Ve švýcarském městě Bellinzona v pondělí začal u místního soudu ostře sledovaný proces se šesti bývalými manažery Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Švýcarská prokuratura je obžalovala z podvodů, korupce, praní špinavých peněz a dalších trestných činů souvisejících s kontroverzní privatizací podniku v 90. letech.

Obžalováni jsou Češi Antonín Koláček, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Marek Čmejla a Jiří Diviš, stejně jako belgický obchodník Jacques de Groote. Obžalován byl i Luboš Měkota, který ale v březnu náhle zemřel. Soud v pondělí proto rozhodl o odložení jeho kauzy. Měkotova konta ve Švýcarsku však zůstávají zablokovaná, tak jak o tom při vyšetřování případu rozhodly švýcarské úřady.

K soudu se v pondělí dostavili jen Čmejla, Kraus a Diviš. Krátce před vstupem do soudní síně byli klidní, nervozita na nich nebyla patrná. Naopak Klimecký a Koláček do Švýcarska nedorazili. „Není to taktika, pan Klimecký má vážné zdravotní důvody své i manželky,“ obhajovala manažerovu nepřítomnost advokátka Karolina Zelenková.

Právníci Credit Suisse balí

Tříčlenný tribunál, jemuž předsedá Jean-Luc Bacher, už  po půldruhé hodině vyhlásil přestávku, aby mohl zvážit žádost právních zástupců nepřítomných Klimeckého a Koláčka, kteří kvůli absenci jejich klientů navrhli přerušení jednání.

Když odpoledne senát zasedl znovu, líčení trvalo jen 15 minut. Další hodinu se radil, zda účastníkem procesu může být i banka Credit Suisse, u níž měli obžalovaní na účtech stovky milionů švýcarských franků. Nakonec si právníci banky balí své věci. Soudce oznámil, že je příliš pozdě, aby se banka k řízení připojila.

Kvůli stejné výhradě se projednávání případu nemůže účastnit ani Česká republika, která s připojením v rámci trestního řízení dlouho váhala.

Před zahájením jednání se obžalovaní nechtěli vyjadřovat k jeho průběhu. Kraus zopakoval, že se cítí nevinen. "Nevinný jsem přijel a věřím, že nevinný odjedu," řekl. Diviš zase očekává, že se vše konečně vyřeší. "To je naše velká naděje," řekl. Obžaloba hodlá přesnou výši trestu navrhnout během procesu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.