Občanské sdružení Test, které vydává měsíčník dTest, si v přestřelce s českými pivovarníky, a zejména s pivovarem Svijany, vytrvale stojí za nelichotivými výsledky analýz tuzemského lahvového piva. dTest tvrdí, že ve dvou třetinách z celkem padesáti testovaných značek se objevily mykotoxiny – tedy jedovaté látky, které se do piva dostaly z obilných plísní.

Laboratoř, kde si nechal česká piva prověřit, však dTest dál tají. A to i přesto, že jeho postup vyvolává u části spotřebitelů podezření na manipulaci. Pivovarníci totiž říkají, že si nechali udělat vlastní testy, které dopadly úplně jinak – a lépe.

„Utajením tu laboratoř chráníme před tlaky výrobců, kteří v ní také testují, na rozdíl od nás jsou jejím hlavním chlebodárcem,“ říká v rozhovoru pro IHNED.cz manažer testování časopisu dTest Václav Beneš.

Podle něj přitom úplně zapadla hlavní myšlenka celé mykotoxinové kauzy – na českých polích se přestaly správně střídat plodiny, jak to dělali naši předkové, a to škodí zemědělské produkci.

„Začaly se dokola střídat jen ječmen s kukuřicí, téměř vymizela cukrová řepa. A to je špatně. Ze zaoraných kukuřičných listů zůstává v zemi spousta plísní, které pak vstřebá ječmen. A z něj se pak objeví v pivu,“ dodává v rozhovoru Beneš.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.