Záplavy uzavřely v Česku více než 150 úseků silnic. K 06:00 evidovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) 152 neprůjezdných úseků, o dvě desítky více než v neděli večer. Nejčastější příčinou je zaplavení silnice, ale voda některé úseky také zanesla bahnem a místy leží spadané stromy.

Povodňová vlna se pomalu přesouvá z jižních Čech směrem na sever. I na jihu Čech ale třeba v úseku mezi Strakonicemi a Českými Budějovicemi kvůli nejezdí vlaky, cestující tak musejí spoléhat na náhradní autobusy. Nejvíce postiženy jsou jižní Čechy. Například v Lenoře na Prachaticku byl na silnici I/39 uzavřen podemletý most a uzavírka potrvá zřejmě až do 12:00. Na Českobudějovicku bude zase u Sedlece možná až do úterka neprůjezdná silnice I/20 a mezi Lišovem a Borkem asi do odpoledne silnice I/3.

S omezením na železnici musejí počítat i Východočeši. Mezi Jičínem a Kopidlnem v 8:00 vlaky stojí, důvodem jsou popadané stromy na železnici.

Jaká je situace na silnicích? Zjistíte ZDE

Dopravní omezení v Ústeckém kraji

Kvůli stoupajícímu Labi policie odklání automobily přijíždějící po dálnici D8 od Lovosic a Drážďan přes Teplice. Uzavřená je levobřežní silnice I/30 mezi Ústím na Labem a Lovosicemi. Do ústecké čtvrti Vaňov, kterou voda odřízla od centra, bude od rána jezdit speciální vlak, řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. V noci se evakuovali obyvatelé části Děčína a Křešic, Počápel a Českých Kopist na Litoměřicku. Do 9:00 ráno mají své domovy opustit také obyvatelé více než 30 ulic v Ústí nad Labem, většinou ve čtvrti Střekov. Hladina v Ústí dosáhla dnes v 05:30 výšky 681 centimetrů. Očekává se, že Labe může vystoupat až na 10,5 metru. Obvykle korytem protéká voda, která dosahuje tří metrů.

V Děčíně je evakuována oblast nábřeží, Staroměstské nábřeží je po délce zhruba kilometru zaplavené vodou a nedá se tudy projet.

U Lovosic je uzavřen 1,5 kilometru dlouhý úsek silnice 15.

Na silnici 25374 na vjezdu do obce Ryjice je uzavřeno 2,5 kilometru vozovky k obci Libov. Silnice se tu propadla a jsou na ní popadané stromy.

Ve Vejprtech voda zaplavila v ulice Myslbekova, náměstí T. G. Masaryka, Hálkova, Přísečnická, Tylova. Voda zalila i silnici v Hřensku.

Zajímá vás, jaké jsou výluky na železnici? Podívejte se na aktualizovanou mapu ZDE

Dopravní omezení v Praze

Od dnešních 5:00 je kvůli záplavám omezen provoz metra v centru metropole. Metro nepojede v úsecích Dejvická - Muzeum, Českomoravská - Smíchovské nádraží a Kobylisy - Muzeum.

Za linky A a B v uzavřených úsecích nasazeny náhradní tramvajové linky XA a XB, namísto linky C náhradní autobusová linka XC. Náhradní linky budou vedeny v trase metra.

Mimo provoz jsou tramvajové linky 4, 5, 6, 8, 14, 17, 24. Naopak posílen je provoz linky číslo 3, která spojuje Modřany s centrem města. Zavedena bude také zvláštní tramvajová linka 34 z Ortenova náměstí přes Palmovku do Hloubětína.

Posíleny budou také spoje příměstské železniční dopravy. Výjimkou bude železniční linka S8 z Prahy do Čerčan přes Vrané nad Vltavou, která bude zrušena.

Řidiči na území hlavního města neprojedou kvůli povodni po Strakonické ulici.

Kvůli velké vodě byly uzavřeny na pravém břehu Vltavy v Modřanech také ulice Mezi Vodami, K Jezu a U Kina. Vjezd sem byl podle webových stránek Prahy 12 povolen pouze rezidentům.

Uzavřena je rovněž v Praze 8-Libni ulice Voctářova, informuje o tom web ÚAMK. Stejně tak je zavřena silnice z Podbaby směrem na Roztoky a Suchdol.

Dopravní omezení ve Středočeském kraji

V Davli bude kvůli povodním až do 4.června uzavřena ulice Kiliánská v úseku u soutoku Vltavy a Sázavy. Jedná se o silnice č. 102, řeka je zatím zhruba 40 centimetrů od povrchu komunikace

U obce Čtyřkoly okres Benešov je uzavřen most mezi Lštěním a Javorníkem, i tady je vozovka pod vodou. Mezi Plzní a Berounem jezdí vlaky kvůli velké vodě vlaky jen po jedné koleji.

Na silnici 329 u Vestce v okrese Nymburk se více než 700 metrů silnice pod vodou, stejná situace je i u obce Záhornice okres Nymburk a na silnici 329 u obce Radim u Kolína – tam je silnice uzavřena.

Správě železniční a dopravní cesty (SŽDC) se v noci částečně podařilo zprovoznit nádraží v Kolíně, kde voda zaplavila koleje. Vlaky mohou omezenou rychlostí jezdit směrem na Pardubice i Kutnou Horu, řekl kolem 4:30 mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. Voda komplikovala provoz na důležité trati směrem na Moravu přes deset hodin. Stanice Kolín byla neprůjezdná zhruba od nedělních 18:00.

"Situace na kolínském nádraží připomíná bojovou hru. Lidé, kteří chtějí jet do Prahy, korzují v davech a postupně střídají nástupiště – vždy podle toho, co jim oznámí hlášení. To je ale značně nepřesné. Postupně se tak cestující z 1. nástupiště přes třetí přesunuli až na páté. První vlak do hlavního města by měl vyrazit co nevidět – s téměř hodinovým zpožděním, přestože první údaj na informační tabuli ukazoval jen 10 minut," uvedl z místa v pondělí ráno editor IHNED.cz Petr Koděra.

Související