Pochybnosti o autorství lednové amnestie panují od jejího vzniku. Naposledy je rozvířil poradce Kanceláře prezidenta republiky Pavel Hasenkopf, který tvrdí, že na amnestii se podílelo ministerstvo spravedlnosti. Tyto informace však odmítá ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a hrozí, že proti Hasenkopfovi učiní právní kroky.

"Nechce se mi jen nečinně přihlížet, jak se veřejně vyslovená lež stává standardem, který v naší společnosti může bez následků kohokoliv poškozovat. V souvislosti s výroky pana Hasenkopfa o amnestii proto zvažuji právní kroky," uvedl ministr.

Hasenkopf v reakci řekl, že vyjádření ministra ještě nečetl. Pokud však ministr "tvrdí, že lžu, tak možná by si měl opravdu ověřit, zda skutečně může bezpečně tvrdit, že na jeho ministerstvu to nevzniklo, jestli může ručit za všech, já nevím kolik tam mají zaměstnanců," dodal. "Každý soudný člověk" si již podle Hasenkopfa z jeho slov udělal názor, jak to zhruba bylo.

Nečas věří, že amnestii má na svědomí Klaus

Nečas po jednání vlády připomněl, že Klaus se k autorství amnestie opakovaně přihlásil. "To, že teď pan Hasenkopf říká něco jiného, je pro mě otázkou spíše na to, abych řekl, abyste položili tyto dotazy psychologům nebo možná lépe psychiatrům," poznamenal Nečas. Dodal, že Hasenkopf trpí bájnou lhavostí a že hradnímu kancléři Vratislavovi Mynářovi gratuluje k rozhodnutí tohoto úředního propustit.

Podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky působí spor jen jako "kouřová clona, která byla vypuštěna proto, aby se zamlžila odpovědnost Václava Klause a Petra Nečase. To jsou dva konkrétní lidé, kteří jsou podepsáni pod amnestií, a není potřeba pátrat po jejich odpovědnosti za tu ostudnou podobu amnestie." Dohady podle Sobotky dokládají "obrovský nepořádek", který asi panoval při přípravě amnestie.

Kontroverzní amnestie osvobodila šest a půl tisíce odsouzených. Pobouření vyvolal zejména tzv. aboliční článek, který zrušil obvinění starší osmi let, u nichž možný trest nepřesahuje desetiletou hranici, a zastavil hospodářské kauzy s miliardovými škodami.

Hasenkopf, kterého hradní kancléř Mynář před několika dny v deníku Právo označil za jednoho z autorů amnestie, připustil ve středu v rozhovoru pro zpravodajské servery, že první verzi - kterou zveřejnil například na svém profilu na Facebooku - vypracoval sám, konečná podoba amnestie však prý byla zcela jiná. Fakt, že na amnestii pracovalo ministerstvo spravedlnosti, ale podle Hasenkopfa potvrzoval její text, který očividně připravoval odborník.

Podle Blažka se na textu amnestie nepodílel žádný zaměstnanec ministerstva ani on sám osobně. Jediný dokument, který prý ministerstvo v souvislosti s amnestií Hradu poskytlo, byla tabulka s počty odsouzených a uvedením konkrétní trestné činnosti.

Mluví se i o Hájkovi a Jaklovi

Kancléř Mynář v rozhovoru pro Právo za autory amnestie vedle Hasenkopfa označil bývalého hradního vicekancléře Petra Hájka a exšéfa politického odboru Hradu Ladislava Jakla, oba to však odmítli. Dnes severu Lidovky.cz sdělil, že některé nitky amnestie podle něj vedou i jinam než na Hrad. Neuvedl však kam. Mynář také dříve řekl, že s Hasenkopfem na Hradě dál nepočítá.

Podle pondělního vyjádření mluvčí prezidenta Miloše Zemana Hany Burianové chtěl Mynář záležitost řešit v průběhu tohoto týdne. Hasenkopf dnes řekl, že zatím o žádné připravované schůzce s Mynářem neví. To, že by na Hradě dál pracoval po tom, co se stalo, si prý představit nedovede. Sám však výpověď nepodá.