě sbírek jsou na www.cervenykriz.eu.
Premiér Petr Nečas slíbil, že stát v tuto chvíli dá na pomoc a likvidaci škod po povodních 5,3 miliardy korun.
Z toho:
4 miliardy mají jít na odstraňování škod v obcích
1,3 miliardy na opravu silnic 1.,2.,3. tříd a železnic
300 milionů na akutní pomoc pro obce
100 milionů na veřejně prospěšné práce
Lidé, které živel připravil o majetek, mají nárok na mimořádnou okamžitou pomoc v hmotné nouzi ve výši až patnáctinásobku životního minima, to znamená 51 tisíc korun.
S výjimkou středního úseku Lužnice a dolní Nežárky už kulminovaly všechny toky v povodí horní Vltavy po Orlík. Pondělní déšť na některých místech zastavil pokles hladin a způsobil jejich krátkodobý vzestup. Dnes ráno se zvedala hladina horní Nežárky, ale už byla pod úrovní maxima z předchozích dnů.
Ráno budou otevřeny stanice metra Vysočanská, Českomoravská, Kolbenova, Smíchovské nádraží a Muzeum na trase A.
Kolem poledne by se měla otevřít také ulice Strakonická.
Hladina rozvodněné Mrliny ve Vestci na Nymbursku klesá pomalu, obec je stále evakuovaná. Lidé do svých obydlí chodí jen pro léky nebo nakrmit zvířata a zase odcházejí.
Místostarosta Jaroslav Jeník nedokáže odhadnout, kdy se život v obci vrátí do normálu. Obec podle něj muselo opustit asi 280 lidí, zůstaly jen čtyři desítky mužů.
Povodňová stěna na Střekově má podle radního Ústí nad Labem 20 centimetrů do přelití. Obává se, že zábrany vodu nezadrží.
Voda v Mělníku podle místních obyvatel stále mírně stoupá, v tuto chvíli je na 931 centimetrech. Hasiči s těžkou technikou začali najíždět k hrázi, která protéká. Starosta Mělníka Ctirad Mikeš tvrdí, že je potřeba zavést 10 auty štěrkem, který by díru ucpal.
Pokud by se hráz protrhla, zaplaví voda nejen přístav, ale minimálně i část Mlazic. Starosta připouští, že jde o nebezpečný manévr.
Berounka mezi Černošicemi, Všenory a Dobřichovicemi se zatahuje z polí zpět do koryta. "V neděli to bylo jedno velké moře, tam, kde vidíte zelená pole, byla všude voda, už to hodně kleslo," popsala k večeru situaci chatařka z osady Slunečná. Foto: Eva Vychodilová
Většina základních a mateřských škol v Děčíně ve středu omezí provoz, bez omezení bude učit jen na pěti. Uzavřené budou všechny střední školy.
Město nabízí rodičům dětí z uzavřených škol hlídání v Domě dětí a mládeže.
Dnes v 21:30 vodočet ve městě ukazoval hladinu 9,8 metru, do vyhlášení extrémního povodňového ohrožení zbývá necelý metr.
Voda ve vodovodním řádu ve Štěchovicích není kontaminovaná, přesto nařizujeme pro pitné účely převařovat, píše povodňová komise na webu městyse. Dnes bude dodán bakteriologický rozbor.
Voda v Masečíně je v pořádku. Pitná.
Dopravní podnik města Prahy vrací hromadnou dopravu na Strakonickou ulici. Na své trasy kolem poledne znovu vyjedou autobusy číslo 129, 241, 244 a 172 do Zbraslavi, Chuchle a Radotína.
Bude obnoven provoz linky S41 z Roztok do Libně. Vlaky začnou jezdit i na lince S8 z Hlavního nádraží přes nádraží Krč do Vraného nad Vltavou. I nadále budou rychlíky od Hradce Králové zastavovat v Horních Počernicích.
Od 5:00 bude obnoven provoz v pěti stanicích metra - Smíchovské nádraží, Kolbenova, Vysočanská a Českomoravská na trase B a Muzeum na trase A.
V Terezíně by měla voda kulminovat pravděpodobně ve středu mezi 16. a 18. hodinou. Ve městě by nemělo být víc než půl metru vody. Povodeň tu zřejmě nebude tak ničivá jako v roce 2002, jedním z pozitivních faktorů je například opravená kanalizace.
Foto HN - Libor Fojtík
V Čechách už mnoho vody nenaprší. Meteorologové očekávají oblačno a ojediněle přeháňky, v západní polovině Čech zpočátku až polojasno a ráno občasné mlhy. Naopak pršet by mělo na Moravě. Tam by mělo být oblačno až zataženo a na většině území přeháňky nebo občasný déšť. Hustší déšť se předpovídá v Jeseníkách a Beskydech. Ojediněle by se tam mohly vyskytnout i bouřky.
