Národní rada osob se zdravotním postižením a KDU-ČSL uspořádala před ministerstvem práce happening za urychlení konce sKaret.

Předseda rady Václav Krása se domnívá, že stále existuje možnost zachování karet, a to přes doporučení kabinetu Petra Nečase (ODS) ministryni Ludmile Müllerové (TOP 09), aby zahájila jednání o ukončení projektu.

"Nám se zdá, že o ně bude ministr Kalousek bojovat. Jsou tady pořád politické síly, které se jí snaží resuscitovat," řekl Krása IHNED.cz.

Osud karty závisí do značné míry na vyjednávání s Českou spořitelnou, která výplaty sociálních dávek zprostředkovává. Ministryně se s bankou v pondělí dohodla na vytvoření komise, která se bude zabývat možnostmi ukončení.

Rada postižených kritizuje projekt od počátku. Vadí jí třeba to, že spořitelna má přístup k osobním údajům příjemců dávek. Nesouhlasí ani s tím, aby za posílání peněz lidé platili.

Poukazuje i na to, že sKarta nahrazuje u handicapovaných dosavadní průkazy tělesně postižených. Lidé ji tedy ukazují třeba při žádostech o přidělení parkovacího místa či o uznání jiných výhod, musejí přikládat i její kopii. Předávají a ofocují tak vlastně kartu platební.

Kvůli nakládání s osobními údaji také MPSV dostalo od Úřadu pro ochranu osobních údajů půlmilionovou pokutu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist