Opozice se v pondělí dopoledne pokusí u Ústavního soudu zpochybnit církevní restituce tvrzením, že vláda dodnes přesně neví, které pozemky se budou církvím vracet.

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek prohlásil, že při povodních v roce 2002 přišel stát o dokumenty, které obsahovaly údaje o majetku, který církve vlastnily krátce před nástupem komunistů k moci.

Údajně tedy hrozí, že stát vydá i ty pozemky, o které církve přišly ještě před únorem 1948, což by odporovalo přijatému zákonu.

Ministr bez portfeje a předseda Legislativní rady vlády Petr Mlsna (nominovaný za stranu LIDEM) to v rozhovoru pro Hospodářské noviny odmítl. Klíčové podle něj je, že takzvané důkazní břemeno bude na straně církví. „Samy církve musí u každého jednoho pozemku prokázat, že jim byl zkonfiskován až po 25. únoru 1948, jak o tom mluví zákon. Jinak jim pozemek nebude vydán,“ říká Mlsna, který před Ústavním soudem za vládu restituce obhajuje.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.