Záplavy uzavřely v Česku více než 150 úseků silnic. K 06:00 evidovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) 152 neprůjezdných úseků, o dvě desítky více než v neděli večer. Nejčastější příčinou je zaplavení silnice, ale voda některé úseky také zanesla bahnem a místy leží spadané stromy.

Povodňová vlna se pomalu přesouvá z jižních Čech směrem na sever. I na jihu Čech ale třeba v úseku mezi Strakonicemi a Českými Budějovicemi kvůli nejezdí vlaky, cestující tak musejí spoléhat na náhradní autobusy. Nejvíce postiženy jsou jižní Čechy. Například v Lenoře na Prachaticku byl na silnici I/39 uzavřen podemletý most a uzavírka potrvá zřejmě až do 12:00. Na Českobudějovicku bude zase u Sedlece možná až do úterka neprůjezdná silnice I/20 a mezi Lišovem a Borkem asi do odpoledne silnice I/3.

S omezením na železnici musejí počítat i Východočeši. Mezi Jičínem a Kopidlnem v 8:00 vlaky stojí, důvodem jsou popadané stromy na železnici.

Jaká je situace na silnicích? Zjistíte ZDE

Dopravní omezení v Ústeckém kraji

Kvůli stoupajícímu Labi policie odklání automobily přijíždějící po dálnici D8 od Lovosic a Drážďan přes Teplice. Uzavřená je levobřežní silnice I/30 mezi Ústím na Labem a Lovosicemi. Do ústecké čtvrti Vaňov, kterou voda odřízla od centra, bude od rána jezdit speciální vlak, řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. V noci se evakuovali obyvatelé části Děčína a Křešic, Počápel a Českých Kopist na Litoměřicku. Do 9:00 ráno mají své domovy opustit také obyvatelé více než 30 ulic v Ústí nad Labem, většinou ve čtvrti Střekov. Hladina v Ústí dosáhla dnes v 05:30 výšky 681 centimetrů. Očekává se, že Labe může vystoupat až na 10,5 metru. Obvykle korytem protéká voda, která dosahuje tří metrů.

V Děčíně je evakuována oblast nábřeží, Staroměstské nábřeží je po délce zhruba kilometru zaplavené vodou a nedá se tudy projet.

U Lovosic je uzavřen 1,5 kilometru dlouhý úsek silnice 15.

Na silnici 25374 na vjezdu do obce Ryjice je uzavřeno 2,5 kilometru vozovky k obci Libov. Silnice se tu propadla a jsou na ní popadané stromy.

Ve Vejprtech voda zaplavila v ulice Myslbekova, náměstí T. G. Masaryka, Hálkova, Přísečnická, Tylova. Voda zalila i silnici v Hřensku.

Zajímá vás, jaké jsou výluky na železnici? Podívejte se na aktualizovanou mapu ZDE

Dopravní omezení v Praze

Od dnešních 5:00 je kvůli záplavám omezen provoz metra v centru metropole. Metro nepojede v úsecích Dejvická - Muzeum, Českomoravská - Smíchovské nádraží a Kobylisy - Muzeum.

Za linky A a B v uzavřených úsecích nasazeny náhradní tramvajové linky XA a XB, namísto linky C náhradní autobusová linka XC. Náhradní linky budou vedeny v trase metra.

Mimo provoz jsou tramvajové linky 4, 5, 6, 8, 14, 17, 24. Naopak posílen je provoz linky číslo 3, která spojuje Modřany s centrem města. Zavedena bude také zvláštní tramvajová linka 34 z Ortenova náměstí přes Palmovku do Hloubětína.

Posíleny budou také spoje příměstské železniční dopravy. Výjimkou bude železniční linka S8 z Prahy do Čerčan přes Vrané nad Vltavou, která bude zrušena.

Řidiči na území hlavního města neprojedou kvůli povodni po Strakonické ulici.

Kvůli velké vodě byly uzavřeny na pravém břehu Vltavy v Modřanech také ulice Mezi Vodami, K Jezu a U Kina. Vjezd sem byl podle webových stránek Prahy 12 povolen pouze rezidentům.

Uzavřena je rovněž v Praze 8-Libni ulice Voctářova, informuje o tom web ÚAMK. Stejně tak je zavřena silnice z Podbaby směrem na Roztoky a Suchdol.

Dopravní omezení ve Středočeském kraji

V Davli bude kvůli povodním až do 4.června uzavřena ulice Kiliánská v úseku u soutoku Vltavy a Sázavy. Jedná se o silnice č. 102, řeka je zatím zhruba 40 centimetrů od povrchu komunikace

U obce Čtyřkoly okres Benešov je uzavřen most mezi Lštěním a Javorníkem, i tady je vozovka pod vodou. Mezi Plzní a Berounem jezdí vlaky kvůli velké vodě vlaky jen po jedné koleji.

Na silnici 329 u Vestce v okrese Nymburk se více než 700 metrů silnice pod vodou, stejná situace je i u obce Záhornice okres Nymburk a na silnici 329 u obce Radim u Kolína – tam je silnice uzavřena.

Správě železniční a dopravní cesty (SŽDC) se v noci částečně podařilo zprovoznit nádraží v Kolíně, kde voda zaplavila koleje. Vlaky mohou omezenou rychlostí jezdit směrem na Pardubice i Kutnou Horu, řekl kolem 4:30 mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. Voda komplikovala provoz na důležité trati směrem na Moravu přes deset hodin. Stanice Kolín byla neprůjezdná zhruba od nedělních 18:00.

"Situace na kolínském nádraží připomíná bojovou hru. Lidé, kteří chtějí jet do Prahy, korzují v davech a postupně střídají nástupiště – vždy podle toho, co jim oznámí hlášení. To je ale značně nepřesné. Postupně se tak cestující z 1. nástupiště přes třetí přesunuli až na páté. První vlak do hlavního města by měl vyrazit co nevidět – s téměř hodinovým zpožděním, přestože první údaj na informační tabuli ukazoval jen 10 minut," uvedl z místa v pondělí ráno editor IHNED.cz Petr Koděra.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist