Od začátku roku 2014 armádu nejspíš čekají velké změny v platech. Umožní to novela zákona o vojácích z povolání, kterou ve středu schválila vláda.

Novela výši platu pevněji svazuje se zastávanou funkcí a tu zase s vojenskou hodností.

Podle ministerstva obrany by měla přispět k udržení kvalitních vojáků v ozbrojených silách a současně být dostatečně motivační pro získávání nových rekrutů. Platit by po schválení parlamentem měla od začátku příštího roku.

Čisté platy osmi desetin vojáků by se podle ministerstva měly po zavedení nového systému zvýšit nebo zůstat na stávající úrovni. "Naší primární snahou při přípravě této, pro ozbrojené síly klíčové právní normy, bylo co nejvíce podpořit motivaci vojáků k dosahování co nejlepších výsledků ve výkonu služby, což následně povede k jejich kariérnímu růstu spojenému s vyšším služebním platem," vysvětlil ministr obrany Vlastimil Picek.

Picek zároveň uvedl, že platy poklesnou především v hodnostním sboru generálů. Systém ale přinese spravedlivější odměňování vojáků. "Plat bude spojen s hodností. U specialistů, jako jsou piloti, lékaři, jsou benefity. Do popředí dáváme některé profese, které jsou nedostatkové," uvedl Picek.

Tabulky ministerstva obrany přitom ukazují, že v armádě by měl za nových podmínek být vždy jen jeden armádní generál, čtyři generálporučíci, deset generálmajorů a 13 brigádních generálů.

Základní složka platu bude odpovídat "nejnáročnějším požadovaným druhům služby, ale i k požadavkům na manažerské či velitelské schopnosti a na obecné riziko výkonu vojenského povolání" a zvyšována by měla být v závislosti na pracovních výsledcích. Platové třídy mají být označovány vojenskými hodnostmi. Při povýšení by se tak vojákům měl zvednout i plat.

"Hlavní platovou motivací je kariérní růst, protože jedině s postupem do vyšší hodnosti dochází k výraznějšímu zvýšení platu," uvádí k tomu podklady pro středeční jednání vlády.

S hodností stoupnou i peníze

Podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla zajistí novela armádě po mnoha letech větší konkurenceschopnost a atraktivitu na trhu práce, ale také vojákům přinese, ve spojení se zavedením kariérního řádu, potřebnou jistotu, stabilitu, řád a jasnou perspektivu. "Po vstupu zákona v platnost budou vojáci jasně na několik let dopředu vědět, co je čeká, jak se může vyvíjet jejich kariéra, jaká konkrétní a měřitelná kritéria musí naplnit pro růst v hodnostech a funkcích," vysvětlil generál.

Podle něj budou i jasně zřetelné mezníky nebo "přestupné stanice" v profesní kariéře vojáků, kteří zároveň budou schopni vyhodnotit, kdy nastane optimální hranice pro odchod ze služby.

Kromě změny platů se bude i propouštět

Stávající úprava vojenských platů vychází ze zákona přijatého už v roce 1992, který po více než dvaceti letech a profesionalizaci armády nevyhovuje.

Kromě základního služebního tarifu by nově vojáci mohli dostávat jen výkonnostní příplatek, který by nahradil nynější osobní příplatek. Existoval by také příplatek za zvýšenou odpovědnost při nakládání s miliardovým majetkem, příplatek za služební pohotovost a příplatek za službu v zahraničí.

Návrh by zároveň neměl zatížit rozpočet. Jedním z důvodů změn je také plánované snižování počtu zaměstnanců ministerstva obrany. V roce 2014 by mělo být občanských zaměstnanců sedm tisíc a vojáků z povolání téměř 22 tisíc. V porovnání s rokem 2012 je to snížení o více než dva a půl tisíce, což představuje úsporu prostředků na platy ve výši 800 milionů korun. Ta má být využita pro financování nového platového systému.

Související