Rodičům v zaměstnání by od příštího roku mohly pomoc s hlídáním malých dětí takzvané dětské skupiny. Jejich vznik ve středu schválila vláda.

Návrh zákona, který navrhlo ministerstvo práce, umožňuje rodičům také odečíst si výdaje za pobyt syna nebo dcery v předškolním zařízení i z daní, a to až do výše osmi tisíc korun ročně.

Čeští rodiče se dlouhodobě potýkají s nedostatkem míst v jeslích a mateřských školkách. Ještě v roce 1990 bylo v jeslích přibližně 39 tisíc míst, v současné době funguje ani ne pět desítek těchto zařízení, což ministryně práce a sociální věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) označila za neuspokojivé. Školky pak v letošním roce odmítly téměř 59 tisíc žádostí o umístění dítěte, loni to bylo 49 tisíc.

"Chceme rozšířit spektrum zařízení pro děti předškolního věku," dodala Müllerová po jednání s tím, že se tímto krokem zároveň snaží podpořit zaměstnání žen po mateřské dovolené, které by jinak musely s potomkem zůstat doma.

Více než dvě pětiny rodičů by se přitom podle zjištění úřadu do práce rády zapojily. Navýšení kapacity školek by ale stálo několik miliard. Resort proto navrhuje dětské skupiny.

Tato nová zařízení by mohly provozovat firmy, úřady, radnice, vysoké školy či neziskové organizace. Příslušné oprávnění by vydávalo právě ministerstvo. Pro zaměstnavatele by náklady podle návrhu mohly být také daňově uznatelné.

Pravidla budou mírnější než u školek

Do těchto skupin by děti mohly chodit od půl roku věku do té doby, než nastoupí do školy. V jedné skupině jich může být maximálně 24. Provozovatel by s rodiči uzavíral smlouvu, musel by mít plán výchovy a péče a také vhodné prostory a personál. Požadavky ale mají být mírnější než u školek.

Pro jejich provoz se musí také pozměnit hygienické vyhlášky ministerstva zdravotnictví. "Už jsme požádali ministra zdravotnictví, aby vyhlášku upravil," dodala Karolína Peake (LIDEM).

Námitky proti jejich zřízení měli v loňském roce odboráři, firmy, hospodářská komora i někteří odborníci. Vadilo jim například to, že by novinka nezajišťovala vzdělání jako školky, že norma neobsahuje pobídky či že by se za službu mělo platit.

Vláda se už ve svém programovém prohlášení zavázala, že podpoří alternativní předškolní zařízení a vytvoří podmínky pro rychlejší návrat rodičů malých dětí do práce.