Do elektronických aukcí na dodávku plynu a elektřiny pro obyvatele se zapojilo nebo zapojí už 102 českých měst. ČTK to řekla marketingová manažerka společnosti eCENTRE Alice Mazurková, která aukce organizuje. Společnost plánuje další rozvoj těchto služeb. Lidé by se brzy mohli zapojit také do aukcí na telekomunikační služby nebo levnější pohonné hmoty.
Prvním tuzemským městem, které službu vyzkoušelo, byly v polovině března středočeské Říčany. Zatím posledním je Beroun. Tam se mohou lidé do aukce na elektřinu a plyn přihlásit od 13. května do 15. července v městském informačním centru nebo knihovně. Uskutečnit by se měla 30. srpna. Nové smlouvy na dodavatele energií se budou uzavírat na dva roky.
Ve Středočeském kraji se podobné aukce budou konat také v Příbrami, Mělníku, Slaném a podle Mazurkové ji chystají i v Kutné Hoře. Boom těchto aukcí nastal především po první úspěšném pokusu v Říčanech, kde lidé díky aukci dohromady ušetřili kolem sedmi milionů korun.
V úterý proběhla elektronická aukce v Praze 6. Účastnilo se 665 domácností, které ušetřily dohromady 7,6 milionů korun. Vysoutěžený dodavatel sníží cenu o více než 31 % na elektřině a 22 % na zemním plynu.
Aukce trvala téměř 5 hodin. Aukční kolo mělo trvat 15 minut, ale 132krát se prodlužovalo. Pokud totiž některý z dodavatelů sníží svou cenu během posledních dvou minut, aukce se automaticky o další dvě minuty prodlužuje.
Dodavatelé: Tak nízké ceny jsou neudržitelné
Mazurková nepředpokládá, že by se rozmach aukcí zastavil. Naopak spíš počítá s jejich dalším rozvojem. "Počítáme, že se v městech budou aukce konat opakovaně a i na další komodity," uvedla.
Případné pozastavení aukcí podle ní nehrozí ani kvůli případnému nezájmu ze strany dodavatelů energií nebo dalších služeb. "Možná v budoucnu v elektronických aukcích ušetříme méně, ale pořád se dá předpokládat, že ušetříme, protože dáme dodavatelům obrovský balík klientů, ke kterému by se jinak hůře dostávali," řekla Mazurková.
Dodavatelé ale varují, že je nízké vysoutěžené ceny ohrožují. "Je to dlouhodobě neudržitelné, pokud by to takto dopadlo všude," řekla mluvčí společnosti Bohemia Energy Alžběta Šťastná po aukci v Říčanech, kde téměř 300 domácností ušetří na zemním plynu kolem 30 procent proti předchozím cenám a 331 domácností více než 15 procent na elektřině.
Podle Šťastné je zhruba 95 procent celkové ceny energií dáno trhem - regulovanou složkou a cenou energie - a jen asi pět procent tvoří marže. A právě z marže se při podobných soutěžích "ukrajuje" a firmy tak při aukcích často jdou i do ztráty.
"Některé firmy mohou chtít třeba získat větší podíl na trhu, a tak jdou s cenami drasticky dolů. Situace už není taková jako před třemi čtyřmi roky, marže dodavatelů na trhu už nejsou tak vysoké," komentoval Marek Hatlapatka z analytické společnosti Cyrrus.
Podle Hatlapatky je ale zřejmé, že e-aukce energií se mohou stát trendem, který může vést ke snížení počtu hráčů na trhu. Zároveň upozorňuje, že ani takto nízká vysoutěžená cena nemusí být výhodná: lidé totiž uzavírají smlouvu na dva roky bez možnosti výpovědi. "Ceny jsou teď dole a je otázkou, jestli nebudou ještě klesat," říká.
"Zatímco v roce 2010 byla cena megawatthodiny na trhu asi 10 eur, v roce 2012 to už bylo jen 6,5 eura. Ceny na trzích kolísají a lidé nemají jistotu, že nakonec s takovou smlouvou vůbec vydělají," doplnila Šťastná.
Průběh aukcí je následovný. Radnice vyhlásí vyvolávací cenu, kterou pak přihlášené firmy snižují. Ta, která nabídne nejnižší cenu, vyhraje. Elektronické aukce energií probíhají u měst a firem běžně, teď z nich poprvé těží přímo domácnosti.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist