Ve švýcarském městě Bellinzona v pondělí začal u místního soudu ostře sledovaný proces se šesti bývalými manažery Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Švýcarská prokuratura je obžalovala z podvodů, korupce, praní špinavých peněz a dalších trestných činů souvisejících s kontroverzní privatizací podniku v 90. letech.

Obžalováni jsou Češi Antonín Koláček, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Marek Čmejla a Jiří Diviš, stejně jako belgický obchodník Jacques de Groote. Obžalován byl i Luboš Měkota, který ale v březnu náhle zemřel. Soud v pondělí proto rozhodl o odložení jeho kauzy. Měkotova konta ve Švýcarsku však zůstávají zablokovaná, tak jak o tom při vyšetřování případu rozhodly švýcarské úřady.

K soudu se v pondělí dostavili jen Čmejla, Kraus a Diviš. Krátce před vstupem do soudní síně byli klidní, nervozita na nich nebyla patrná. Naopak Klimecký a Koláček do Švýcarska nedorazili. „Není to taktika, pan Klimecký má vážné zdravotní důvody své i manželky,“ obhajovala manažerovu nepřítomnost advokátka Karolina Zelenková.

Právníci Credit Suisse balí

Tříčlenný tribunál, jemuž předsedá Jean-Luc Bacher, už  po půldruhé hodině vyhlásil přestávku, aby mohl zvážit žádost právních zástupců nepřítomných Klimeckého a Koláčka, kteří kvůli absenci jejich klientů navrhli přerušení jednání.

Když odpoledne senát zasedl znovu, líčení trvalo jen 15 minut. Další hodinu se radil, zda účastníkem procesu může být i banka Credit Suisse, u níž měli obžalovaní na účtech stovky milionů švýcarských franků. Nakonec si právníci banky balí své věci. Soudce oznámil, že je příliš pozdě, aby se banka k řízení připojila.

Kvůli stejné výhradě se projednávání případu nemůže účastnit ani Česká republika, která s připojením v rámci trestního řízení dlouho váhala.

Před zahájením jednání se obžalovaní nechtěli vyjadřovat k jeho průběhu. Kraus zopakoval, že se cítí nevinen. "Nevinný jsem přijel a věřím, že nevinný odjedu," řekl. Diviš zase očekává, že se vše konečně vyřeší. "To je naše velká naděje," řekl. Obžaloba hodlá přesnou výši trestu navrhnout během procesu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se