Evropská komise schválila investici 120 milionů eur (3,1 miliardy korun) z evropských regionálních fondů na podporu modernizace železnice v Česku.

Hlavním cílem projektu je rekonstrukce železniční tratě o délce 21,66 kilometru mezi městy Zbiroh a Rokycany ve východní části Plzeňského kraje. Díky tomu by železniční infrastruktura na tomto úseku měla být v souladu se standardy EU i mezinárodními standardy.

"Projekt je jednou z prioritních tras pro vytvoření transevropské železniční sítě a součástí přímého spojení Prahy s Německem," vyplývá z prohlášení komise.

Evropský komisař pro regionální politiku Johannes Hahn v prohlášení dodal, že modernizace železniční sítě bude mít výhodu pro cestující z hlediska bezpečnosti přepravy i snížení doby přepravy.

"Pro obyvatele České republiky by mělo být snazší cestování do jiných členských států a jako jedno z prioritních dopravních spojení EU tato investice také přispěje k hladkému fungování vnitřního trhu unie. To zase učiní Českou republiku atraktivnější pro investory a podnikání," dodal.

České republice bylo přiděleno v letech 2007–2013 z finančních prostředků na kohezní politiku zhruba 26,7 miliardy eur (691,3 miliardy korun).