Máte doma televizi s přijímačem digitálního signálu? Podle zákona musíte platit nejen televizní poplatek, ale přispívat i veřejnoprávnímu rozhlasu. Zákonodárci přiznávají, že by bylo vhodné pravidla změnit, například zavedením jednoho koncesionářského poplatku namísto dvou.

Nyní například uživatelé mobilních telefonů se zabudovaným přijímačem rádia nic hradit nemusí. Vlastníci televizí s digitálním tunerem, kteří automaticky přijímají i signál rádia, mají smůlu, taková výjimka se na ně nevztahuje. Mají tak povinnost každý měsíc kromě 135 korun za televizi zaplatit dalších 45 korun navíc.

"Určitě se musíme začít bavit o tom, jak to s ohledem na vývoj technologií řešit," uvedla členka mediální komise a místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD).

Místopředseda komise Jiří Oberfalzer (ODS) tvrdí, že problémem s placením za rozhlas u digitálního signálu se spolu s kolegy zabýval. "Řešili jsme úpravu, ale nedošli jsme k tomu, jak to ošetřit," uvedl. Podle něj by k dílčím úpravám stejně chyběla vůle, jako tomu je u debaty o celkovém zrušení poplatků veřejnoprávním médiím.

Podobného názoru, jako Gajdůšková, je ale i poslanec Václav Kubata (TOP 09), který se médiím věnuje. "Dá se předjímat, jak se to bude vyvíjet a podle toho stanovit poplatky. Nežijeme ve vakuu. Bude kolem toho přibývat oprávněných stížností," konstatoval. Oba jsou zároveň zastánci koncesionářských poplatků jako takových.

Podle Gajdůškové by mohlo pomoci řešení, kdyby se oba poplatky sloučily do jednoho. "Tuším, že Španělé nemají poplatek vázán na přístroj, ale na elektroměr," uvedla další možnou cestu, kudy by se mohl výběr poplatků ubírat.

Za sloučení plateb by se přimlouval i poslanec Kubata. "Mě idea společného poplatku velmi zajímá a je třeba ji velmi rychle diskutovat," doplnil.

Oberfalzer problém s prosazením dílčích změn ilustruje soudním sporem, který vedla Česká televize s majitelkou kavárny. Ta měla ve svém podniku zcela nefunkční televizi, přesto musela podle rozhodnutí soudu platit poplatky. Podnikatelé a firmy musí navíc platit za každý přijímač, nikoliv jen za jeden, jako je tomu u domácností.

To, že se rozhlas zaměřuje právě na majitele televizí, veřejnoprávní instituce neskrývá. V dubnu mluvčí Českého rozhlasu Jakub Čížek oznámil, že podnik rozešle 90 tisíc domácnostem, které již platí za televizi, výzvu, aby se přihlásili i k placení rádia.

Devadesát procent příjmů

Lidé se pak mohou placení vyhnout jen čestným prohlášením, že zařízení schopné přijímat rozhlasové vysílání vůbec nevlastní.

Poplatky představují zhruba 90 procent příjmů Čro. Podle senátorky Gajdůškové mají ale i jiné opodstatnění.

"Byla bych proti placení ze státního rozpočtu, protože by pak hrozilo snížení nezávislosti obou institucí," uvedla politička, přestože je podle ní diskuse o podobě poplatků na místě.