Maturanti mají za sebou státní písemné testy. A už se objevily, stejně jako v minulých letech, první stížnosti. Studenti kritizují úlohy z češtiny, některé prý byly moc těžké, a navíc připomínaly spíš dějepis než český jazyk.

Předseda nedávno založené Asociace češtinářů a uznávaný autor učebnic českého jazyka pro gymnázia proto státní zkoušky podrobil analýze, aby do problému vnesl jasno. Jeho výsledky ale nepotěší ty, kteří protestovali: Jiří Kostečka na testech nenašel v podstatě nic závadného.

HN: Maturanti si tento týden stěžovali na náročné testy z češtiny. Vy jste letošní maturitu z češtiny podrobil analýze. Mají podle vás pravdu?

Byla patrně těžší než maturity v roce 2011 a 2012, ale i zde jsem opatrný. V mém úsudku hraje hlavní roli intuice, dlouholetá praxe a zkušenost v oboru testování. I když testy pečlivě zhodnotíte, obtížnost lze stanovit jen v některých typech úloh, třeba v pravopisných. Jenže pak jsou interpretační úlohy, kde studenti mají najít, co vyplývá z textu, a tam už je to složitější.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se