Meteorologové očekávají, že v noci na pondělí budou na západě a jihu Čech pokračovat vydatnější srážky. Ve dne pak má pršet jen občas, večer by mělo od severozápadu přijít ustávání srážek.

Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) bude většina řek kulminovat od pondělního večera.

Prognózu dalších srážek představil na jednání krizového štábu vlády. Podle něj lze v Ústeckém, Plzeňském, Karlovarském, Libereckém a Středočeském kraji očekávat přes noc slábnutí srážek, ráno se ale déšť vrátí a v horských oblastech Ústeckého a Libereckého kraje bude ještě silnější.

Podívejte se, jak se v neděli vylévaly řeky v Česku

V Jihočeském kraji budou podle Chalupy srážky pokračovat přes noc i v průběhu pondělí a ustávat začnou až v noci z pondělí na úterý. Podle hydrometeorologů ale již nebudou tak intenzivní, takže by hladiny řek měly klesat i tam.

Výrazné zvýšení průtoku podle něj hrozí u Vltavy v Praze, kde v neděli večer bude protékat kolem 2000 metrů krychlových za vteřinu, v pondělí až kolem 3000 metrů krychlových za vteřinu.

Srovnání průměrného průtoku řek s aktuálním stavem:

Řeka Místo průměrný průtok v m3/s průtok v neděli večer
Berounka Beroun 35,6 703,40
Vltava Praha-Malá Chuchle 148 1906
Lužnice Bechyně 110 954,29

Zdroj: Povodí Vltavy

Hladiny jihočeských řek a potoků sice začaly mírně opadávat, přesto na mnoha místech zůstává třetí stupeň povodňového ohrožení a na Lužnici v Bechyni zůstávají extrémní hodnoty.

V Karlovarském kraji ještě drobně prší. Do pondělního dopoledne předpokládají meteorologové srážky deset až 20 milimetrů a v podhůří Krušných hor, hlavně podél řeky Ohře, v úhrnu do deseti milimetrů.

Prognózy hydrometeorologů očekávají kulminaci Ohře v Drahovicích již v neděli večer. Hladina Ohře dosahuje téměř na komunikaci U Brodu v Tašovicích. V tomto zatím jediném ohroženém místě jsou násypky a pytle s pískem.

Povodňové ohrožení vyhlásil ČHMÚ pro Jihočeský, Jihomoravský a Karlovarský kraj, dále Vysočinu, Královéhradecký, Liberecký a Plzeňský kraj, Prahu, Středočeský a Ústecký kraj.

Související