Hladina Labe v Ústí překročila 10 metrů. Podle informací ČT24 ve Střekově zbývá několik posledních centimetrů k přelití protipovodňové stěny. Foto: HN - Jiří Koťátko
Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček tvrdí, že protizáplavové zábrany v Ústí nad Labem nevydrží. Město tak s napětím očekává další růst hladiny, která by se měla vyšplhat až na 11,5 metru. Nejvíce poškozené jsou podle Bubeníčka obce na Litoměřicku.
"Máme k dispozici 200 policistů, několik stovek hasičů, ať už profesionálních nebo dobrovolných, 200 libereckých vojáků a máme přislíbenou případnou pomoc tří set vojáků z Pardubic. Já osobně předpokládám, že pardubické vojáky poprosíme o pomoc," popisoval situaci komunistický hejtman.
Devět metrů a třicet centimentrů je poslední cifra, kterou zveřejnil ČHMÚ o výšce hladiny ve středočeském Mělníku. Vodní sloupec už od podvečera stagnuje a podle všeho už dále neporoste. Nikdo z vedení města se ale podle České televize neodvažuje odhadovat další situaci. Foto: HN - Jiří Koťátko
Podle nejnovějších informací by mělo Labe v Ústí nad Labem dosáhnout maximální výšky hladiny 11 metrů a 10 centimetrů. Jde o lehce pozitivní zprávu v porovnání s odpoledním odhadem, který predikoval o 40 cm více.
V Ústí nad Labem-Střekově se půl hodiny před půlnocí voda přelila přes postavené mobilní protipovodňové stěny. ČTK to řekla dispečerka městské policie. Stěny jsou stavěné na hladinu Labe o výšce 10 metrů, řeka už byla o půlnoci nejméně o 20 centimetrů výš. Voda za zábranami lidi neohrozí, velká část Střekova je totiž evakuovaná. Poškodí ale jejich domy.
Na druhém břehu Labe je zalitých vodou několik ulic včetně budovy vlakového nádraží, Mírové náměstí je zatím bez vody. Labe by mělo podle posledních odhadů vodohospodářů kulminovat dnes večer ve výšce hladiny 11,1 metru, což je téměř o 80 cm méně než v roce 2002.
Náhradní tramvajová linka XB bude od 5:00 operovat v trase Sídliště Barrandov-Nádraží Vysočany. Obnovena budou některá spojení s oblastí Sedlce, Suchdola a Lysolají - linka číslo 160 mezi zastávkami Břetislavka – Na Mlýnku, linka X147 v zastávce Praha Sedlec naváže na vlaky. Linka X165 bude jezdit v trase Sídliště Modřany – Nádraží Modřany, kde naváže na vlakovou linku S8 ve směru hlavní nádraží. Od 12 hodin se pro MHD otevře ulice Strakonická, obousměrný pás pro autobusy zpřístupní jih Prahy.
Vltava v Praze klesla od úterního rána o téměř 80 centimetrů. Podle informací Povodí Vltavy byla kolem půlnoci její hladina ve výšce 469 centimetrů.
Jílovský potok, jenž vtéká do Labe v centru Děčína, dlouho držel vodu z největší české řeky ve svém korytě. Během úterního podvečera se ale vylil v podmokelské části města na levém břehu řeky. Obyvatelé o situaci informují také na sociálních sítích. Foto: Tomáš Šedivý
Krátce po druhé hodině ranní naměřili odborníci z Povodí Labe v Ústí nad Labem výšku řeky 1026 cm a průtok 3 382 kubických metrů za sekundu. Nejnovější informace můžete sledovat na stránkách Povodí Labe.
K dolním tokům Labe a Dunaje se dnes přiblíží mohutné přívaly vody, které už tři dny zaplavují obce v České republice, v Německu a v Rakousku. Meteorologové očekávají kulminaci Dunaje v Dolních Rakousích a ve Vídni, na velkou vodu se připravuje Bratislava. Kritické okamžiky čekají i Sasko s metropolí Drážďanami, kde s obavami čekají na labský příval.
Na území České republiky by brzy ráno mělo Labe dosáhnout vrcholu v Litoměřicích, hladina má mít výšku deset metrů. V Ústí nad Labem by měla řeka kulminovat odpoledne na 11,1 metru, bude to úroveň stoleté vody.
V Praze i nadále trvá třetí povodňový stupeň. Díky poklesu hladiny Vltavy ale bude dnes obnoven provoz v pěti stanicích metra, které byly kvůli povodňovému nebezpečí uzavřeny. Znovu se otevře také zoologická zahrada. Návštěvníkům ale zpřístupní jen horní část, která nebyla vodou zasažena. I nadále platí zákaz vstupu do třech desítek parků, kvůli podmáčení půdy by totiž mohly některé stromy padat.
Podle posledních informací se zdá, že středočeské okresní město Mělník má nejhorší povodňovou vlnu za sebou. Voda tam vystoupala na maximum 934 cm o půlnoci z úterý na středu a od té doby je prakticky beze změny. Nejčerstvější měření dokonce vykazují pokles hladiny o centimetr. Voda se také nepřelila přes povodňovou hráz, která chrání město.
