Vicepremiérka Karolína Peake má další důvod si myslet, že by ministerstvo obrany řídila lépe než její nástupce Vlastimil Picek. Poté, co zpochybnila jeho znalosti angličtiny a kritizovala Pickovo členství v KSČ, mu tentokrát vyčinila za obří zakázku na technické zajištění muničních skladů.

Picek krátce po svém březnovém jmenování rozhodl, že kontrakt za celkem 1,2 miliardy korun dostane bez soutěže brněnská firma Trade Fides. Návrh následně rozeslal k posouzení ostatním ministrům, jak u podobně velkých zakázek nařizuje zákon. Mnoho pochopení pro obejití tendru rok před volbami však nenašel.

Žádná osobní zášť“

Hned sedm ministrů poslalo Pickovi k zakázce zásadní připomínky. A vůbec nejvíce právě Karolína Peake (LIDEM). „Zdůvodnění zadání této významné zakázky po formální, ale i po obsahové stránce zcela neodpovídá požadavkům zákona o veřejných zakázkách,“ píše hned v úvodu svého vyjádření.

A pokračuje: Ministerstvo obrany podle ní nedoložilo, že Trade Fides je skutečně jediný, kdo může muniční sklady zabezpečit, a nevysvětlilo ani přiměřenost miliardové ceny. „V materiálu se jen konstatuje, že podle dvou znaleckých posudků jde o cenu obvyklou. Zcela však schází jakékoliv bližší rozvedení jednotlivých položek,“ dodává Peake.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se