Nikoliv odbornost, ale politická příslušnost stále rozhoduje o tom, kdo sedí v dozorčích firmách krajských firem. Jak zjistil server IHNED.cz, v kontrolních orgánech mají nejvíce zástupců ČSSD a KSČM. Tedy strany, které po podzimních volbách ovládají většinu krajů.
Přitom v některých státech politici v dozorčích radách vůbec sedět nesmí. "Například ve skandinávských zemích. Tam zákon říká, že by byli ve střetu zájmů. V Polsku existuje zákon, který říká, že na místa v dozorčích radách se dělá konkurz, při kterém je potřeba certifikátem osvědčit nějaké vzdělání," říká v rozhovoru pro IHNED.cz Martin Fadrný z Ekologického právního servisu.
Ten mimo jiné stojí za projektem Rekonstrukce státu. S dalšími neziskovými organizacemi se snaží prosadit devět zákonů, které omezí korupci. Jeden z návrhů požaduje právě odpolitizování dozorčích rad.
Může podle vás fakt, že v dozorčích radách krajských firem sedí politici ze stran, které zrovna v kraji vládnou, mít dopad na kontrolu činnosti daných společností?
Politická kontrola v českých podmínkách nejen, že nefunguje, ale může sloužit jako politické krytí i k organizovanému vyvádění peněz. Navíc tam apriori nastává střet zájmů mezi rolí politika jako někoho, kdo nastavuje pravidla, a někoho, kdo by měl kopat jako byznysman za danou firmu. To ale není jediný problém.
Jaké jsou další?
Otázka kapacit. Politické strany mají těch kádrů poměrně málo. Takže v dozorčích radách sedí jednak lidi, kteří nemají odpovídající odbornost a zkušenost, a jednak lidi, kteří sedí ve čtyřech pěti dalších dozorčích radách. Nehledě na to, že mají spoustu jiných funkcí. Takže je otázka, co jiného tam vlastně mohou dělat, než to odsedět.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.