V pěti stanicích pražského metra, které byly kvůli povodňovému nebezpečí uzavřeny, byl dnes ráno obnoven provoz. Na lince A jde o stanici Muzeum a na lince B o stanice Smíchovské nádraží, Kolbenova, Vysočanská a Českomoravská.
Ve stanici Muzeum A jezdí vlaky jen po jedné koleji. Druhá je zahrazena páskou. První souprava přijela do stanice zhruba deset minut před pátou hodinou ranní a po několika minutách odjela zpět ve směru náměstí Míru.
Některé stanice ale zůstávají kvůli velké vodě uzavřeny do odvolání.
Na řadě železničních tratí způsobily povodně komplikace v podobě zpoždění v řádech desítek minut. Sedm úseků je neprůjezdných úplně, mimo jiné také železnice mezi Štětím a Mělníkem.
Hlavní nádraží v Ústí and Labem je provozuschopné, ale nepřístupné veřejnosti. Roli zástupné stanice plní vlaková zastávka Ustí nad Labem západ. Sdělila to tisková mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Vlak je momentálně jediný dopravní prostředek, který spojuje oba břehy Ústí nad Labem.
Přehled aktuálních omezení na tratích můžete sledovat na internetových stránkách Českých drah.
Pitná voda je dostupná ve všech částech Ústí nad Labem. Problémy jsou jen v obcích Malešov, Březí-Pohoří a části Kojetic, které jsou v kopcích nad městem. Byla tam kvůli silným dešťům znečištěna prameniště, informovalo město Ústí na svých webových stránkách. Od úterního odpoledne jsou kromě těchto obcí zásobováni cisternami s pitnou vodou také obyvatelé tří obcí na Děčínsku, pěti na Litoměřicku a deseti na Teplicku.
"V Ústí nad Labem teče z vodovodních kohoutků nekontaminovaná voda. Obyvatelé města se pro tuto chvíli nemusí obávat jejího znečištění," uvedla vodárenská společnost Severočeské vodovody a kanalizace.
S výjimkou Nežárky už na jihu Čech kulminovaly všechny toky v povodí horní Vltavy po Orlík. Některý z povodňových stupňů platí podle dispečinku Povodí Vltavy dnes po ránu pro 14 vodních toků, nejvyšší - třetí na osmi řekách. Nežárka v měřící stanici Hamr na Jindřichohradecku stoupla přes noc o 11 centimetrů na 424 centimetrů. Hladina je vyšší o 134 centimetrů než normálně.
I když hladiny většiny řek klesají, je v Jihočeském kraji uzavřeno téměř dvacet úseků silnic, převážně třetí třídy. Většina uzávěr by podle policie měla skončit dnes. Nejdéle budou neprůjezdné silnice u Strunkovic nad Blanicí, kde byly protržené hráze kaskády rybníků.
Řeky v Libereckém kraji se postupně vrací k normálu. Bdělost mají jen na Ploučnici v České Lípě, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu.
V minulých dnech byla nejhorší situace na Smědé ve Frýdlantském výběžku. V Předláncích kulminovala v pondělí ve 13:00 na 285 centimetrech. Řeka tak byla necelých 40 centimetrů od stavu znamenající extrémní povodeň. Dnes v 05:40 korytem protékalo 154 centimetrů vody. Bdělost mají při dvou metrech.
V Libereckém kraji je jasno, za posledních 24 hodin napršelo maximálně osm milimetrů srážek. Většina silnic je průjezdná, pouze v Černousích na Frýdlantsku zajišťuje speciální skupina přepravu osob přes zaplavené území do části Boleslav a Ves. Kvůli podemletým kolejím v úseku Křižany - Rynoltice nejezdí vlaky na části trati z Liberce do České Lípy. Náhradní autobusy jezdí mezi Libercem a Jablonném v Podještědí.
Povodňový stav ohrožení trvá zhruba na 25 místech českých řek, za posledních 12 hodin jich deset ubylo. Extrémní stupeň ohrožení nadále platí v Mělníku u soutoku Labe a Vltavy a na řece Kamenici v Hřensku na Děčínsku vlivem vzedmutí hladiny Labe. Z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) k 06:00 vyplývá, že hladiny a průtoky dál stoupají na dolním Labi v Ústí nad Labem a Děčíně, na většině ostatních toků klesají. Přeháňky v Čechách meteorologové pro dnešek očekávají jen ojediněle.
V Mělníku intenzivně prosakuje hráz chránící město v úseku asi 100 metrů. Hrozí zaplavení čtvrti Mlazice. Hasiči patu hráze zatěžují panely a dalším materiálem, řekl kolem 07:00 starosta Ctirad Mikeš (ČSSD). Labe je stále na maximu, další dvě až tři hodiny podle starosty rozhodnou.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist