Silná slova i odsuzující reakce zazněly během debat o rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nejmenovat Martina C. Putnu profesorem. Přestože nakonec Zeman na jmenování přistoupil, rozhodl se tak učinit pouze zprostředkovaně přes ministra školství Petra Fialu.

"Této osoby si absolutně nevážím," pronesl po oznámení rozhodnutí na Putnovu adresu prezident.

Projděte si některé výroky, které během necelého týdne po prohlášení prezidenta padly z úst akademiků a politiků.

Prezident Miloš Zeman; 17. května

"Já jsem důvody svého rozhodnutí předem oznámil panu ministrovi školství a řekl jsem mu, že nechci ponižovat pana Putnu tím, že bych tyto důvody uváděl veřejně. Nicméně pan Putna má svaté právo, bude-li si to přát, obrátit se na soud a bude mojí povinností uvést, proč jsem tak učinil."

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl; 17. května

"Jde o situaci, která se naprosto vymyká obvyklému postupu, podle něhož odborně podložené a v přísném řízení schválené návrhy univerzity po projednání ve vládě prezident republiky vždy podepsal a nové profesory slavnostně jmenoval."

Rektor brněnského VUT Karel Rais; 17. května

"Jestliže je toto tvrzení pravdivé, pak je to velmi smutný zásah do základních univerzitních akademických svobod."

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka; 17. května

"Myslím, že je to unáhlené rozhodnutí a že svobodomyslný Miloš Zeman z roku 1989 by v tomto směru nejspíš nechápal postoj Miloše Zemana z roku 2013. Pokud nemá pan prezident opravdu závažné důvody, může to být celkem oprávněně vnímáno jako zásah do akademických svobod. Povede to ke zbytečné politizaci a napětí kolem jmenování profesorů."

Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg; 17. května

"Jde o pokračování protektorátní politiky a politiky prezidenta Gottwalda. Jako byl odmítán Zdeněk Kalista, je nyní odmítán rovněž katolický intelektuál Martin C. Putna."

Bývalý prezident Václav Klaus; 18. května

"Je to spor vážný, je to spor o ústavní pravomoci prezidenta. Deset let jsem se utkával s problémem, co znamená podle naší nepřesné ústavy slovo 'jmenuje'. Znamená to, že je pošťákem, který automaticky podepíše všechno, co je mu posláno na stůl? Nebo to znamená, že když jmenuje prezident, tak je to jeho zodpovědnost a on o tom má něco říci?"

Premiér Petr Nečas, 19. května

"Pan prezident by udělal nejlépe, kdyby své stanovisko k odmítavému postoji jmenovat profesorem Martina C. Putnu netajil a neprodleně sdělil veřejnosti. Důvody musí být důvěryhodné, jinak se vystavuje oprávněné kritice oklešťování akademických svobod."

Prezident Miloš Zeman; 20. května

"Samozřejmě, já plně respektuji právo na sexuální orientaci, ale něco jiného je právo na sexuální orientaci a, jak už jsem řekl, něco jiného je pochodovat v Praze s nápisem, cituji: 'katolické buzny zdraví Bátoru'."